Trwa ładowanie...

Bakterie w moczu u dzieci

Avatar placeholder
25.04.2019 07:53
Bakterie w moczu u dzieci
Bakterie w moczu u dzieci (123rf)

Infekcje dróg moczowych mogą pojawić się w dowolnej ich części. U zdrowego dziecka w moczu znajdującym się w nerkach, moczowodach i pęcherzu nie ma żadnych bakterii. Drobnoustroje pojawiają się zwykle dopiero na samym końcu cewki moczowej i na skórze wokół niej. Bakterie, które są obecne wokół cewki moczowej nie powodują zwykle infekcji. Kiedy jednak szkodliwe bakterie dostają się do dróg moczowych, mogą spowodować infekcję.

1. Objawy infekcji dróg moczowych u dzieci

Jeśli szkodliwe bakterie pojawiają się w pęcherzu, mogą spowodować jego infekcję i wywołać podrażnienie objawiające się bólem podczas oddawania moczu. Dziecko może odczuwać również pieczenie i mieć ciągłą potrzebę oddawania moczu. Czasami dzieci z infekcją pęcherza tracą nad nim kontrolę i moczą się. Infekcji nie towarzyszy zazwyczaj gorączka, choć może dojść do podwyższenia temperatury ciała dziecka. Jeżeli bakterie przemieszczają się z pęcherza moczowodami do nerek, może rozwinąć się infekcja nerek. Jest ona znacznie groźniejsza dla zdrowia dziecka niż infekcja pęcherza. Bez podjęcia właściwego leczenia może bowiem dojść do uszkodzenia nerek. Infekcja nerek może wywoływać gorączkę, dziecko może również odczuwać ból w boku tułowia lub ból pleców.

Wielu rodziców zastanawia się, jak rozpoznać infekcję dróg moczowych u niemowląt i małych dzieci, które nie są jeszcze w stanie powiedzieć o swoich dolegliwościach. Lekarze zalecają badanie moczu u niemowlaków i małych dzieci, które przez trzy dni mają gorączkę bez wyraźnego powodu. Przyczyną gorączki może być bowiem infekcja dróg moczowych. Starsze dziecko może samo powiedzieć o bólu podczas oddawania moczu. O infekcji może świadczyć również nagła potrzeba oddawania moczu i trudności z jego wstrzymaniem. W przypadku infekcji nerek wyraźnym objawem oprócz gorączki są nudności i wymioty.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma infekcję dróg moczowych, skontaktuj się z lekarzem. Pediatra zleca w takiej sytuacji badanie moczu. Jeśli w próbce znajdują się bakterie, dziecko ma infekcję.

2. Leczenie i zapobieganie infekcjom dróg moczowych

Jeśli dziecko miało infekcję nerek lub pęcherza kilkakrotnie, lekarz może zlecić wykonanie prześwietlenia dróg moczowych. Na zdjęciu rentgenowskim widoczny jest wówczas pęcherz, moczowody i nerki. Konieczne może być również wykonanie sonogramu. Obydwa badania pozwalają ocenić, czy infekcje są spowodowane problemami z nerkami, moczowodami lub pęcherzem. Lekarz może również skierować dziecko do specjalisty zajmującego się leczeniem infekcji dróg moczowych. Czasami niewielka dawka antybiotyku wystarczy, by dziecko przez długi czas nie miało problemu z nawracającymi infekcjami.

Warto pamiętać, że większość dzieci z uporczywymi infekcjami dróg moczowych nie ma problemów z układem moczowym. Ich dolegliwość ma swoje źródło w złych nawykach higienicznych. Ogromną rolę w ich zmianie odgrywają rodzice. Powinni oni wpoić swoim dzieciom następujące zasady oddawania moczu przez dzieci:

  • Dziewczynki powinny wycierać się od przodu do tyłu po każdej wizycie w toalecie.
  • Chłopcy powinni całkowicie zdejmować spodnie i bieliznę, by członek nie ocierał się o ubrania podczas oddawania moczu.
  • Dziewczynki powinny opuszczać majtki i spodnie do kostek i wygodnie siadać na desce klozetowej.
  • Dziecko powinno często oddawać mocz i nie wstrzymywać go przez długi czas. Warto pić więcej płynów, by oddawanie moczu było regularne.
  • Dziecko powinno opróżniać pęcherz do końca.

Infekcje dróg moczowych to częsty problem wśród dzieci. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na zapobieganie tej przypadłości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze