5 najczęstszych problemów, które spotykają karmiące matki. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić

Narodziny dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu każdej kobiety, niezależnie od tego, ile trwał i jak ciężki był sam poród. Urodzenie dziecka nie oznacza jednak, że od teraz wszystkie dolegliwości twojego ciała związane z maleństwem miną.

Co prawda, skończą się przypadłości ciążowe, takie jak zgaga, zachcianki żywnościowe czy przeszkadzający, duży brzuch, ale zaczną się nowe – między innymi te związane z karmieniem piersią. Przedstawiamy 5 najczęstszych problemów, które mogą spotkać młode mamy i podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Polecane wideo:

Gdy pokarmu jest zbyt dużo

Tak zwany nawał mleczny to dolegliwość, która pojawia się najczęściej między drugą a szóstą dobą od porodu. Jak się objawia? Piersi mamy stają się coraz pełniejsze i cięższe, aż w końcu zaczynają boleć i przeszkadzać. Nie ma jednak powodów do niepokoju, ponieważ nawał mleka jest stanem całkowicie normalnym. Twój organizm początkowo będzie produkował mało mleka, jednak z czasem „przestawi się” i wytworzy zbyt dużo pokarmu.

Warto wiedzieć, że zastój zbyt dużej ilości pokarmu może spowodować zapalenie piersi, co grozi poważnymi powikłaniami, dlatego należy karmić dziecko zawsze wtedy, gdy się tego domaga. Jak zminimalizować dokuczliwe objawy? Jeśli twoje piersi są bardzo twarde, a każdy ich dotyk powoduje ból, warto wziąć ciepły prysznic lub przyłożyć do piersi nasączony ciepłą wodą ręcznik.

Gdy ciało podczas karmienia boli

Poród to z pewnością nie jest przyjemne doświadczenie. Obojętnie, czy rodzimy naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, dla naszego organizmu to nie lada wysiłek, którego skutki odczuwamy jeszcze przez długi czas po urodzeniu maluszka. Często nawet trzymanie dziecka przysparza nam niewyobrażalnego bólu, nie mówiąc już o próbach karmienia go piersią.

Co zrobić, jeśli nie chcesz z tego rezygnować? Wielu mamom ulgę przynosi karmienie maluszka na poduszce tak, aby jego nogi były na twoich plecach. Taka metoda zagwarantuje, że niemowlak nie będzie naciskał ani na ranę po cesarskim cięciu, ani na bolące krocze.

Gdy pokarmu jest zbyt mało

Jedne mamy borykają się z bolącymi piersiami i zbyt dużą ilością mleka, a inne martwią się, ponieważ mają zbyt mało pokarmu. Taka sytuacja może ci towarzyszyć przez pierwsze dni po porodzie, kiedy twój organizm jeszcze nie wie, ile pokarmu jest potrzebne dla dziecka.

Nie ma powodów do niepokoju, jeżeli z dzieckiem nic złego się nie dzieje i normalnie przybiera na wadze. Jeżeli jednak martwisz się, że dziecko się nie najada, to zapytaj o poradę lekarza lub położną. Możesz zadbać o odpowiednio dużą ilosć spożywanej wody w czasie i zaraz po karmieniu oraz pomóc sobie i dziecku, wprowadzajac odpowiednie ziołowe produkty wspomagajace laktację. Na rynku są też dostępne herbatki na pobudzenie laktacji.

Gdy brodawki pękają

Mamy najczęściej doświadczają tego problemu na początku karmienia piersią, ponieważ obolałe i pękające brodawki mogą być wynikiem nieprawidłowego ssania piersi przez dziecko. Jak rozpoznać, że nasze dziecko nie je we właściwy sposób? Nosek i broda malucha powinny dotykać piersi, a cały sutek powinien znajdować się w jego buzi. Jeżeli ssie tylko jego końcówkę lub gryzie ją dziąsłami, to powinnyśmy przerwać karmienie, aby dodatkowo nie zaszkodzić poranionym brodawkom.

Jeżeli krwawienie i ból utrzymuje się dłużej niż 4 dni, to warto poprosić o poradę konsultantkę laktacyjną, ponieważ zaniedbanie tego problemu może doprowadzić do poważniejszych powikłań.

Gdy dziecko cię gryzie

W późniejszych miesiącach karmienia, gdy nasz maluch już podrośnie, może pojawić się problem przygryzania sutków. Nasz maluch nie zdaje sobie sprawy z siły swojego uścisku i bólu, jaki nam sprawia. Przygryzanie sutków to często powód, dla którego mamy rezygnują z karmienia piersią.

Jak sobie z nim radzić? Reagować. W wypadku takiej sytuacji, od razu należy wyjąć pierś z ust dziecka i zdecydowanie powiedzieć, że nie wolno gryźć. Warto powtarzać takie zachowanie za każdym razem, gdy nasze dziecko będzie używać zębów.

W pierwszych chwilach życia naszego dziecka problemy z karmieniem to sytuacja zupełnie normalna. Wszelkie dolegliwości i wątpliwości związane z laktacją mijają jednak, gdy ty i twoje dziecko „dopasujecie się”. Ty nauczysz się, jak właściwie podawać dziecku pierś, twój organizm dopasuje ilość produkowanego pokarmu do potrzeb malucha, a twój brzdąc nauczy się ssać.

Receptą na wszystkie problemy jest czas i cierpliwość, jednak gdy pojawiają się poważniejsze problemy, nie bój się poprosić o poradę położną. W końcu spokojna mama to szczęśliwa mama.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Karmienie piersią
Karmienie piersią

Prawidłowe karmienie piersią

Prawidłowy rozwój i wzrost niemowlęcia zapewnia mu karmienie piersią do końca 6. miesiąca jego życia. Ten czas jednak jest dość ruchomy (...) i dziecka i matki, i nie należy dostosowywać go do książkowych schematów. W...

Karmienie piersią

Niemowlę nie chce mleka...

Niemowlę nie chce mleka...

dziecka, kiedy początkowo nie było z tym problemów. Istnieje kilka przyczyn problemów z karmieniem niemowlęcia piersią.

Karmienie piersią

Odbijanie powietrza po karmieniu

Żeby karmienie piersią przebiegało prawidłowo potrzebne jest współdziałanie zarówno matki, jak i dziecka. Istotną rolę odgrywa tutaj odruch (...) przez matki jako zanik pokarmu. Jeśli dojdzie do takiego zjawiska...

Karmienie piersią

Matki przedłużajcie karmienie piersią!

Matki przedłużajcie karmienie piersią!

Pomimo, że coraz więcej matek decyduje się na przedłużone karmienie piersią swoich dzieci, mają problemy z brakiem pokarmu. Obecnie trwa Światowy (...) Tydzień Karmienia Piersią. Matki...

Karmienie piersią

Karmienie piersią zagrożeniem dla dziecka?

Karmienie piersią zagrożeniem dla dziecka?

Korzyści z karmienia piersią zna większość matek, które zdecydowały się na tę metodę podawania pokarmu swojemu dziecku. Niemowlę otrzymuje w ten sposób doskonale dopasowane do swoich potrzeb pożywienie, ma poczucie bliskości...

Karmienie piersią

Antybiotyk z mleka matki

Antybiotyk z mleka matki

Brytyjscy naukowcy znaleźli broń do walki z bakteriami opornymi na antybiotyki - to kobiecy pokarm. Składnik obecny w mleku matki niszczy bakterie, wirusy oraz grzyby wywołujące groźne choroby. Mleko matki jak antybiotyk Eksperci...

Karmienie piersią

Jak zwiększyć laktację?

Karmienie piersią to dla każdej mamy cudowne doświadczenie. Jesteś tak blisko swojej kruszynki, karmisz ją i zarazem mocno przytulasz. Nie zawsze jednak ten moment jest łatwy i nie zawsze, niestety, kończy...

Karmienie piersią

Ile je niemowlę

Rodzice niemowląt, zwłaszcza ci, którzy zostali nimi po raz pierwszy, często martwią się, czy ich dziecko zjada odpowiednią ilość i objętość posiłków. W tej kwestii najlepiej zaufać dziecku. Zdrowy maluch z pewnością się nie zagłodzi, nawet jeśli wydaje...

Karmienie piersią

Karmienie piersią - zalety dla dziecka

Karmienie piersią - zalety dla dziecka

Mleko matki to pełnowartościowy posiłek dla każdego dziecka. Jest pełne wszelkich substancji potrzebnych do prawidłowego rozwoju maleństwa, jest to: białko, tłuszcze, węglowodany, bakterie _lactobacillus_, witaminy A, D i E, a także mikroelemnty i sole...