Akcesoria do fotelika samochodowego

Podczas jazdy z dzieckiem, zwłaszcza dłuższej, mogą się przydać dodatkowe akcesoria do fotelików. Nie warto kupować wszystkiego, zanim jeszcze dziecko się urodzi. Ale dobrze spokojnie się zastanowić, czy niektóre z akcesoriów nie poprawiły komfortu podróżowania malucha, a także rodziców. Poza tym, już kupując fotelik, warto zwrócić uwagę na to, jakie akcesoria producent dołączył do wybranego modelu.

Przydatne akcesoria do fotelika samochodowego

Dodatkowe akcesoria, które przydają się rodzicom:

1. Nakładka na fotelik – jej zadaniem jest chronienie tapicerki przed przetarciem, a przede wszystkim wilgocią, czy to mokrym od deszczu ubrankiem, czy „wypadkiem” malucha, który uczy się korzystać z toalety.

Nakładka powinna być wodoodporna i miękka, żeby dziecku było wygodnie. Slonce_ pisze na stronie http://katalog.parenting.pl/ o wybranej nakładce: „(…) to świetna sprawa dla osób, których dzieci uczą się czystości. Nie jest ona droga, a ratuje fotelik przed zmoczeniem i dodatkowo także przed przetarciem. Ponadto idealnym rozwiązaniem okazuje się szybka forma utrzymania tego w czystości. Spokojnie można wyprać w pralce, wywirować i wysuszyć. My jesteśmy bardzo zadowoleni. Rewelacja”.

Wtóruje jej kinia33: „Nakładka jest naprawdę świetna! Mam dwuletniego synka, który jeszcze nie do końca opanował sztukę korzystania z toalety i oczywiście zdarzają mu się „wpadki”. Nakładka umożliwia mu podróżowanie bez pieluszki i przy okazji zabezpiecza fotelik i siedzenia samochodu przed zaplamieniem. Dobra rada: od razu kup dwie. Gdy jedna się pierze, korzystasz z drugiej. Naprawdę działa”.

2. Ochraniacz na pas samochodowy – zapobiega podrażnieniu skóry dziecka przez pas. Można znaleźć ochraniacze z maskotkami, w bajkowe wzory.

3. Osłonki przeciwsłoneczne, rolety przeciwsłoneczne – przydają się zwłaszcza w lecie, chroniąc dziecko przed słońcem.

Osłonka montowana do fotelika chroni dziecko przed słońcem z góry i z boków. Na katalog.parenting.pl conti30 pisze: „Osłonkę kupiłam dla malucha, który podróżuje tyłem do kierunku jazdy. Od kiedy zamocowaliśmy ją w aucie, słońce w końcu nie świeci dziecku prosto w twarz. Wcześniej mały budził się w trakcie podróży i był rozdrażniony, a teraz potrafi spokojnie przespać całą drogę. Osłonka jest dobra jakościowo i łatwa w montażu”.

Można zamontować osłonki lub rolety na szybach samochodowych. Internautka bambi11 chwali wybraną osłonkę montowaną na szybach: „(…) Po raz pierwszy zakupiłam model z przyssawkami przy krawędziach, a nie na środku i muszę przyznać, że osłonka mile mnie zaskoczyła. Skutecznie chroni przed światłem, a jednocześnie zapewnia doskonałą widoczność i można ją umieścić w różnych pozycjach – nie tylko na środku szyby. Polecam”.

4. Zabawki – żeby dzieci nie nudziły się w czasie podróży samochodem, rodzice mogą kupić równego rodzaju zabawki. Dla małych dzieci może to być np. łuk z zabawkami montowany do fotelika-nosidełka, interaktywny panel do samochodu mocowany do zagłówka siedzenia za pomocą specjalnego paska z rzepem czy blat z zabawkami.

Interaktywny panel do samochodu to zabawka wykonana z mięciutkich materiałów, którą przymocowujemy z tyłu przedniego fotela. Niemowlę w czasie podróży ma okazję obserwować i poznawać dotykowo maskotki. Podczas jazdy będą się one bujać, co stanowi dodatkową atrakcję. Ponadto zwierzęta wydają różne dźwięki i wykonane są z szeleszczących materiałów, tak by przyciągnąć uwagę malca. Poprzez pozycję, jaką dziecko przyjmuje w foteliku-kołysce, ma niepowtarzalną możliwość angażowania się w zabawę podczas długiej trasy. Co ważne, nie zrobi sobie krzywdy panelem, nawet podczas gwałtownego hamowania.

