Trwa ładowanie...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Avatar placeholder
25.04.2019 12:57
Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka (123rf)

Bezpieczeństwo dziecka w domu jest bardzo ważne. Raczkujący maluch jest ciekawy świata, lubi wszędzie zajrzeć, zwiedzić każdy kąt mieszkania. A to niechcący przesadzi ci kwiatka w doniczce stojącej na podłodze, a to ściągnie leżący na stole półmisek lub zajrzy do bębna pralki. Być może masz starsze dziecko, którego głowa jest pełna zaskakujących i nie zawsze bezpiecznych pomysłów. By dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas zabawy lub samodzielnego poznawania mieszkania, sprawdź, jak możesz je uchronić przed niebezpieczeństwem.

spis treści

1. Ciekawski szkrab

To całkiem normalne, że małe dziecko jest ruchliwe, żywiołowe i wszędzie go pełno. Maluch poprzez ruch i zabawę uczy się nowych rzeczy, poznaje otoczenie wokół siebie. Jednak rodzice często mają duży dylemat, jak upilnować ciekawskiego brzdąca. Skarżą się, że ani na chwilę nie mogą spuścić dziecka z oka, bo boją się, że maluch zrobi sobie krzywdę.

W każdym domu jest mnóstwo miejsc niebezpiecznych dla dzieci, nawet gdy jest on urządzony z uwzględnieniem obecności najmłodszych domowników. Na stłuczenia, otarcia, upadki i nabicie sobie guza narażone są zwłaszcza dzieci, które zaczynają raczkować. Jeśli masz w domu takiego ciekawskiego i ruchliwego malucha, warto zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniach chroniących małego eksploratora przed urazami, upadkami, skaleczeniami itp.

2. Zabezpieczenia w domu

Zobacz film: "Jak przygotować dom na raczkowanie dziecka?"
Bezpieczeństwo małego dziecka
Bezpieczeństwo małego dziecka

Ciekawski maluch wymaga stałej kontroli i zabezpieczenia w domu wszelkich niebezpiecznych dla niego

zobacz galerię

W domu należy przede wszystkim zabezpieczyć wszystkie ostre krawędzie i niebezpieczne, wystające elementy wyposażenia domu, np. kanty mebli, kanty futryn, ostre rogi tralek czy poręczy. Coraz więcej sklepów oferuje różne zabezpieczenia do domu i mieszkania przydatne, gdy jednym z domowników jest małe dziecko. Niektóre zabezpieczenia do domu można nabyć przez Internet i wybrać odpowiadający nam model. Dostępne są np. specjalne nakładki na narożniki stołów, specjalne nakładki maskujące gniazdka elektryczne, blokady drzwi i okien uniemożliwiające maluchowi ich otwieranie, specjalne listwy zabezpieczające kanty futryn i ścian, barierki ochronne przed wejściem na schody itp.

Bezpieczeństwo w czasie kąpieli umożliwiają dostępne w różnych kolorach i kształtach specjalne maty antypoślizgowe, które sprawiają, że maluch nie poślizgnie się w wannie czy pod prysznicem. Dla młodszych pociech warto wybrać stojące krzesełko do kąpieli z przysysającymi się do dna wanny podstawkami. Z kolei bezpieczeństwo w czasie snu zapewnić może system dwóch wypełnionych powietrzem tub, które umieszczone są po bokach łóżka i chronią malucha przed upadkiem.

3. Ciekawe rozwiązania w domu

Starsze dziecko, które zaczyna już chodzić, jest w stanie dosięgnąć do klamek i okien. Dobrze jest zatem pomyśleć o takim rozwiązaniu, które uniemożliwi kilkulatkowi otwieranie okien czy drzwi, kiedy akurat rodzice na chwilę spuszczą brzdąca z oka. Dobrym pomysłem jest założenie blokady uniemożliwiającej dziecku samodzielne otwieranie. Blokadę montuje się na oknach lub drzwiach balkonowych. Urządzenie sprawia, że można bezpiecznie uchylić okno, mając pewność, że dziecko nie otworzy je szerzej czy nie przytrzaśnie sobie palców u rąk. Maluch jest w ten sposób zabezpieczony przed wypadnięciem z okna czy wyjściem na balkon. Na rynku dostępne są blokady w różnych kolorach, więc można je dopasować do wystroju wnętrza.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest zabezpieczenie do mebli dziecięcych, np. łóżka. Jest to system dwóch wypełnionych powietrzem tub, które wsuwa się do zintegrowanych z prześcieradłem tuneli. Dmuchane tuby tworzą barierę bezpieczeństwa, a cały system stanowi przytulne, przenośne zabezpieczenie dziecinnego łóżka, chroniące malucha przed upadkiem.

4. Rozwaga rodziców

Małe dziecko w domu to skarb i wielka odpowiedzialność. Trzeba nieustannie mieć oczy dookoła głowy i zachowywać czujność. Nie zawsze jednak da się mieć dziecko na oku przez cały czas, dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu mieszkania w taki sposób, by maluch nie zrobił sobie krzywdy. Oprócz specjalnych produktów zabezpieczających do kupienia do domu, warto też pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jeśli masz małe dziecko, pochowaj w mieszkaniu wszelkie przedłużacze, nie stawiaj gorących naczyń na brzegach blatów stołu czy mebli kuchennych, doniczki z kwiatami przenieś na wyższe półki, z podłogi zdejmij przesuwające się chodniki, zabezpiecz szczebelki łóżeczka przed wetknięciem w nie głowy malucha, pochowaj z suwanych dolnych szuflad ostre narzędzia, np. noże czy nożyczki oraz środki chemiczne. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz stosowanie zabezpieczeń na klamki, szuflady, gniazdka elektryczne itp. pozwoli zredukować ryzyko niebezpiecznych wypadków w domu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze