Trwa ładowanie...

Antygen hbs – badanie, wirusowe zapalenie wątroby typu B

Avatar placeholder
23.04.2019 10:14
Antygen hbs – badanie, wirusowe zapalenie wątroby typu B
Antygen hbs – badanie, wirusowe zapalenie wątroby typu B (123rf)

Jednym z badań wykonywanych w czasie ciąży jest antygen Hbs. Jest to badanie wykonywane pod koniec ciąży. Co oznacza, gdy antygen hbs pojawi się w surowicy krwi? Antygen hbs może wskazywać na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Pacjentka może być również nosicielem żółtaczki wszczepiennej. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie badań kontrolnych.

spis treści

1. Antygen hbs - badanie

Badanie antygenu Hbs jest obowiązkową procedurą wykonywaną około 37. tygodnia ciąży. Obecność antygenu Hbs nie oznacza od razu choroby zakaźnej. Wirus może przebywać w kobiecym organizmie w formie uśpionej. Jeżeli został wykryty antygen Hbs, przeprowadza się dalsze badania mające na celu zdiagnozowanie ewentualnego zapalenia wątroby typu B. Schorzenie może występować w postaci przewlekłej. W takich przypadkach kobieta trafia do poradni chorób zakaźnych. Antygen Hbs jest białkiem strukturalnym obecnym w wirusowym zapaleniu wątroby typu B. Najczęściej antygen Hbs wykrywany jest w postaci ostrego lub przewlekłego zapalenia wątroby.

Antygen hbs wykrywany jest w trakcie badania krwi
Antygen hbs wykrywany jest w trakcie badania krwi
Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Dlaczego tak ważne jest badanie antygenu Hbs w ciąży? Jeśli lekarz nie jest świadomy, że kobieta jest chora lub jest nosicielka żółtaczki wszczepiennej, wówczas może dojść do przedwczesnego porodu. Noworodek również jest narażony, gdyż może dojść do poważnego zakażenia. Pamiętajmy również o tym, że antygen Hbs w surowicy krwi kobiety ciężarnej nie jest wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. W przypadku nosicielstwa koniecznie musi być poinformowany personel. Rutynowe wykonywanie zabiegów bez odpowiednich zabezpieczeń może spowodować zakażenie. Pacjentka powinna rodzić na oddziale septycznym. Aby nie przenieść zakażenia w strukturę tkanek płodu, dziecku po porodzie podawana jest immunoglobulina. Warto wiedzieć, że mając dodatni antygen Hbs można karmić piersią.

To też warto wiedzieć

2. Antygen hbs - wirusowe zapalenie wątroby typu B

Kiedy może dojść do wirusowego zapalenia wątroby typu B, kiedy powinien być skontrolowany antygen hbs? Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pozajelitową w wyniku kontaktu z zakażoną krwią. Inna droga to kontakty seksualne z osobą chorobą, a także droga okołoporodowa. Pierwsze objawy pojawiają się od 2 do 3 miesięcy po zakażeniu. Symptomy wirusowego zapalenia wątroby typu B są: bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle mięśni oraz stawów, odczucie ogólnego rozbicia itp. Ostra postać choroby może przebiegać w formie bezżółtaczkowej, żółtaczkowej lub cholestatycznej. Jeśli nie dochodzi do żadnych powikłań, wówczas powrót do pełnego zdrowia następuje mniej więcej w okresie krótszym niż 6 miesięcy.

W skrajnych przypadkach wirusowe zapalenie wątroby typu B przebiega w postaci piorunującej, która prowadzi najczęściej do zgonu osoby chorej. Ostra postać schorzenia może przejść w formę przewlekła. Nieleczone, przewlekłe zapalenie wirusowe wątroby typu B prowadzi do marskości wątroby. W około 90% przypadków dochodzi do tego w sytuacji zakażenia noworodków następujących podczas choroby od zakażonej matki. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować antygen hbs zwłaszcza na moment przed planowanym terminem porodu. Kobiety ciężarne z ostrym wirusowym zapaleniem wątroby typu B narażone są na przedwczesny poród. Dlatego też między innymi przeprowadza się badanie przesiewowe, które mają na celu wykrycie antygen hbs.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze