Trwa ładowanie...

Alimenty a rozwód

Avatar placeholder
23.04.2019 09:01
Alimenty a rozwód
Alimenty a rozwód (123rf)

Sąd orzekający rozwód może orzec, że jeden z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Wówczas małżonek, który został uznany na niewinnego może wystąpić z żądaniem przyznania mu alimentów. Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny jest przewidziany w sytuacji, gdy jeden z małżonków został uznany winnym lub niewinnym rozkładu pożycia lub nie został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia. Małżonek, pod którego opieką zostają wspólne dzieci może wystąpić o alimenty na nie.

spis treści

1. Rozwód a obowiązek alimentacyjny

Jeśli w wyniku rozwodu sytuacja materialna małżonka niewinnego ulegnie znacznemu pogorszeniu, sąd może orzec, że małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia ma obowiązek płacić małżonkowi niewinnemu alimenty w celu zaspokajania jego usprawiedliwionych potrzeb. Aby miało to miejsce, małżonek niewinny nie musi bynajmniej żyć w niedostatku. Zasadność przyznania alimentów rozstrzyga się przez porównanie sytuacji materialnej małżonka niewinnego po rozwodzie oraz położenia materialnego, w jakim znajdowałby się, gdyby małżeństwo trwało, a drugi małżonek spełniał swoje obowiązki. Nawet jeśli od rozwodu minęło kilka lat, małżonek niewinny, którego sytuacja materialna uległa poważnemu pogorszeniu, może domagać się alimentów.

Obowiązek alimentacyjny wygasa, kiedy małżonek, któremu przysługują alimenty, wstąpi w nowy związek małżeński. Jeśli jednak weźmie tylko ślub kościelny, ma prawo do dalszego otrzymywania środków od byłego małżonka.

2. Wysokość alimentów na dziecko

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Ile wynoszą alimenty na dziecko? Świadczenie alimentacyjne powinno być adekwatne do potrzeb dziecka i możliwości finansowych małżonka płacącego alimenty. Wypełniając wniosek o alimenty na dziecko warto mieć świadomość, że ich wysokość może ulec zmianie. Rodzic wychowujący dziecko lub pełnoletnie dziecko mogą wystąpić do sądu o zwiększenie lub zmniejszenie świadczeń. Wychowanie dziecka wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego jeśli mimo zasądzonych alimentów rodzic nie może zadbać o podstawowe potrzeby dziecka, powinien ponownie zwrócić się do sądu. Także osoba zobowiązana może zwrócić się z wnioskiem o zmniejszenie wysokości alimentów, jeśli płacenie ich przekracza jej możliwości finansowe.

3. Jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko?

Aby we wniosku o alimenty na dziecko wymienić właściwą kwotę, warto wyliczyć koszty wychowania dziecka. W Internecie dostępne są narzędzia i arkusze kalkulacyjne, które pozwalają obliczyć, jaki wkład byłego małżonka w utrzymanie dziecka będzie konieczny, aby zapewnić dziecku godne warunki życia.

Wypełnienie wniosku o alimenty na dziecko lub dla siebie w związku z rozwodem to dla wielu osób trudne zadanie. Należy jednak mieć świadomość swoich praw i nie bać się o nie walczyć.

Następny artykuł: Alimenty na dziecko
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze