Trwa ładowanie...

Akcesoria pomocne w karmieniu małego dziecka

 Aleksandra Miłosz
05.04.2019 10:31
Akcesoria pomocne w karmieniu małego dziecka
Akcesoria pomocne w karmieniu małego dziecka (123rf)

W pewnym momencie zaczynamy podawać naszemu dziecku – zamiast płynnego mleka z butelki – coraz to nowe produkty stałe. Wprowadzanie nowych pokarmów do diety i nauka samodzielnego jedzenia nie muszą być wcale dla malucha czynnością nudną. Wystarczy wyposażyć kuchnię w akcesoria, które nie tylko urozmaicą każdy posiłek, ale też ułatwią karmienie nawet największych niejadków.

spis treści

1. Samodzielność maluszka – jedzenie i picie

Nasz maluch zaczyna podejmować pierwsze próby samodzielnego jedzenia około 8. miesiąca życia. Coraz bardziej interesuje się zawartością miseczki. Wkłada do niej rączki i testuje konsystencję oraz smak przygotowanego przez mamę posiłku. Nawet jeśli oznaczać to będzie obecność jedzenia na podłodze i najbliższej ścianie, warto zachęcać dziecko do takiego eksperymentowania. Jeżeli przegapimy ten moment, znacznie trudniej będzie nam rozpocząć naukę operowania sztućcami.

Aby ułatwić maluchowi samodzielne jedzenie, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim posiłek powinien kojarzyć się dziecku z miłą atmosferą. Jeśli to tylko możliwe, siadajcie wspólnie przy stole, uśmiechajcie się i mówcie do malucha. Nie warto też zabraniać mu zabawy jedzeniem. Brudne ubranie i podłoga do umycia? To mała cena w zamian za samodzielność naszej pociechy. Pamiętajmy też o rytuałach – kiedy nadchodzi czas kolejnego posiłku, posadźmy dziecko na jego krzesełku i zachęcajmy do jedzenia. Nie pozwalajmy mu na bieganie po domu z buzią pełną jedzenia.

2. Akcesoria pomocne w karmieniu i nauce samodzielnego jedzenia

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Niezależnie od tego, czy maluch rozpoczął już pierwsze próby samodzielnego jedzenia, czy ten etap jest dopiero przed wami, z pewnością warte uwagi są akcesoria ułatwiające karmienie. Pomocny będzie przede wszystkim plastikowy śliniak z wyprofilowaną kieszonką. Jest dużo praktyczniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu w czystości niż tradycyjne, materiałowe śliniaki – wystarczy go tylko umyć pod bieżącą wodą.

Warto też pomyśleć o przeznaczonej do karmienia małych dzieci, specjalnie wyprofilowanej łyżeczce, dzięki której nauka samodzielnego jedzenia będzie dużo łatwiejsza. Jeśli łyżeczka wykonana będzie z lekkiego materiału, w żywej kolorystyce, to nasze dziecko z pewnością chętniej po nią sięgnie i zacznie jej używać.

3. Butelki i smoczki

Równie ważna jest nauka samodzielnego picia. Dla młodszych dzieci niezastąpiona jest butelka ze smoczkiem, która sprawdzi się nie tylko podczas podawania mleka, ale także innych napojów, takich jak woda czy soczki. Producenci akcesoriów dla dzieci proponują całą gamę butelek ze smoczkami w różnych kolorach i kształtach. Smoczek butelki anatomicznej jest wyprofilowany tak, by przypominał piersi mamy i maluchowi łatwiej było przyzwyczaić się do butelki. Możemy mieć też pewność, że materiał, z którego zostały wykonane, jest odporny na odbarwienia i odkształcanie.

4. Zestawy obiadowe – w domu i w podróży

Dzieci powinny mieć swój własny zestaw obiadowy składający się z miseczki, talerzyka, sztućców i kubeczka. Te wykonane z lekkiego, ale odpornego tworzywa zapewnią bezpieczeństwo i łatwość mycia. Jeśli w dodatku będą kolorowe, staną się atrakcją każdego posiłku. Warto pomyśleć o takim zestawie, planując samochodową podróż z dzieckiem. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór podróżnej miseczki z łyżeczką i pokrywką, która zapobiegnie przeciekaniu i ułatwi karmienie w czasie podróży. Nawet kiedy wybieramy się z maluchem do hotelu czy pensjonatu, warto zabrać ze sobą jego własny zestaw obiadowy. Unikniemy w ten sposób marudzenia malucha podczas posiłków.

5. Pojemniki na przekąski

Czasem wybieramy się z dzieckiem na spacer, a głodny maluch zaczyna niecierpliwić się i chce wracać do domu. Dlatego warto pomyśleć o zabraniu ze sobą zdrowych przekąsek, które zaspokoją pierwszy głód dziecka. Zamiast pakować je do siateczek, lepiej włożyć je do specjalnego pojemnika na przekąski. Jego szczelne zamknięcie zapobiegnie wypadaniu smakołyków, a specjalnie wyprofilowany kształt zapewni komfort podczas trzymania.

6. Akcesoria do picia

U dzieci w starszym wieku – zarówno w podróży, na spacerze, jak i w domu – sprawdzą się bidony i kubeczki. Bidon z silikonową słomką to dobry wybór w trakcie wycieczki, ponieważ elastyczność słomki zapobiegnie uszkadzaniu dziąseł i zębów dziecka. Wykonany jest z miękkiego, ale odpornego na uszkodzenia tworzywa, które z łatwością można utrzymać w czystości. Budowa bidonu zapobiega jego przeciekaniu, a przykrywka zapewnia szczelność wtedy, gdy nie jest używany.

Kompletując akcesoria, które ułatwią karmienie dziecka i naukę samodzielnego jedzenia, warto zwrócić uwagę, aby wykonane były z wytrzymałych i bezpiecznych dla zdrowia malucha materiałów, wolnych od niebezpiecznych związków BPA.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze