12 znaków, że najtrudniejszą część macierzyństwa masz już za sobą

Wiadomo, że przyjście na świat maluszka to ogromna radość dla świeżo upieczonych rodziców. Nie jest to jednak najłatwiejszy dla nich czas, w szczególności, jeżeli rodzicami zostali po raz pierwszy i nie ma przy nich dziadków, którzy mogliby służyć dobrą radą. Posiadanie noworodka w domu wiąże się z nieprzespanymi nocami, niekończącym się przewijaniem oraz uczuciem, że nie można go odstąpić nawet na krok. Pewnego dnia rodzice zdają sobie jednak sprawę z tego, że „najgorsze” mają już za sobą. Poznaj sygnały, które są niczym światełko w tunelu dla młodych mam i tatusiów.

Polecane wideo:

 

Robisz mniej zdjęć

Młodzi rodzice pragną uwieczniać wszystkie piękne chwile spędzone z dzieckiem, a wręcz każdą jego minkę. Jeżeli już nie wykonujesz tysiąca zdjęć dziennie, wiedz, że pierwszy okres życia z noworodkiem masz już za sobą.

Wypracowałaś plan dnia

Jeżeli opracowałaś strategiczny plan karmienia, przewijania, snu i zabawy, wspólnie dni na pewno stały się mniej chaotyczne i stresujące. Regularność znacznie ułatwia życie młodym rodzicom.

Szybciej karmisz

Przez kilka pierwszych miesięcy życia, dziecko spędza godziny przy matczynej piersi. Jednak z czasem karmienia stają się coraz szybsze i sprawniejsze.

Częściej się myjesz

Chociaż brzmi to dość zabawnie, najczęściej jest to prawda. Gdy już przyzwyczajasz się do obecności dziecka w domu, znajdujesz także więcej czasu dla siebie i własnej urody.

Masz czas dla małżonka

Na początku wielu rodziców boi się zostawić dziecko na noc z innym opiekunem, nawet jeżeli są to dziadkowie maluszka. Inni są zbyt zmęczeni, aby wyjść na romantyczną kolację lub do kina. Jednak z czasem dojrzewają do myśli pozostawienia niemowlaka pod opieką innej osoby.

Wiesz, czemu dziecko płacze

Młodzi rodzice przeważnie nie mają pojęcia, dlaczego noworodek płacze. Jest głodny, smutny, znudzony, a może coś mu dolega? Po jakimś czasie łatwiej będzie ci rozróżnić dziecięce odgłosy i stwierdzić, co oznaczają.

Coraz częściej wychodzisz z domu

Jeżeli już nie boisz się wyjść na spacer z dzieckiem, powoli wychodzisz z pierwszej fazy rodzicielstwa. Nie martwisz się już, że zaszkodzi mu chłodne powietrze, czy inne „zagrożenia” czyhające na nie poza przytulnym i ciepłym domem.

Robisz domowe obiady

Tuż po narodzinach dziecka świat rodziców kręci się wokół jego potrzeb. Skupiając się na maluszku, często zapominają oni o sobie. Pierwszy okres rodzicielstwa masz za sobą, gdy znów znajdujesz czas na ugotowanie domowego posiłku.

Dostrzegasz pierwsze cechy charakteru dziecka

Pierwszy uśmiech znaczy wiele dla rodziców. Oznacza bowiem, że powoli wychodzą z okresu, w którym dziecko jedynie je, śpi i płacze. Jeżeli maluszek zaczyna pokazywać pierwsze cechy charakteru (w tym poczucie humoru), masz za sobą najgorsze.

Zmieniasz mniej pieluch

Po pierwsze, oznacza to, że układ pokarmowy dziecka działa nieco sprawniej niż tuż po urodzeniu. Po drugie, mniej przejmujesz się tym, że dziecko ma pełną pieluchę już od całych 60 sekund.

