Alergiczne zapalenie jelita grubego u niemowląt

Alergiczne zapalenie jelita grubego jest konsekwencją reakcji alergicznej. Dotyczy zwłaszcza niemowląt karmionych piersią. Dolegliwość ta ustępuje najczęściej samoistnie.

W zdecydowanej większości przypadków za alergiczne zapalenie jelita grubego odpowiadają białka mleka krowiego.

Polecane wideo:

Najczęściej pierwsze objawy schorzenia pojawiają się w drugim miesiącu życia dziecka, choć nie jest to regułą. Zaburzenie dotyczyć może również starszych dzieci.

Objawy alergicznego zapalenia jelita grubego

Pierwszym symptomem wskazującym na patologie toczące się w obrębie jelita grubego jest zmiana wyglądu i konsystencji stolca dziecka. W kale pojawia się śluz, czasem zauważyć można również pojedyncze pasma (nitki) krwi. Ilość wypróżnień może się zwiększyć, czego konsekwencją jest zmniejszenie masy ciała niemowlęcia.

W przebiegu alergicznego zapalenia jelita grubego najczęściej nie pojawiają się inne objawy. Dziecko jest spokojne, aktywne. Niezwykle rzadko w wyniku alergii pojawia się stan podgorączkowy czy gorączka.

Przyczyny alergicznego zapalenia jelita grubego

Do dzisiaj nie udało się jednoznacznie wyjaśnić patomechanizmu tego zaburzenia, choć z pewnością duże znaczenie w tym zakresie ma niedojrzałość układu pokarmowego u niemowląt i zbyt duża przepuszczalność błony śluzowej.

Najczęściej dolegliwość ta wiąże się ze spożyciem dużej ilości mleka krowiego lub jego przetworów przez matkę karmiącą piersią. Nie oznacza to jednak, że kobieta powinna zakończyć naturalne karmienie.

Leczenie alergicznego zapalenia jelita grubego

W wielu przypadkach alergiczne zapalenie jelita grubego diagnozowane jest w oparciu o wywiad, jaki przeprowadza lekarz z rodzicami dziecka. Specjalista wykonuje ponadto badanie przedmiotowe, w wielu przypadkach zleca się ponadto wykonanie testów laboratoryjnych (morfologia) oraz USG jamy brzusznej.

Leczenie opisywanego zaburzenia opiera się przede wszystkim na diecie eliminacyjnej, która – w świetle ostatnich doniesień naukowych – nie powinna być zbyt radykalna. Całkowita rezygnacja z produktów zawierających białka mleka krowiego (a jest ich całe mnóstwo) nie zawsze przynosi oczekiwany efekt.

Jeśli kobieta karmi piersią, powinna nieco ograniczyć spożywanie mleka i jego przetworów, jednak jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, a jego stan nie budzi niepokoju, nie ma potrzeby radyklanej zmiany diety. Błędem jest również wyciszanie laktacji i podawanie dziecku mleka modyfikowanego, w sytuacji gdy u dziecka pojawią się objawy alergii.

W przypadku starszych niemowląt można rozpocząć rozszerzanie diety, co warto skonsultować z doradcą laktacyjnym lub pediatrą.

Korzystne jest również podawanie dziecku probiotyków, które pozytywnie wpłyną na jego układ pokarmowy.

W wielu przypadkach alergiczne zapalenie jelita grubego ustępuje samoistnie. Zaleca się cierpliwą strategię oczekiwania, gdyż w zdecydowanej większości przypadków wraz z rozwojem dziecka i dojrzewaniem przewodu pokarmowego objawy tego zaburzenia zanikają.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Imiona dłużników Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej „zadłużonych"... imion, czyli takich, których właścicielami są najbardziej zadłużeni Polacy. Wśród kobiet znalazły się Katarzyna, Agnieszka i Małgorzata, a rekordzistką została Anna....

Niemowlę

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Najczęstsze choroby u dzieci latem Lato kojarzy się z beztroskim czasem zabaw, przebywaniem na świeżym powietrzu i częstymi kąpielami w basenie. Rodzice małych dzieci wiedzą jednak, że jest to także okres częstszych zatruć pokarmowych czy poparzeń słonecznych....

Niemowlę

Letnie owoce w diecie dziecka

Letnie owoce w diecie dziecka

Sezon na witaminy Latem bardzo łatwo o świeże warzywa i owoce. O tej porze roku są one nie tylko najsmaczniejsze, ale i najzdrowsze (o ile dojrzewały w pełnym słońcu i bez chemicznych dodatków). Warto nimi wzbogacić dietę dziecka, zwłaszcza że dostarczają...

Niemowlę

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Wybieramy najlepszy jogurt Zalet jogurtów jest wiele. Są lepiej przyswajalne od mleka, pozytywnie wpływają na układ trawienia, zawierają cenne dla organizmu bakterie i często to probiotyki. Jednak jogurt jogurtowi nie równy. Na półkach w sklepie znajdziemy...

Niemowlę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Pielęgnacja skóry dziecka zimą Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej ochrony w każdych warunkach pogodowych.

Niemowlę

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Nowotwory wieku dziecięcego Nowotwory dziecięce rozwijają się w błyskawicznym tempie. Są drugą co do częstości przyczyną śmierci najmłodszych. W przypadku dzieci nowotwory dają zupełnie inne objawy niż u dorosłych. Są one często niecharakterystyczne. Najczęściej...

Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.