Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Atrakcje dla dzieci na Śląsku

Śląsk to miejsce o wysokim stopniu zaludnienia, dlatego też ilość atrakcji dla dzieci jest tam bardzo duża. Ciekawe miejsca na Śląsku, to m.in. Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie, Śląski Ogród Zoologiczny, Park Miniatur w gminie Ogrodzieniec oraz liczne parki tematyczne i linowe. Atrakcje dla dzieci na Śląsku mogą rozwijać zainteresowania historyczne i przyrodnicze oraz wzbogacać ich wiedzę na różne tematy. Warto dowiedzieć się, jakie są ciekawe miejsca na Śląsku, w których dzieci mogą spędzić wolny czas.

1. Ciekawe miejsca dla dzieci na Śląsku

Wbrew pozorom Śląsk nie musi się kojarzyć wyłącznie z charakterystycznym górniczym krajobrazem. Region ten oferuje dzieciom bardzo wiele atrakcji, które pozwalają im spędzić wolny czas w najróżniejszy sposób. Najważniejsze miejsca na Śląsku, które powinny odwiedzić wszystkie dzieci, to m.in. Centrum Rekreacyjne Granda, Śląski Ogród Zoologiczny, Stok Dębowca, Wesołe Miasteczko w Chorzowie, Zamek w Ogrodzieńcu (znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd) czy Park Miniatur.

 • Park Miniatur – jest jedną z ciekawych atrakcji turystycznych dla dzieci na Śląsku. Znajduje się w miejscowości Podzamcze, w gminie Ogrodzieniec. Są tam miniaturowe repliki zamków i innych obiektów warownych ze Szlaku Orlich Gniazd z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obiekty zostały odtworzone w skali 1:25, a ich przygotowanie poprzedziły rzetelne studia źródeł historycznych. W Parku Miniatur znajduje się plac zabaw dostępny dla zwiedzających dzieci oraz miniatury dawnych maszyn oblężniczych.
 • Zamek w Ogrodzieńcu - ta budowla warowna jest jedną z najbardziej okazałych atrakcji na Szlaku Orlich Gniazd, która została wpisana na listę ochrony zabytków UNESCO. Atrakcją zamku są coniedzielne pokazy walk rycerskich, sala tortur oraz ekspozycja wykopalisk archeologicznych.
 • Stadnina koni w Jaworznie – posiada ona krytą ujeżdżalnię i plac, na którym dzieci mogą spędzać czas przy ognisku. W sezonie letnim możliwe jest także zwiedzanie z przewodnikiem wioski indiańskiej oraz oglądanie indiańskich wyrobów rękodzielniczych.
 • Śląski Ogród Zoologiczny – znajdujący się w Chorzowie ogród, poza oglądaniem zwierząt, oferuje dzieciom od 4. do 13. roku życia specjalną trasę, na której trzeba pokonać linowe przeszkody zainstalowane między drewnianymi domkami na drzewach.
 • Stok Dębowca - jest to oświetlony i monitorowany tor saneczkowy w Bielsku-Białej otwarty przez cały rok.
 • Wesołe miasteczko w Chorzowie - jest to niepowtarzalne miejsce zabawy, które oferuje uczestnikom niezwykłe atrakcje, m.in. największy w Polsce diabelski młyn, niesamowite karuzele czy ślizgi do wody.
 • Figlo-Park - jest to całoroczny plac zabaw dla dzieci znajdujący się w Bielsku-Białej, spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
 • Centrum Rekreacyjne Granda - centrum znajduje się w Bielsku-Białej. Atrakcjami parku są, m.in. zimowe kuligi, jazda samochodami terenowymi i quadami oraz specjalne zabawy dla najmłodszych.

2. Atrakcje turystyczne dla dzieci na Śląsku

Śląsk oferuje dzieciom niesamowitą ilość różnorodnym parków. Nie są to tylko tradycyjne miejsca do zabaw z placami, ale liczne parki linowe (park linowy Adrenalina, park linowy Tyrolandia, park linowy Trollandia, park linowy na szczycie góry Czantoria) ze specjalnymi torami przeszkód. Oto charakterystyka wybranych obiektów:

