Trwa ładowanie...

Bank spermy - procedury funkcjonowania, jak oddaje się nasienie, kto może skorzystać

Avatar placeholder
25.04.2019 08:26
Bank spermy - procedury funkcjonowania, jak oddaje się nasienie, kto może skorzystać
Bank spermy - procedury funkcjonowania, jak oddaje się nasienie, kto może skorzystać (123rf)

Bank spermy to miejsce, w którym przechowuje się męskie nasienie. Dzięki takiej instytucji wiele kobiet ma szansę na zajście w ciążę, a mężczyźni mogą czuć się spełnieni doznając radości ojcostwa. Na jakich zasadach działa bank spermy i kto może z niego skorzystać? Jakie kryteria muszą być spełnione, by nasienie mogło trafić do takiego punktu, jak bank spermy? Poznaj procedury oraz zasady korzystania z banków spermy.

spis treści

1. Bank spermy – procedury funkcjonowania

Nasienie nie każdego mężczyzny będzie mogło trafić do takiego miejsca, jak bank spermy. Istnieją ścisłe kryteria, które dawca musi spełnić. Jednym z kryteriów jest odpowiednia ilość plemników w spermie, które muszą charakteryzować się jakością i ruchliwością. Ponadto dawca nie może mieć więcej niż 35 lat. Musi to być osoba zdrowa i nieobciążona chorobami genetycznymi.

Bank spermy często wybierają pary, które z różnych powodów nie mogą mieć dziecka
Bank spermy często wybierają pary, które z różnych powodów nie mogą mieć dziecka
Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Mężczyzna odwiedzający w wiadomym celu bank spermy powinien charakteryzować się odpowiednim wyglądem. Ocenie podlegają takie aspekty, jak wzrost, budowa ciała, kolor oczu i włosów. Dawca musi mieć co najmniej średnie wykształcenie. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej dawca oddaje swe nasienie nieodpłatnie. Za to przysługuje mu rekompensata za poniesione koszty podróży – kwota ta najczęściej nie przekracza 700 zł. Motywacja do przechowywania nasienia w takiej instytucji, jak bank spermy bywa różna. Najczęściej jest to honorowe dawstwo nasienia, czyli pomoc parom, które z różnych przyczyn nie są w stanie spłodzić dziecka. Niektórzy przechowują swoje plemniki w celu późniejszego wykorzystania. Przykładem jest sytuacja, w której partner zmuszony jest poddać się długotrwałemu leczeniu mogącemu mieć wpływ na jakość spermy.

To też warto wiedzieć

2. Bank spermy – jak oddaje się nasienie

Zanim bank spermy „przejmie” nasienie, odbywa się rozmowa kwalifikacyjna. Potencjalny dawca musi odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących również intymnych szczegółów swojego życia. Podejmuje się takie kwestie, jak przebyte choroby, rodzinne schorzenia natury genetycznej, nosicielstwo chorób zakaźnych. Następnie bada się krew dawcy i wymaz z cewki moczowej. Jeśli wynik badań jest poprawny, wówczas mężczyzna może oddać swoje nasienie. Dawca spermy musi odwiedzić bank spermy. Najlepszą metodą oddania nasienia jest masturbacja. Odbywa się to w specjalnych warunkach, a osoba ma dostęp do filmów i publikacji o charakterze erotycznym. Dawca nasienia zawsze jest anonimowy.

3. Bank spermy – kto może skorzystać

Z banku nasienia może skorzystać para, która z powodu nieodpowiedniej jakości męskiego nasienia i pomimo zastosowania metod leczenia niepłodności – nadal nie może zajść w ciążę. Para, która decyduje się na skorzystanie z takiego miejsca, jak bank spermy wybiera dawcę reprezentującego konkretny typ fizyczny – jak najbardziej zbliżony do cech fizycznych partnera. Ponadto mogą to być mężczyźni, którzy są nosicielami chorób genetycznych i nie chcą dalej przekazywać wad, żołnierze jadący na niebezpieczne misje, mężczyźni, którzy plany posiadania dziecka odkładają na przyszłość oraz panowie chorujący na nowotwory, a także schorzenia o charakterze urologicznym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze