Jeszcze młodsze dzieci pójdą do przedszkola - zapowiada Ministerstwo Edukacji

Przedszkole zamiast żłobka. Ministerstwo Edukacji rozważa obniżenie wieku edukacji przedszkolnej. Oznacza to, że do przedszkoli mogłyby pójść dzieci, które ukończyły 2,5 roku, a nie 3 lata. Czy te zmiany są słuszne?

Plany wyjawiła niedawno minister edukacji Anna Zalewska. Szefowa resortu powiedziała, że kluczem w tych zmianach jest uelastycznienie opieki żłobkowej. Według niej dziecko w wieku 2,5 lat może być już wystarczająco rozwinięte, by pójść do przedszkola. Niestety, nie podała jednak szczegółów, co pozostawia pole do polemiki i dyskusji wśród rodziców.

Polecane wideo:

Co mówią przepisy?

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz ustawą o systemie oświaty, obecnie edukacją przedszkolną objęte są dzieci, które ukończyły 3. rok życia.

Te same akty prawne precyzują, że do placówki przedszkolnej dzieci, które ukończył 2,5 roku dyrektor placówki może przyjąć pod swoje skrzydła tylko w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”. Przy czym każde przedszkole indywidualnie określa takie przypadki.

Mogą to być: trudna sytuacja rodzinna, niespodziewana sytuacja losowa rodziny, rodzeństwo w przedszkolu, rozwój psychiczny i fizyczny na etapie pozwalającym na usamodzielnienie. I w większości właśnie etap rozwoju jest głównym czynnikiem pozwalającym na posłanie dziecka do placówki przedszkolnej, a nie do żłobka.

Dwulatek a trzylatek, czym się różnią?

Czy jednak każdy dwulatek jest w stanie zaadoptować się w środowisku o rok starszych dzieci? Różnice rozwojowe między nimi są przecież kolosalne.

Dwulatki nie potrafią jeszcze okazywać emocji – na każde nieudane ułożenie klocków, na każdy konflikt, na każde niepowodzenie reagują płaczem. Trzylatek więcej rozumie, potrafi wyrazić, co czuje.

Dzieci w tym wieku lubią przebywać w grupie, ale bawią się zazwyczaj obok siebie, we własnym towarzystwie. Naśladują działania innych, chętnie sięgają po zabawkę, którą akurat ma w rękach kolega lub koleżanka, ale bawią się nią samodzielnie. Trzylatki potrafią się porozumieć i poprowadzić zabawę tak, by każde było zadowolone.

Dwulatek nie umie jeszcze dokonać wyboru, potrzebuje swobody, lubi wydawać rozkazy – to cechy rozwojowe. U starszych dzieci zauważyć można już pójście na kompromis.

Za mało miejsc w żłobkach

Skąd więc pomysł, by dzieci posłać wcześniej do przedszkola? Wydaje się, że jest to działanie sprzeczne z cofnięciem obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Przyczyną takich rozważań może być fakt, iż w skali całego kraju zaczyna brakować miejsc w żłobkach. Na przykład w Lublinie rocznik dzieci, które poszły do żłobka w 2015 roku, liczy około 3,5 tysiąca. Miejsc w żłobkach publicznych jest tylko 950. Dodatkowe kilkaset znajduje się w instytucjach prywatnych. Co z resztą dzieci?

Dyrektorzy zaznaczają, że maluchy mogłyby pójść do przedszkola, jednak reforma musi być dobrze przemyślana. Nie można wieku po prostu obniżyć, ponieważ młodsze dzieci potrzebują innego nauczania.

Ministerstwo Edukacji nie precyzuje swoich planów. Nie jest znany również termin, w którym 2,5 latki mogłyby pójść do przedszkola.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

aurelia.marczak • ostatni post 6 godzin temu

2
Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Roczne dziecko

Roczne dziecko

Kiedy tylko ujrzysz dwie kreseczki na teście, zastanawiasz się jakie będzie twoje dziecko. Czy będzie podobne do Ciebie, czy do męża, jaki będzie miało kolor oczu i barwę włosów. Zastanawiasz się czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Tysiące myśli...

Rozwój niemowlęcia

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

. Dzieciaki kochają swobodne bieganie bez obuwia, dlatego sprawdź, czy warto im na to pozwalać. Chodzenie boso a rozwój stopy dziecka Od chwili (...) przypominać dorosłą kończynę. To czas, kiedy nic i nikt nie powinno zakłócać...

Rozwój niemowlęcia

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Któż z nas patrząc na dziecko znajomych nie pomyślał, że jego dziwne zachowanie nie zalicza malucha do najinteligentniejszych istot na ziemi. Ciągłe jedzenie, spanie i bawienie się w kółko jedną, najprostszą zabawką nie może przecież świadczyć o jego...

Rozwój niemowlęcia

Chusty do noszenia dziecka - czego się boimy?

z koniecznością zapewnienia opieki i jedzenia niemowlęciu. Przeobrażenia cywilizacyjne w dużym stopniu zmieniły nasz styl życia popychając nas ku nowoczesnym (...) i konsultacji. Z drugiej jednak strony aktualny stan wiedzy o...

Rozwój niemowlęcia

Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

suplementacji diety kobiet karmiących piersią. Kwas DHA ma bowiem korzystny wpływ na rozwój ostrości wzroku u dziecka, a wiele młodych mam doświadcza (...) Ginekologiczne zalecają ciężarnym kobietom suplementację DHA w ilości co...

Rozwój niemowlęcia

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Bentley urodził się z przepukliną mózgową. Miał umrzeć godzinę po porodzie. Dziś, gdy mija już siedem miesięcy od jego narodzin, chłopiec jest już po operacji mózgu i rekonstrukcji czaszki. Ma się dobrze. A to wszystko dzięki technologii rodem z filmów...

Rozwój niemowlęcia

Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

. Mają one zapobiegać rozwojowi dysplazji, leczyć ją. Dysplazja - co to jest? Kiedy dziecko ma prawidłowo rozwinięte biodra, głowa kości udowej (...) , jeśli zastosujemy odpowiednią profilaktykę. Szerokie pieluchowanie Aby...

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.