Trwa ładowanie...

5-letni chłopiec waży 77 kilogramów!

5-letni chłopiec waży 77 kilogramów!
5-letni chłopiec waży 77 kilogramów! (Youtube.com)

Dziecko w wieku 5 lat powinno ważyć 17-23 kilogramów. Tymczasem Brazylijczyk, Misael Caldogno Abreu waży niemal cztery razy tyle!

Jak to w ogóle jest możliwe, że ciało dziecka mogło przybrać rozmiar dorosłego człowieka? Czy odpowiadają za to rodzice, którzy zaniedbali rozwój syna, a może to wina genów?

1. Otyłość zagrażająca życiu

Ma zaledwie 5-lat, ale nie może cieszyć się z dzieciństwa, tak jak jego rówieśnicy. Misael Caldogno Abreu walczy z otyłością, mimo iż ma zaledwie 5 lat, waży 77 kg. Rodzice robią co mogą, aby odchudzić syna– aktualnie chłopiec stosuje dietę niskotłuszczową.

Niestety, trudno jest upilnować takie dziecko, a Misael wciąż skarży się na głód. Otyłość sprawia, że 5-latek ma poważne zaburzenia oddychania, co jest niebezpieczne zwłaszcza podczas snu. Jego rodzice obawiają się, że chłopiec po prostu się udusi.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

- Misael, to dziecko noszące ciężar dorosłego. Wymaga stałej opieki, wszystko przychodzi mu z trudem. Urodził się jako w pełni zdrowy noworodek. Również jego waga była w normie. Dopiero po kilku miesiącach okazało się, że ma nadmierne łaknienie i wówczas zaczął się koszmar nas wszystkich... - przyznaje Manoel Abreu, ojciec otyłego chłopca.

Misael Caldogno Abreu cierpi na rzadką chorobę genetyczną: zespół Pradera-Williego
Misael Caldogno Abreu cierpi na rzadką chorobę genetyczną: zespół Pradera-Williego

Rodzice Misaela rozkładają bezradnie ręce, bojąc się o życie swojego dziecka i wciąż szukając specjalisty, który by mu pomógł.

Tak duża nadwaga nie jest wynikiem ich zaniedbania, ale rzadkiej choroby genetycznej, na którą cierpi chłopiec, jest to zespół Pradera-Williego. Mimo iż chłopiec stosuje specjalnie przygotowaną dla niego dietę o niskiej zawartości tłuszczu przez 40 minut każdego dnia, bardzo trudno jest mu zrzucić nadprogramowe kilogramy.

- Od początku Misael jadł dużo. Nawet kiedy jeszcze karmiłam go piersią, miałam wrażenie, że je więcej niż powinien – mówi Josiane de Jesus Caldogno Abreu, matka chłopca – ale dopiero kiedy skończył 1,5 roku, zaczęliśmy się poważnie martwić. 

Kobieta przyznaje, że czasem trudno ukryć jej łzy przy dziecku, bo czuje się bezradna wobec jego choroby. Kiedy chłopiec śpi, często sprawdza, czy nadal oddycha:

- Żyję dla mojego syna. To wyjątkowe dziecko. Jestem z niego bardzo dumna, ponieważ się nie poddaje. Nawet jego nauczyciele przyznają, że ma w sobie dużą siłę.

2. Czym jest zespół Pradera-Williego?

Zespół Pradera-Williego jest chorobą genetyczną, wywołaną aberracją chromosomalną, a więc częściową utratą długiego ramienia, pochodzącego od ojca, chromosomu 15. Czym się charakteryzuje?

  • Chorzy mogą jeść bez końca. Nie czują uczucia sytości, ciągle są głodni.
  • Zespół objawia się nie tylko wysoką wagą, ale także niskorosłością, ze względu na niedobór hormonu wzrostu.
  • Objawem choroby jest także niepełne dojrzewanie: dziewczynki często nie miesiączkują, a chłopcy nie przechodzą mutacji i nie mają zarostu.
  • U osób z PWS zaburzony jest cykl snu i czuwania. Chorzy są ciągle zmęczeni i osłabieni.
  • Charakterystyczną rzeczą przy tej chorobie jest także zaburzenie termoregulacji – poważną chorobę mogą przechodzić bez gorączki, a przy drobnej infekcji temperatura ich ciała może stać się nagle bardzo wysoka.

Według danych Polskie Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Zespołem Pradera-Williego, w Polsce zdiagnozowano ponad 100 przypadków tej choroby.

Zobacz także:

Marskość wątroby występuje już u dzieci!

Bezpieczny test wykrywający choroby genetyczne od 10 tygodnia ciąży

Geny to tylko punkt wyjśćia do zdrowia dziecka?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze