Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

14 tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem. Dziecko połyka duże ilości wód płodowych, ćwicząc w ten sposób układ pokarmowy i wydalniczy. Dziecko wykonuje również ruchy oddechowe, przygotowując się powoli do usamodzielnienia. Nadal ma dużo miejsca, więc żywo się porusza, wspomagając rozwój układu nerwowego i mięśniowego. Pojawia się mimika, a dziecko zaczyna się uśmiechać.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 14 tygodniu. Objaśnienia skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CRL 90 71 109
BPD 28 21 35
OFD 34 29 39
HC 96 85 107
AC 79 70 88
FL 14 11 17
Masa (g) 45 39 51

Całkowite wykształcenie się łożyska

Na tym etapie, łożysko jest już całkowicie wykształcone i pełni wszystkie należne mu funkcje:

  • Funkcja oddechowa – dostarcza tlen dla płodu, a odbiera dwutlenek węgla.
  • Funkcja odżywcza – przekazuje substancje niezbędne do rozwoju i wzrostu dziecka.
  • Funkcja wydalnicza – poprzez łożysko metabolity i inne zbędne substancje są przekazywane do krwiobiegu matki i za pomocą jej nerek i wątroby wydalane na zewnątrz.
  • Łożysko chroni płód, ponieważ zatrzymuje większość chorobotwórczych bakterii i wirusów, jak również przekazuje przeciwciała ochronne od matki do dziecka.
    Łożysko spełnia również funkcję wydzielniczą, produkuje bowiem hormony niezbędne do utrzymania ciąży i wzrostu dziecka.

Dziecko, dzięki dalszemu rozwojowi mięśni oraz większej kontroli nad nimi, nabiera większej płynności w ruchu. Już nie skacze po macicy, a jego ruchy bardziej przypominają ruchy małego dziecka.

Dziecko wytwarza również włosy na całym ciele – jest to tzw. lanugo, czyli meszek płodowy, mający go ogrzać oraz chronić skórę w ciągłym kontakcie ze środowiskiem wodnym. Z czasem, w kolejnych miesiącach ciąży, funkcję ogrzewania ciała przejmie rozwijająca się tkanka tłuszczowa i nadmierne owłosienie zaniknie około 26 tygodnia (choć u niektórych dzieci zanika dopiero po porodzie).

Twarz dziecka coraz bardziej przypomina twarz noworodka. Oczy zaczynają przesuwać się bliżej środka twarzy, nos staje się jeszcze wyraźniej zaznaczony, uszy obierają swoją ostateczną pozycję i kształt. Ponadto, zauważyć można już kości policzkowe i początki owłosienia na twarzy (brwi).

Dziecko posiada funkcjonujące nerki i siusia do wód płodowych. W dalszym ciągu rozwijają się narządy płciowe. U dziewczynek jajniki schodzą w dół do miednicy z jamy brzusznej, u chłopców rozwija się narząd prostaty. Na tym etapie często możliwe jest już określenie płci dziecka w czasie badania USG.

Objawy ciąży w 14 tygodniu

Z punktu widzenia przyszłej mamy czternasty tydzień stanowi punkt przełomowy w ciąży. Często ustępuje większość objawów związanych z pierwszym trymestrem, jak poranne nudności, brak apetytu, częste oddawanie moczu czy stres i dyskomfort psychiczny związany z nową sytuacją, mama powoli wchodzi w zwykle najprzyjemniejszy drugi trymestr, a czasem wyczuwa nawet pierwsze ruchy dziecka.

Macica powiększa się coraz szybciej, po raz pierwszy mogą pojawić się skutki ucisku macicy na sąsiadujące narządy (częste wizyty w toalecie, obrzęki nóg, niestrawność, wzdęcia). W czternastym tygodniu ukrwiona macica waży już 250 gramów, drugie tyle waży znajdujący się w niej płyn owodniowy. W efekcie nosisz w sobie półkilową ciążę, którą porównać można wielkością do dużego grejpfruta. Możesz sama spróbować wyczuć macicę pod skórą brzucha – znajduje się ona około 8 cm poniżej pępka.

W tym okresie nadal może występować uczucie częstego parcia na pęcherz i częste oddawanie moczu, choć powinno ono zacząć już ustępować. Z czasem macica będzie coraz mocniej uciskać pęcherz i częste oddawanie moczu powróci.

Kobiety mogą zauważyć delikatne obrzęki nóg. Jeśli obrzęki będą jednak znaczne lub pojawią się nagle, skontaktuj się z lekarzem, może być to objaw niebezpiecznych powikłań ze strony układu krążenia.

W czternastym tygodniu powinno minąć uczucie tkliwych, obolałych piersi. Pomimo to piersi będą nadal się powiększać, a brodawki sutkowe mogą przybrać ciemny, intensywny kolor. Może powrócić ochota na czułości ze strony partnera, których celem są piersi.

Powinien nastąpić również znaczny powrót energii życiowej. Twój organizm przyzwyczaił się już do ciąży i nie powinnaś męczyć się tak szybko jak wcześniej. Ciesz się tą nową energią – z czasem, wraz z początkiem trzeciego trymestru, znów zacznie ci jej brakować. Pomimo tego pamiętaj, by się nieco oszczędzać, nie podejmować wyczerpujących aktywności fizycznych i dużo odpoczywać w pozycji leżącej.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia, intensywności może nabrać ból w pachwinach związany z pociąganiem więzadeł, na których zawieszona jest powiększająca się coraz szybciej macica. Jest to nieprzyjemne uczucie rozciągania, zupełnie normalne w tym okresie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z pierwszą ciążą.

