Jeszcze młodsze dzieci pójdą do przedszkola - zapowiada Ministerstwo Edukacji

Przedszkole zamiast żłobka. Ministerstwo Edukacji rozważa obniżenie wieku edukacji przedszkolnej. Oznacza to, że do przedszkoli mogłyby pójść dzieci, które ukończyły 2,5 roku, a nie 3 lata. Czy te zmiany są słuszne?

Plany wyjawiła niedawno minister edukacji Anna Zalewska. Szefowa resortu powiedziała, że kluczem w tych zmianach jest uelastycznienie opieki żłobkowej. Według niej dziecko w wieku 2,5 lat może być już wystarczająco rozwinięte, by pójść do przedszkola. Niestety, nie podała jednak szczegółów, co pozostawia pole do polemiki i dyskusji wśród rodziców.

Polecane wideo:

Co mówią przepisy?

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz ustawą o systemie oświaty, obecnie edukacją przedszkolną objęte są dzieci, które ukończyły 3. rok życia.

Te same akty prawne precyzują, że do placówki przedszkolnej dzieci, które ukończył 2,5 roku dyrektor placówki może przyjąć pod swoje skrzydła tylko w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”. Przy czym każde przedszkole indywidualnie określa takie przypadki.

Mogą to być: trudna sytuacja rodzinna, niespodziewana sytuacja losowa rodziny, rodzeństwo w przedszkolu, rozwój psychiczny i fizyczny na etapie pozwalającym na usamodzielnienie. I w większości właśnie etap rozwoju jest głównym czynnikiem pozwalającym na posłanie dziecka do placówki przedszkolnej, a nie do żłobka.

Dwulatek a trzylatek, czym się różnią?

Czy jednak każdy dwulatek jest w stanie zaadoptować się w środowisku o rok starszych dzieci? Różnice rozwojowe między nimi są przecież kolosalne.

Dwulatki nie potrafią jeszcze okazywać emocji – na każde nieudane ułożenie klocków, na każdy konflikt, na każde niepowodzenie reagują płaczem. Trzylatek więcej rozumie, potrafi wyrazić, co czuje.

Dzieci w tym wieku lubią przebywać w grupie, ale bawią się zazwyczaj obok siebie, we własnym towarzystwie. Naśladują działania innych, chętnie sięgają po zabawkę, którą akurat ma w rękach kolega lub koleżanka, ale bawią się nią samodzielnie. Trzylatki potrafią się porozumieć i poprowadzić zabawę tak, by każde było zadowolone.

Dwulatek nie umie jeszcze dokonać wyboru, potrzebuje swobody, lubi wydawać rozkazy – to cechy rozwojowe. U starszych dzieci zauważyć można już pójście na kompromis.

Za mało miejsc w żłobkach

Skąd więc pomysł, by dzieci posłać wcześniej do przedszkola? Wydaje się, że jest to działanie sprzeczne z cofnięciem obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Przyczyną takich rozważań może być fakt, iż w skali całego kraju zaczyna brakować miejsc w żłobkach. Na przykład w Lublinie rocznik dzieci, które poszły do żłobka w 2015 roku, liczy około 3,5 tysiąca. Miejsc w żłobkach publicznych jest tylko 950. Dodatkowe kilkaset znajduje się w instytucjach prywatnych. Co z resztą dzieci?

Dyrektorzy zaznaczają, że maluchy mogłyby pójść do przedszkola, jednak reforma musi być dobrze przemyślana. Nie można wieku po prostu obniżyć, ponieważ młodsze dzieci potrzebują innego nauczania.

Ministerstwo Edukacji nie precyzuje swoich planów. Nie jest znany również termin, w którym 2,5 latki mogłyby pójść do przedszkola.

Ewa Rycerz, 9 miesięcy temu

Rozwój niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt to bardzo silny odruch, który pojawia się już w życiu płodowym. Dziecko zaczyna chwytać już w jedenastym tygodniu po zapłodnieniu.

Rozwój niemowlęcia

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Połączone siostry Maria Clara i Maria Eduarda to bliźniaczki syjamskie z Salvadoru w Brazylii. Na zdjęciu mają trzy miesiące i wciąż są połączone. Lekarzom udało się je rozdzielić, a ich niezwykłą historię przedstawił na zdjęciach fotograf Mateus André....

Rozwój niemowlęcia

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Karmienie piersią Karmienie piersią ma wiele zalet, włącznie z ochroną przed chorobami i wzmocnieniem układu odpornościowego. Badania naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazały, że dzieci, które były karmione w ten sposób, miały...

Rozwój niemowlęcia

Raczkujący niemowlak

Raczkujący niemowlak

Raczkowanie niemowląt to pierwszy krok do większej samodzielności naszego szkraba. Raczkowanie u dzieci może zacząć się już po pół roku życia malucha, chociaż są dzieci 12-miesięczne, które dopiero zaczynają raczkować.

Rozwój niemowlęcia

Jak przygotować dom na raczkowanie dziecka?

W domu, w którym mieszka raczkujące dziecko, trzeba uważać szczególnie na schody. Stosujmy barierki, żeby dziecko nie spadło. Należały zabezpieczyć odpowiednio kontakty i kanty mebli. Dla malucha niebezpiecznie mogą być także środki czystości. Zobacz,...

Rozwój niemowlęcia

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Początki bycia mamą to przede wszystkim poszukiwanie tajnego szyfru w celu jak najlepszego porozumienia się z niemowlakiem. Wielką radością stają się pierwsze **próby gaworzenia** czy wydobywania dźwięków przez nasze dziecko. Jednak zanim zostaną one...

Rozwój niemowlęcia

Jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka?

Kiedy "odsmoczkować" dziecko? Czy planować, czy też może poczekać na jakąś okazję, aby przestać dawać dziecku smoczek? Może wyjazd czy zmiana miejsca będzie dobrym pomysłem?  

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...