 • Bajkowa Kraina i Dino Park w Rybniku – są to dwa parki tematyczne, które znajdują się na terenie Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji „Pod Żaglami" w Rybniku. W parku Bajkowa Kraina dostępne są następujące atrakcje dla dzieci: piramida z lin, kolejka Brzydkie Kaczątko, liczne salony gier i place zabaw dla całej rodziny. Jeśli chodzi o Park Dinozaurów, to dzieci mogą w nim zobaczyć modele zwierząt, które potrafią wydawać głos i poruszać niektórymi częściami ciała.
 • Park Leśna - park w Kazimierzu Górniczym jest jednym z największych atrakcji turystycznych Sosnowca. Znajdują się w nim dwa niewielkie jeziorka, minizoo, liczne place zabaw oraz figurki zwierząt.
 • Trollandia - atrakcją Śląska są parki linowe, a jeden z nich znajduje się na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Park oferuje dzieciom i dorosłym dwa poziomy, na których znajdują się trasy o łącznej długości ok. 450 m. Jeden z poziomów (od 3 do 8 m nad ziemią) jest przeznaczony specjalnie dla dzieci od 8. roku życia. Drugi, wyższy poziom jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych osób, ponieważ platformy sięgają nawet do wysokości 20 m.
 • Park linowy na górze Równica - atrakcją tego parku linowego jest wyjątkowy tor przeszkód.
 • Tyrolandia - jest to park linowy na szczycie góry Czantoria, który oferuje zjazd na linie nawet o długości 450 m.
 • Leśny Park - znajdujący się w Ustroniu Zawodziu, w Beskidzie Śląskim, park umożliwia niepowtarzalny kontakt z dziką przyrodą (np. głaskanie i karmienie zwierzyny łownej).
 • Adrenalina - park linowy znajdujący się w miejscowości Podzamcze w gminie Ogrodzieniec. Łączna długość tras z przeszkodami w parku wynosi 400 m. Trasy znajdują się na wysokości od 5 do 11 m.

Liczne atrakcje dla dzieci na Śląsku umożliwiają rozwijanie różnych zainteresowań dziecka oraz spędzenie czasu w urozmaicony sposób.

Polecane wideo:

Ewelina Stanios,
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wycieczki
Wycieczki

Wniosek o paszport dla dziecka

Wniosek o paszport dla dziecka to nie jedyny dokument, który trzeba złożyć, aby dziecko mogło otrzymać paszport. Potrzebnych jest kilka innych dokumentów, takich jak dowód wpłaty i zgoda obojga rodziców na wydanie paszportu (chyba, że oboje stawią się w...

Wycieczki

Dziecko w samochodzie

Dziecko w samochodzie

(...) Aby nasza podróż z dzieckiem przebiegała spokojnie, warto pomyśleć nad umileniem wycieczki. Spróbujmy zainteresować czymś...

Wycieczki

Dziecko w samolocie

(...) nie miało takiej okazji). Takie wycieczki pozwolą mu się oswoić z nowymi miejscami, nowymi ludźmi, tłumem, a dzieci w...

Wycieczki

Spacer po centrum handlowym

Spacer po centrum handlowym

Cóż może być przyjemniejszego, niż spacer po… centrum handlowym?! Zabieramy do niego całą rodzinę o każdej porze roku. Zimą, gdy jest śnieżnie i mroźno, czasem bardziej wiosenno-jesiennie. Gdy dookoła biało, mróz szczypie w nos, a słońce uśmiecha się z...

Wycieczki

Atrakcje dla dzieci na Mazurach

Wakacje na Mazurach z dziećmi to doskonały pomysł, ponieważ Pojezierze Mazurskie oferuje turystom niesamowitą ilość atrakcji. Czas spędzony nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi to nie tylko aktywny wypoczynek wodny czy spacery po lasach, ale także możliwość...

Wycieczki

Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

Bieszczady oferują turystom niesamowite krajobrazy górskie i obcowanie z dziką przyrodą. Jednak wypoczynek w tym miejscu nie oznacza wyłącznie pieszych wycieczek górskich. Wakacje w tych górach mogą być urozmaicone dzięki przejażdżkom rowerowym,...

Wycieczki

Wellness

Zawsze myślałam, że pojęcie Wellness definiuje serię zabiegów w gabinecie kosmetycznym, plus kolorowe, smakowicie pachnące kosmetyki. Wiecie, miłe Panie - masaż kamieniami, maseczka z kawioru, błoto, algi i relaksacyjna muzyka. Luksusowe wnętrza,...

Wycieczki

Paszport dla dziecka

Od 19 lutego 2010 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące wyrabiania paszportu dla dziecka. Do tej pory dokument dla dziecka poniżej 5 roku życia był ważny przez 5 lat. Wymagana też była obecność dziecka w czasie składania wniosku paszportowego oraz...

Wycieczki

Atrakcje dla dzieci - Dolny Śląsk

(...) która zaciekawi nie tylko dzieci. Park Miniatur powstał na terenie fabryki dywanów w Kowarach. Podczas takiej wycieczki dziecko ... będzie zachwycone pomysłem pobawienia się w prawdziwych poszukiwaczy złota, co może mieć miejsce podczas wycieczki do kopalni ... , istnieje wiele dodatkowych atrakcji podczas wycieczki dla dzieci, takich jak: pokaz i odlewanie pamiątkowych...

Wycieczki

Atrakcje dla dzieci - Lubelskie

Na wczasy z dzieckiem warto wybrać się w któryś z regionów kraju. Atrakcje dla dzieci w Polsce są coraz liczniejsze i z pewnością trafią w gusta małych podróżników. Zamiast wyjazdu nad morze lub w góry warto wybrać mniej oblegany region - Lubelszczyznę.