Powierzasz dziecko mężowi

Wiele mam czuje się tak silnie związana z dzieckiem i odpowiedzialna za jego zdrowie, że nie chce pozostawiać go sam na sam z nikim innym – nawet z tatusiem. Jeżeli już nie boisz się, że twój partner nie będzie potrafił poradzić sobie z maluszkiem, zmierzasz w dobrym kierunku.

Odzyskałaś swoje ciało

Kobiece ciało po porodzie, w szczególności po cesarskim cięciu i okresie karmienia piersią, może być dalekie od ideału. Gdy jednak znów czujesz, że jest to twoje ciało (nawet gdy jest nieco inne niż przed porodem), jest to bardzo dobry znak.

A ty, kiedy po raz pierwszy poczułaś, że masz za sobą etap noworodkowy?

Zobacz także:
 
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rodzina
Rodzina

Monika Mrozowska "Super MAMA"

Monika Mrozowska - aktorka, autorka książek, programów i warsztatów kulinarnych. Dołączyła do społeczności Super Mam w Limango, aby wspólnie z innymi aktywnymi mamami dzielić się doświadczeniami i poglądami na temat macierzyństwa i...

Rodzina

Kim są znane "Super MAMY"?

w garderobie. Potem włączyła się cała rodzina, z teściową na czele, więc nie mam, na co narzekać". Monika ma jednak inne metody: „Równowaga

Rodzina

Novika "Super MAMA"

Katarzyna Nowicka „Novika" - artystka, wokalistka, „królowa clubbingu". Mama 7-letniej Niny. Dołączyła do społeczności Super Mam w Limango, aby wspólnie z innymi aktywnymi mamami dzielić się doświadczeniami i poglądami na temat macierzyństwa...

Rodzina

Rola rodziny

Rola rodziny

Rodzina powinna kojarzyć się dzieciom z poczuciem akceptacji i bezpieczeństwa.

Rodzina

Zadbaj o swoją cerę

Zadbaj o swoją cerę

Odpowiednia dieta Jedną z najważniejszych rzeczy jest zdrowa dieta bogata w błonnik, owoce i warzywa.Ręce z dala od twarzy! Staraj się nie dotykać rękami twarzy oraz czyścić telefon komórkowy i słuchawki. Takie proste czynności pozwolą ograniczyć kontakt...

Rodzina

Jak dbać o suchą skórę rąk?

Jak dbać o suchą skórę rąk?

Istnieje wiele sposobów na suchą skórę dłoni Używamy rąk tak często, że zawsze są narażone na szkodliwe działanie - zła pogoda, klimatyzacja i chemia w produktach do czyszczenia wysuszają skórę. Ważne jest, aby zadbać odpowiednio o skórę rąk. Dowiedz...

Rodzina

Strefa T - jak o nią dbać?

Strefa T - jak o nią dbać?

Pielęgnacja tłustej cery Tłusta cera ma swoje zalety, ale i wady - zwłaszcza jeśli chodzi o nakładanie makijażu. Więc następnym razem kiedy będziesz szykowała się na imprezę, skorzystaj z naszych wskazówek na zmatowienie i upiększenie tłustej cery.Odpowiednie...

Rodzina

Jak zmniejszyć pory na twarzy?

Jak zmniejszyć pory na twarzy?

Zmniejszenie czy raczej zakrycie? Sposoby na zmniejszenie porów na twarzy mogą być różne: niektórzy zalecają dostępne na rynku kosmetyki, inni domowe sposoby. Nie ma jednak sposobu na faktyczne zmniejszenie porów, ale istnieją sposoby na to, aby wyglądały...

Rodzina

Dowiedz się, jaki masz rodzaj cery

Dowiedz się, jaki masz rodzaj cery

Wiedza to podstawa Jeśli nie wiesz, jaką masz cerę niemożliwa jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Wybieranie niewłaściwych kosmetyków może skończyć się katastrofą. Przykładowo, jeśli masz tłustą strefę T, nie chcesz nakładać na nią gęstych, ciężkich kremów...