Alergiczne zapalenie jelita grubego u niemowląt

Alergiczne zapalenie jelita grubego jest konsekwencją reakcji alergicznej. Dotyczy zwłaszcza niemowląt karmionych piersią. Dolegliwość ta ustępuje najczęściej samoistnie.

W zdecydowanej większości przypadków za alergiczne zapalenie jelita grubego odpowiadają białka mleka krowiego.

Polecane wideo:

Najczęściej pierwsze objawy schorzenia pojawiają się w drugim miesiącu życia dziecka, choć nie jest to regułą. Zaburzenie dotyczyć może również starszych dzieci.

Objawy alergicznego zapalenia jelita grubego

Pierwszym symptomem wskazującym na patologie toczące się w obrębie jelita grubego jest zmiana wyglądu i konsystencji stolca dziecka. W kale pojawia się śluz, czasem zauważyć można również pojedyncze pasma (nitki) krwi. Ilość wypróżnień może się zwiększyć, czego konsekwencją jest zmniejszenie masy ciała niemowlęcia.

W przebiegu alergicznego zapalenia jelita grubego najczęściej nie pojawiają się inne objawy. Dziecko jest spokojne, aktywne. Niezwykle rzadko w wyniku alergii pojawia się stan podgorączkowy czy gorączka.

Przyczyny alergicznego zapalenia jelita grubego

Do dzisiaj nie udało się jednoznacznie wyjaśnić patomechanizmu tego zaburzenia, choć z pewnością duże znaczenie w tym zakresie ma niedojrzałość układu pokarmowego u niemowląt i zbyt duża przepuszczalność błony śluzowej.

Najczęściej dolegliwość ta wiąże się ze spożyciem dużej ilości mleka krowiego lub jego przetworów przez matkę karmiącą piersią. Nie oznacza to jednak, że kobieta powinna zakończyć naturalne karmienie.

Leczenie alergicznego zapalenia jelita grubego

W wielu przypadkach alergiczne zapalenie jelita grubego diagnozowane jest w oparciu o wywiad, jaki przeprowadza lekarz z rodzicami dziecka. Specjalista wykonuje ponadto badanie przedmiotowe, w wielu przypadkach zleca się ponadto wykonanie testów laboratoryjnych (morfologia) oraz USG jamy brzusznej.

Leczenie opisywanego zaburzenia opiera się przede wszystkim na diecie eliminacyjnej, która – w świetle ostatnich doniesień naukowych – nie powinna być zbyt radykalna. Całkowita rezygnacja z produktów zawierających białka mleka krowiego (a jest ich całe mnóstwo) nie zawsze przynosi oczekiwany efekt.

Jeśli kobieta karmi piersią, powinna nieco ograniczyć spożywanie mleka i jego przetworów, jednak jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, a jego stan nie budzi niepokoju, nie ma potrzeby radyklanej zmiany diety. Błędem jest również wyciszanie laktacji i podawanie dziecku mleka modyfikowanego, w sytuacji gdy u dziecka pojawią się objawy alergii.

W przypadku starszych niemowląt można rozpocząć rozszerzanie diety, co warto skonsultować z doradcą laktacyjnym lub pediatrą.

Korzystne jest również podawanie dziecku probiotyków, które pozytywnie wpłyną na jego układ pokarmowy.

W wielu przypadkach alergiczne zapalenie jelita grubego ustępuje samoistnie. Zaleca się cierpliwą strategię oczekiwania, gdyż w zdecydowanej większości przypadków wraz z rozwojem dziecka i dojrzewaniem przewodu pokarmowego objawy tego zaburzenia zanikają.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast food a dieta najmłodszych Frytki, kebab, pizza, hamburgery - tego rodzaju żywność spotkać można niemal na każdym kroku. Kuszą zapachem, ładnym wyglądem. Stanowią swego rodzaju atrakcję dla dzieci. Czy jednak fast foody powinny być obecne w diecie...