Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Atrakcje dla dzieci na Śląsku

Śląsk to miejsce o wysokim stopniu zaludnienia, dlatego też ilość atrakcji dla dzieci jest tam bardzo duża. Ciekawe miejsca na Śląsku, to m.in. Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie, Śląski Ogród Zoologiczny, Park Miniatur w gminie Ogrodzieniec oraz liczne parki tematyczne i linowe. Atrakcje dla dzieci na Śląsku mogą rozwijać zainteresowania historyczne i przyrodnicze oraz wzbogacać ich wiedzę na różne tematy. Warto dowiedzieć się, jakie są ciekawe miejsca na Śląsku, w których dzieci mogą spędzić wolny czas.

1. Ciekawe miejsca dla dzieci na Śląsku

Wbrew pozorom Śląsk nie musi się kojarzyć wyłącznie z charakterystycznym górniczym krajobrazem. Region ten oferuje dzieciom bardzo wiele atrakcji, które pozwalają im spędzić wolny czas w najróżniejszy sposób. Najważniejsze miejsca na Śląsku, które powinny odwiedzić wszystkie dzieci, to m.in. Centrum Rekreacyjne Granda, Śląski Ogród Zoologiczny, Stok Dębowca, Wesołe Miasteczko w Chorzowie, Zamek w Ogrodzieńcu (znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd) czy Park Miniatur.

 • Park Miniatur – jest jedną z ciekawych atrakcji turystycznych dla dzieci na Śląsku. Znajduje się w miejscowości Podzamcze, w gminie Ogrodzieniec. Są tam miniaturowe repliki zamków i innych obiektów warownych ze Szlaku Orlich Gniazd z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obiekty zostały odtworzone w skali 1:25, a ich przygotowanie poprzedziły rzetelne studia źródeł historycznych. W Parku Miniatur znajduje się plac zabaw dostępny dla zwiedzających dzieci oraz miniatury dawnych maszyn oblężniczych.
 • Zamek w Ogrodzieńcu - ta budowla warowna jest jedną z najbardziej okazałych atrakcji na Szlaku Orlich Gniazd, która została wpisana na listę ochrony zabytków UNESCO. Atrakcją zamku są coniedzielne pokazy walk rycerskich, sala tortur oraz ekspozycja wykopalisk archeologicznych.
 • Stadnina koni w Jaworznie – posiada ona krytą ujeżdżalnię i plac, na którym dzieci mogą spędzać czas przy ognisku. W sezonie letnim możliwe jest także zwiedzanie z przewodnikiem wioski indiańskiej oraz oglądanie indiańskich wyrobów rękodzielniczych.
 • Śląski Ogród Zoologiczny – znajdujący się w Chorzowie ogród, poza oglądaniem zwierząt, oferuje dzieciom od 4. do 13. roku życia specjalną trasę, na której trzeba pokonać linowe przeszkody zainstalowane między drewnianymi domkami na drzewach.
 • Stok Dębowca - jest to oświetlony i monitorowany tor saneczkowy w Bielsku-Białej otwarty przez cały rok.
 • Wesołe miasteczko w Chorzowie - jest to niepowtarzalne miejsce zabawy, które oferuje uczestnikom niezwykłe atrakcje, m.in. największy w Polsce diabelski młyn, niesamowite karuzele czy ślizgi do wody.
 • Figlo-Park - jest to całoroczny plac zabaw dla dzieci znajdujący się w Bielsku-Białej, spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
 • Centrum Rekreacyjne Granda - centrum znajduje się w Bielsku-Białej. Atrakcjami parku są, m.in. zimowe kuligi, jazda samochodami terenowymi i quadami oraz specjalne zabawy dla najmłodszych.

2. Atrakcje turystyczne dla dzieci na Śląsku

Śląsk oferuje dzieciom niesamowitą ilość różnorodnym parków. Nie są to tylko tradycyjne miejsca do zabaw z placami, ale liczne parki linowe (park linowy Adrenalina, park linowy Tyrolandia, park linowy Trollandia, park linowy na szczycie góry Czantoria) ze specjalnymi torami przeszkód. Oto charakterystyka wybranych obiektów:

 • Bajkowa Kraina i Dino Park w Rybniku – są to dwa parki tematyczne, które znajdują się na terenie Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji „Pod Żaglami" w Rybniku. W parku Bajkowa Kraina dostępne są następujące atrakcje dla dzieci: piramida z lin, kolejka Brzydkie Kaczątko, liczne salony gier i place zabaw dla całej rodziny. Jeśli chodzi o Park Dinozaurów, to dzieci mogą w nim zobaczyć modele zwierząt, które potrafią wydawać głos i poruszać niektórymi częściami ciała.
 • Park Leśna - park w Kazimierzu Górniczym jest jednym z największych atrakcji turystycznych Sosnowca. Znajdują się w nim dwa niewielkie jeziorka, minizoo, liczne place zabaw oraz figurki zwierząt.
 • Trollandia - atrakcją Śląska są parki linowe, a jeden z nich znajduje się na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Park oferuje dzieciom i dorosłym dwa poziomy, na których znajdują się trasy o łącznej długości ok. 450 m. Jeden z poziomów (od 3 do 8 m nad ziemią) jest przeznaczony specjalnie dla dzieci od 8. roku życia. Drugi, wyższy poziom jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych osób, ponieważ platformy sięgają nawet do wysokości 20 m.
 • Park linowy na górze Równica - atrakcją tego parku linowego jest wyjątkowy tor przeszkód.
 • Tyrolandia - jest to park linowy na szczycie góry Czantoria, który oferuje zjazd na linie nawet o długości 450 m.
 • Leśny Park - znajdujący się w Ustroniu Zawodziu, w Beskidzie Śląskim, park umożliwia niepowtarzalny kontakt z dziką przyrodą (np. głaskanie i karmienie zwierzyny łownej).
 • Adrenalina - park linowy znajdujący się w miejscowości Podzamcze w gminie Ogrodzieniec. Łączna długość tras z przeszkodami w parku wynosi 400 m. Trasy znajdują się na wysokości od 5 do 11 m.

Liczne atrakcje dla dzieci na Śląsku umożliwiają rozwijanie różnych zainteresowań dziecka oraz spędzenie czasu w urozmaicony sposób.

Ewelina Stanios,
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wycieczki
Wycieczki

Wniosek o paszport dla dziecka

Wniosek o paszport dla dziecka to nie jedyny dokument, który trzeba złożyć, aby dziecko mogło otrzymać paszport. Potrzebnych jest kilka innych dokumentów, takich jak dowód wpłaty i zgoda obojga rodziców na wydanie paszportu (chyba, że oboje stawią się w...

Wycieczki

Atrakcje dla dzieci - Dolny Śląsk

(...) która zaciekawi nie tylko dzieci. Park Miniatur powstał na terenie fabryki dywanów w Kowarach. Podczas takiej wycieczki dziecko ... pobawienia się w prawdziwych poszukiwaczy złota, co może mieć miejsce podczas wycieczki do kopalni w Złotym Stoku. Podziemna trasa ... wycieczki dla dzieci, takich jak: pokaz i odlewanie pamiątkowych sztabek, wspinaczka na sztucznej ściance...

Wycieczki

Podróże z dzieckiem

Pranie, sprzątanie, gotowanie, prowadzanie dziecka do przedszkola – to codzienność rodziców. Te wszystkie domowe obowiązki odbierają im często czas oraz chęć na efektywne i radosne spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Lekarstwem na to jest – wbrew stereotypom o uciążliwości i trudnościach – wyjazd z dzieckiem. W czasie podróży, wakacji, wypadu weekendowego czy wycieczki rowerowej nie rozpraszamy się obowiązkami domowymi i każdą chwilę spędzamy naprawdę razem. Wybór miejsca na podróż z...

Wycieczki

Atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce

Atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce są liczne, można więc spokojnie marudzić i przebierać w propozycjach. Rodzice planujący wczasy z dzieckiem muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami. Małego turystę trudniej zadowolić niż osobę starszą. Dlatego też...

Wycieczki

Wakacje z dziećmi

Wakacje z dziećmi

(...) w Polsce trzeba mieć również alternatywę na pochmurne, deszczowe dni. Gry, książki, zabawki i interesujące wycieczki, nie...

Wycieczki

Dziecko w samolocie

(...) nie miało takiej okazji). Takie wycieczki pozwolą mu się oswoić z nowymi miejscami, nowymi ludźmi, tłumem, a dzieci w...

Wycieczki

Atrakcje dla dzieci - Świętokrzyskie

Polska to kraj z wieloma, trochę niedocenianymi, atrakcjami turystycznymi, wśród których znajdują się liczne atrakcje dla dzieci. Województwo Świętokrzyskie jest interesującym celem wspólnych wczasów z dzieckiem. Rodzice mogą zabrać swoja pociechę do...

Wycieczki

Atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Atrakcje dla dzieci na Pomorzu są niezwykle kuszące. I choć Pomorze to rozległa kraina geograficzna, tak samo liczne są przyjemności, które miejscowi proponują turystom. Samo Pojezierze Pomorskie zachęca do wyprawy do Borów Tucholskich lub do...

Wycieczki

Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

Bieszczady oferują turystom niesamowite krajobrazy górskie i obcowanie z dziką przyrodą. Jednak wypoczynek w tym miejscu nie oznacza wyłącznie pieszych wycieczek górskich. Wakacje w tych górach mogą być urozmaicone dzięki przejażdżkom rowerowym,...

Wycieczki

Wellness

Zawsze myślałam, że pojęcie Wellness definiuje serię zabiegów w gabinecie kosmetycznym, plus kolorowe, smakowicie pachnące kosmetyki. Wiecie, miłe Panie - masaż kamieniami, maseczka z kawioru, błoto, algi i relaksacyjna muzyka. Luksusowe wnętrza,...