Dużą popularnością cieszy się również muzyczny łuk z zabawkami. Jest to znany i ceniony rodzaj zabawki niemowlęcej, która na co dzień pozwala zaangażować uwagę maluszka, np. podczas leżenia w łóżeczku czy bujaczku. Teraz muzyczny łuk może znaleźć zastosowanie także w podróży. Przytwierdza się go do fotelika, mięciutkie zabawki będą bujać się podczas jazdy. Dziecko ma okazję zaangażować wiele zmysłów - wzrok, słuch i dotyk, dzięki czemu rozwija swoje umiejętności poprzez zabawę, a nam podróż przebiega w spokojnej atmosferze. Łuk jest w pełni bezpieczny, by go uruchomić potrzebne będą baterie. Gdy dziecko znuży muzyka, można w każdej chwili ją wyłączyć.

Rodzice są przeważnie zadowoleni z takich atrakcji dla dzieci. TreySis pisze o panelu interaktywnym: „My dużo czasu spędzamy razem z dzieckiem w samochodzie, często podróżujemy, jesteśmy w trasie, więc nie zastanawialiśmy się długo, jak uatrakcyjnić pobyt w aucie naszemu małemu. Artek fajnie się bawi tą zabawką, czasami zasypia, trzymając jakąś zabawkę w rączce. Słodziak… My mamy pewność, że nie zrobi sobie krzywdy, bo panel jest wykonany z miękkiego materiału. Panel ma interaktywne niektóre elementy, dlatego maluch może do woli uderzać nóżkami i włączać różne efekty świetlne i dźwiękowe. Bogactwo różnych efektów sprawia, że dziecko nieszybko znudzi się nową zabawką. Polecam podróżującym często rodzicom”.

5. Mata ochronna – jest to przydatne akcesorium. Mata chroni siedzenie przed zniszczeniem, zapewniając ochronę przed wgnieceniami, zadrapaniami itp.

Polecane wideo:

  • Dobrze, jeśli mata jest antypoślizgowa i tym samym zwiększa stabilność fotelika.
  • Warto zwrócić uwagę na to, czy mata ma kieszonkę na drobiazgi. Jest to bowiem bardzo przydatne udogodnienie. Internauta boryss chwali swój wybór: „Solidna i niezawodna mata ochronna. Używam jej od wielu lat i nigdy nie zauważyłem nawet najmniejszej rysy na siedzeniu auta. Posiada praktyczny schowek na drobiazgi, w którym córeczka przechowuje zabawki. Doskonale przylega do siedzenia i utrzymuje fotelik w stabilnej pozycji”.

6. Uchwyt na kubek – przydaje się, żeby zamocować kubek lub butelkę przy foteliku samochodowym. Należy zwrócić uwagę, czy uchwyt można mocować do fotelika danej firmy i czy ma środek dostosowujący się do wielkości butelek.

7. Moskitiera – chroni małe dzieci przed owadami. Przydatna latem.

8. Osłonka przeciwdeszczowa – chroni dziecko przed deszczem i wiatrem. Przydatna dla rodziców, którzy wykorzystują fotelik również jako nosidełko.

9. Śpiworek lub pokrycie na nóżki – zapewnia ciepło najmłodszym dzieciom w zimne miesiące.

10. Letni pokrowiec – sprawia, że dziecko mniej się poci w czasie podróży w ciepłe miesiące. Pokrowiec jest zazwyczaj łatwiej wyprać niż tapicerkę fotelika.

11. Organizery – to akcesoria chwalone przez rodziców i zwiększające komfort podróży zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Dzięki organizerom maluchy mogą mieć wszelkie potrzebne zabawki, napoje, przekąski pod ręką. Diana_26 pisze: „Świetny wynalazek! Można go łatwo umieścić na podłokietniku fotelika i nie zsuwa się podczas jazdy. Zwykle w organizerze chowamy napoje i miękkie zabawki, tak że dziecko ma wszystko, czego mu trzeba w zasięgu ręki (…)”.

Niektóre modele dodatkowo chronią przednie siedzenie przed zabrudzeniem dziecięcymi butami. Lidka S. chwali wybrany produkt: „Organizer kupiliśmy z mężem, ponieważ mieliśmy dość zabawek turlających się po siedzeniu i podłodze samochodu. Córeczka ma ponad dwa latka i intensywnie wymachuje nóżkami, jednak jak do tej pory organizer wzorowo znosi kopniaki. Posiada wiele kieszeni, dzięki czemu można łatwo posegregować dziecięce akcesoria. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego zakupu”.

Można znaleźć najróżniejsze organizery: małe, duże, z wieloma kieszeniami, jako jeden pojemnik, montowane na podłokietniku, na oparciu przedniego fotela, przylegające do boku fotelika samochodowego, a nawet organizery zawierające minichłodziarkę. To ostatnie rozwiązanie wybrała amanda29: „Organizer kupiłam przed wyjazdem na urlop i tak spodobał się małemu, że właściwie nie wyjmujemy go z auta. Jest bardzo pojemny i praktyczny – oprócz zabawek trzymamy w nim napoje i przekąski. Maluch sam decyduje, gdzie umieści swoje ulubione zabawki, a do wyboru ma przeróżne schowki i kieszonki. Bardzo przydatny schowek. Polecam”.