U niektórych kobiet, w związku ze zwiększoną objętością przepompowywanej krwi i uciskiem ciężarnej macicy na naczynia w obrębie miednicy, mogą pojawiać się żylaki kończyn dolnych. Jest to związane ze skłonnością genetyczną - jeśli twoja mama doświadczyła żylaków w ciąży, to jest bardzo prawdopodobne, że ty też ich doświadczysz. Żeby ograniczyć ich występowanie, należy unikać stania, dużo się ruszać (ale nie przemęczać!) oraz leżeć z nogami uniesionymi ponad resztę ciała.

Mogą pojawiać się również krwotoki z nosa, spowodowane większym ukrwieniem błon śluzowych. W razie ich wystąpienia spróbuj chłodzić nos okładami z wody, staraj się zachować odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni, aby nie dopuścić do wysychania i pękania błon w nosie.

Niektóre kobiety na tym etapie odczuwają już wyraźny wzrost apetytu. W takim wypadku pamiętaj, aby nie przesadzać z jedzeniem, a w szczególności unikać bardzo obfitych posiłków – staraj się jeść częściej, a w mniejszych ilościach.

Pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka

W czternastym tygodniu ciąży istnieje możliwość wyczucia ruchów płodu. Co prawda jest jeszcze bardzo wcześnie, ale niektóre kobiety, które już wcześniej rodziły dzieci, deklarują wyczuwanie ruchów dziecka już na tak wczesnym etapie ciąży. Na początku będą one przypominać poruszanie się bąbelków gazu w brzuchu i trudno będzie je odróżnić od perystaltyki jelit. Z czasem nauczysz się rozpoznawać ruchy dziecka i staną się one stałym elementem towarzyszącym innym objawom ciąży. Ruchy te będą szybciej wyczuwalne, jeśli jest to twoja kolejna ciąża – wtedy masz większą praktykę w ich „wychwytywaniu” i identyfikacji.

Początkowo ruchy dziecka będą wyczuwalne nieregularnie. Nie oznacza to, że dziecko porusza się rzadko, a jedynie, że nie zawsze jesteś w stanie wyczuć jego ruchy. Z czasem nabiorą one większej regularności, dziecko wytworzy nawet pewien dobowy rytm aktywności. Po pewnym czasie będziesz mogła monitorować stan dziecka przez obserwacje aktywności jego ruchów – zarówno gwałtowny wzrost aktywności, jak i jej brak może być niepokojącym objawem na późniejszym etapie ciąży. Póki co jednak nieregularność ruchów jest w normie.

Polecane wideo:

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

dyskusje na forum

Lutówki 2016

kamila.kotowicz1992 • ostatni post 1 godzinę temu

7800
Artykuły 14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży zarodek osiąga rozmiar od 13 do 20 mm. W badaniu USG widoczne mogą być już ręce i nóżki, a nawet pojedyncze palce. Serce zajmuje połowę objętości klatki piersiowej, a tętno powinno wynosić już około 160 uderzeń na minutę. Utrzyma...

Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży wielkość zarodka waha się w przedziale 19-25 mm. Dziecko powoli zaczyna przypominać miniaturkę człowieka - posiada już ukształtowane ręce i nogi, a ogon powinien zaniknąć. Posiada również zaczątki struktur w obrębie twarzy,...

Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy - tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie...

Ciąża tydzień po tygodniu

11 tydzień ciąży

Na początku jedenastego tygodnia ciąży, czyli dziewięć tygodni po zapłodnieniu, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 45 mm (wymiar CRL), a płód może ważyć już nawet 7 gramów. Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) jest to wymiar mierzony od szczytu...

Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to umownie ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. W dwunastym tygodniu dochodzisz do końca okresu wiążącego się z najwyższym ryzykiem poronienia (którego przyczyny są niezależne od ciebie). Jednocześnie niedługo, w ciągu kilku...

Ciąża tydzień po tygodniu

13 tydzień ciąży

Trzynasty tydzień to początek drugiego trymestru. Kończy się pierwszy trymestr, związany z formowaniem narządów dziecka, i zaczyna drugi trymestr, w którym dziecko będzie intensywnie rosło. Z punktu widzenia matki, okres ten stanowi zakończenie gwałtownych...

Ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko nadal intensywnie rośnie. Pod koniec tego tygodnia osiągnie długość około 10 cm i wagę 70 gramów. Znacznie bardziej wzrasta tułów i kończyny, nóżki stają się nieznacznie dłuższe od rączek. Skóra dziecka jest bardzo...

Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży, czyli czternaście tygodni po zapłodnieniu, dziecko cały czas intensywnie rośnie i porusza się. Twarzyczka jest już ukształtowana, oczy nadal są zamknięte, uszy są już na swoim miejscu i dziecko słyszy pierwsze dźwięki. Skóra...

Ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 13-14 cm (CRL) i waży około 150 gramów. Zwykle w tym okresie dziecko staje się po raz pierwszy cięższe i większe niż łożysko. Ponieważ dziecko intensywnie rośnie, jego serce bije około dwa razy szybciej...

Ciąża tydzień po tygodniu

18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży, czyli szesnaście tygodni po zapłodnieniu, dziecko osiąga długość 15 cm i wagę do 200 gramów. Pomimo małego rozmiaru, dziecko w coraz większym stopniu swoimi proporcjami i wyglądem zewnętrznym przypomina już noworodka. Tabela....