Alkohol piją coraz młodsze dzieci. A rodzice na to pozwalają

To dorośli, a nie rówieśnicy, pomagają nastolatkom zdobyć pierwszy w życiu alkohol. W ręce młodzieży napoje procentowe trafiają dzięki pełnoletnim znajomym lub... rodzicom. Ci drudzy – jak pokazują najnowsze badania CBOS – mają jednocześnie największy wpływ na decyzje nastolatków związane z piciem alkoholu. Im częściej takie napoje pojawiają się w domu, tym wcześniej sięgają po nie dzieci.

 

Polecane wideo:

Analiza Centrum Badania Opinii Społecznej pt. „Postawy młodzieży wobec alkoholu”, to pierwsze badania zakrojone na tak szeroką skalę. Wzięło w nich udział ponad 1000 uczniów w wieku od 12 do 17 lat, ich rodzice oraz 500 sprzedawców w sklepach z alkoholem.

Ankieterzy chcieli dokładnie poznać zjawisko spożywania alkoholu przez nieletnich, nie ograniczając się przy tym tylko do wieku inicjacji alkoholowej czy rodzaju i ilości spożytych procentów. Rezultaty badania są zaskakujące.

Alkoholem częstują dorośli

To jeden z najsmutniejszych wniosków, jakie płyną z badania CBOS. Aż 34,2 procent pytanych nastolatków przyznało, że pierwszy alkohol, jaki w życiu wypili, pochodził od dorosłych, którzy mu go kupili.

W 33,8 proc. przypadków dziecko zostało przez dorosłego poczęstowane, np. podczas spotkania w gronie rodziny.

Tylko co ósmy nastolatek zdobył pierwszy alkohol samodzielnie. 5,1 procent osób kupiło w sklepie, 7,3 procent – wzięło z domu.

Gdzie nastolatkowe najczęściej piją alkohol? Badania jednoznacznie pokazują, że robią to w domu. Taką odpowiedź na zadane pytanie dało aż 34,6 procent ankietowanych nastolatków.

29,7 procent pytanych odpowiedziało, że miejscem spożywania procentowych trunków jest dom znajomego, 15,7 procent zaznaczyło opcję „pod chmurką”.

Alkoholowy „debiut” polskich nastolatków aż w 48,7 proc. odbywa się w towarzystwie znajomych. Jednak aż co trzeci badany stwierdził, że smak piwa lub wina poznał przebywając z osobami dorosłymi: rodzicami lub innymi członkami rodziny. Tylko co piętnasty nastolatek alkoholu po raz pierwszy próbował samotnie.

Liberalni rodzice

Dużym zaskoczeniem okazał się płynący z badań wniosek, który dotyczy postawy rodziców. 57,7 proc. z nich twierdzi, że są zdecydowanymi przeciwnikami spożywania alkoholu przez nastolatków, które nie ukończyły 18. roku życia. Tymczasem ten odsetek wśród sprzedawców jest o wiele większy i wynosi 70,7 proc.

I tutaj pojawia się rozbieżność w myśleniu rodziców. Aż 35,6 proc. z nich nie widzi bowiem niczego złego w okazyjnym poczęstowaniu nastolatka procentowym trunkiem. 6,3 proc. dorosłych twierdzi także, że istnieją okoliczności, w których można przymknąć oko na fakt, iż niepełnoletnie dziecko pije alkohol.

Co więcej, duża większość rodziców (67,6 proc.) jest zdania, iż nastolatek spróbuje alkoholu przed „osiemnastką” bez względu na to, czy uzyska ich aprobatę, czy też nie. Co drugi (46,5 proc.) „zapobiega” i częstuje swoje dziecko „czymś mocniejszym” w domu. Tak, by nastolatek nie eksperymentował z alkoholem wśród kolegów i koleżanek.

Zachowania wyniesione z domu

Jednocześnie badania pokazują, że to właśnie rodzice mają największy wpływ na decyzje związane z alkoholem, jakie podejmują nastolatkowie. Powiedziało tak 34 proc. badanych dzieci. W 32,6 proc. przypadków na decyzje te wpływają także przyjaciele.

Ogromne znaczenie ma także styl życia rodziców. Nastolatki, które wychowywały się w domach, w których picie alkoholu jest rzadkością – same sporadycznie mają kontakt z trunkami procentowymi (59,1 proc.).