Warto zaopatrzyć się również w matę grzewczą, która sprawdza się w zimie, gdy samochód jest wychłodzony. Mata grzewcza jest przeznaczona dla dzieci jeżdżących w fotelikach z ostatniej grupy wiekowej, a także na podstawkach. Matę podłącza się do samochodowego gniazdka, z przodu pojazdu. Została tak zaprojektowana, by po 7 minutach wyłączyć się samoistnie, co z kolei pozwala uniknąć przegrzania, gdy w samochodzie zrobi się ciepło.

Dla starszaka, który nie rozstaje się z ulubionym pluszakiem niezbędny okaże się podłokietnik, w którym wygodnie i bezpiecznie można przechowywać różne przedmioty. Ukochana książeczka czy lala na pewno umilą podróż naszemu dziecku, a my będziemy mogli spokojnie skupić się na prowadzeniu pojazdu. Podłokietnik przymocowuje się z boku fotelika. Zadbaj o to, by przechowywane zabawki nie były twarde ani ostre, żeby dziecko podczas hamowania nie zrobiło sobie nimi krzywdy.

Akcesoria mogą znacznie ułatwić podróżowanie z dziećmi. Oczywiście nie ma sensu mnożyć wydatków. Lepiej spokojnie zastanowić się, które dodatki są niezbędne i będą wykorzystywane zarówno przez rodziców, jak i malucha.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!
Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Pielęgnacja pępka u maluszka

Zdjęcie autorstwa Shannon / CC BY 2.0 Gdy dziecko rozwija się w łonie matki, pożywienie i tlen otrzymuje poprzez łożysko przytwierdzone (...) do wewnętrznej ściany macicy za pomocą sznura pępowinowego. Pępowina odgrywa ważną...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Zadbaj o spokojny sen swojego maluszka

, efektywny sen dziecka zależy od wielu czynników. Które z nich są najważniejsze? Stan zdrowia noworodka – jeśli malec choruje lub doświadcza (...) . Ważna jest optymalna temperatura powietrza...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Wybieramy łóżeczko dla noworodka

dziecko spało w jednym łóżku z rodzicami lub w pobliżu ich łóżka. Dzięki temu nocne karmienie jest prostsze, a noworodek łatwiej zasypia i rzadziej (...) budzi się w nocy. Nie oznacza to jednak, że dziecko nie powinno...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Infografika "Sposoby na oszczędzanie, kiedy pojawia się Maluch"

W tyle nowych przedmiotów, kosmetyków, ubranek musi zaopatrzyć się każdy przyszły rodzic... Z tego powodu według wielu osób dziecko generuje koszty (...) i wiąże się z ogromnymi wydatkami. Czy jest jednak na to jakiś sposób? Poznaj...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Kompletna wyprawka dla noworodka, czyli co zabrać ze sobą do szpitala?

dla noworodka? Gromadzenie ubranek, kosmetyków i akcesoriów dla dziecka można rozpocząć w dowolnym momencie. Niektórzy rodzice kupują pojedyncze (...) sobie wyrzutów i nie słuchaj koleżanek, które radzą wstrzymać się z zakupami,...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Imię dla dziecka - wybierz najlepsze w pięciu prostych krokach

Imię powinno pasować do człowieka, ale jak w trakcie ciąży lub nawet po porodzie przewidzieć, że do naszego dziecka będzie pasowało to imię, a (...) brzmienia, ale zanim nadasz córeczce skądinąd wdzięczne imię Jacqueline, zastanów się,...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Gdy w domu pojawia się maluszek, cały plan dnia staje na głowie!

świeżo upieczonych rodziców w oczywisty sposób koncentruje się na dziecku, ale każdy odpowiedzialny dorosły wie, że niektórych domowych obowiązków (...) życia dziecka pokazują to aż nadto dobitnie. Nie stawiaj sobie...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Infografika "7 "błędów" młodych rodziców"

lub znajomymi. Popełnianie błędów jest normalne. Ważne jest jednak to, by potrafić je dostrzec, a potem się ich wystrzegać. Zapraszamy do zapoznania

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Infografika "Zmiany i wyzwania w życiu młodych rodziców"

W życiu młodych rodziców pojawiają się liczne zmiany i nowe wyzwania. Czasami są oni bardziej na nie przygotowani, innym razem mniej. Zapraszamy do zapoznania sie z infografiką przedstawiającą wyniki badań zrealizowanych przez Aviva:   Dowiedz...