Natomiast młodzież, która doświadczyła alkoholowych zachowań rodziców (picia czy stanów nietrzeźwości), sięga po procenty częściej, bo aż w 90,4 proc.

Jak zatem ustrzec nastolatka przed przedwczesną inicjacją alkoholową? Kluczem może być odpowiednia postawa rodzica, czyli rozmowa, zainteresowanie sprawami dziecka, bez zbędnego napięcia i nerwów. – Mądra rozmowa między rodzicem a nastolatkiem jest najprostszym, najskuteczniejszym i najtańszym modelem profilaktyki – mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog rozwojowy.

Średni wiek nastolatka, w jakim nastąpiła inicjacja alkoholowa to 13 lat i 2 miesiące. Pierwsze upicie się – 14 i 9 miesięcy. Najwcześniej młodzież próbuje piwa (13,4 lat), wina i szampana (14 lat). Wódkę przeciętnie nastolatkowie zaczynają pić, gdy osiągają wiek 14,6 lat.

Ewa Rycerz, 8 miesięcy temu

Problemy ucznia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jakie studia?

sorbetta • ostatni post około miesiąca temu

7
Artykuły Problemy ucznia
Problemy ucznia

Wypadki w polskich szkołach

Każdego dnia w polskich szkołach dochodzi do wypadków. Szacuje się, że rocznie jest ich około 70 tys. Najwięcej w szkołach podstawowych. Wśród wszystkich tych zdarzeń, około 300 to wypadki ciężkie, a około 40 - śmiertelne. Jak szacowało Ministerstwo...

Problemy ucznia

Sprawdzian szóstoklasisty zostanie zlikwidowany

zmian, podsumowanie i sprawdzenie (https://parenting.pl/portal/rozwoj-intelektualny-i-emocjonalny-ucznia) uczniów po szóstej klasie jednak nie zniknie (...) w nauczycielu, również nieprzygotowanym merytorycznie do pracy z trudną, nie...

Problemy ucznia

Dzieci uczą się niezgodnie z prawem?

Nauka dzieci w szkole nie jest kwestią wolną od ograniczeń, podlega bowiem wielu obwarowaniom. Przede wszystkim - higienie pracy ucznia. Dyrekcja (...) kontrolę o zagadnienia dotyczące higieny pracy umysłowej uczniów i zastrzega,...

Problemy ucznia

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?

, za których nieprzestrzeganie może otrzymać upomnienie od wychowawcy, a nawet zostać wydalony ze szkoły. Prawa i obowiązki ucznia określa statut szkoły. Każdy (...) kar. Przeprosin wymaga się od ucznia, który swoim...

Problemy ucznia

Czy polskie szkoły radzą sobie z dokuczaniem?

Czy polskie szkoły radzą sobie z dokuczaniem?

Trwa druga edycja kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj". Jej organizatorzy zwracają uwagę na niepokojącą skalę problemu dokuczania w szkołach, a także na poziom przygotowania nauczycieli do radzenia sobie z nim. Wyniki badań...

Problemy ucznia

Kilkaset zatruć dopalaczami miesięcznie

Kilkaset zatruć dopalaczami miesięcznie

Podczas ubiegłorocznych wakacji dochodziło do większej liczby incydentów związanych z przyjmowaniem dopalaczy niż obecnie. I chociaż z danych wynika, że zainteresowanie substancjami tego rodzaju maleje - nie możemy mówić, że tego problemu nie ma. Statystyki...

Problemy ucznia

Do szkoły na dwie zmiany. To czeka uczniów od przyszłego roku?

Dzieci z podstawówek będą musiały chodzić na lekcje na popołudnia? W wielu szkołach to nie do uniknięcia. Na dwie zmiany będą musieli uczęszczać do szkoły uczniowie w jednej z podlubelskich gmin. To efekt likwidacji gimnazjum i tego, że w placówkach zostaną...

Problemy ucznia

Młodzież śpi za mało!

Młodzież śpi za mało!

-snu-u-dzieci) u nastolatków uległa wyraźnemu zmniejszeniu. Niedobór snu nie tylko utrudnia dziecku efektywną (https://parenting.pl/portal/problemy