11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt to okazja do przypomnienia, z jakimi problemami muszą każdego dnia zmagać się młode kobiety. Przemoc, zmuszanie do małżeństw, utrudniony dostęp do edukacji to wciąż codzienność w wielu miejscach na świecie. UNICEF apeluje, aby podjąć działania, które dadzą dziewczętom szansę na rozwój.

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę

Chociaż wiele mam stara się stworzyć dziecku neutralne warunki do rozwoju, małe dziewczynki i tak dość szybko zaczynają interesować się księżniczkami,...

Polecane wideo:

Problemy dziewcząt

600 milionów – tyle dziewcząt w wieku od 10 do 19 lat żyje obecnie na świecie. Międzynarodowy Dzień Dziewcząt to dobra okazja, aby przypominać o problemie nierówności płci i najczęstszych wyzwaniach, przed którymi stoją młode kobiety u progu dorosłości.

Dziewczęta częściej niż chłopcy są ofiarami przemocy, zwłaszcza seksualnej. Z danych UNICEF wynika, że prawie 25 proc. z nich doświadcza agresji jeszcze przed 15. urodzinami, a 1 na 10 kobiet poniżej 20. roku życia jest ofiarą gwałtu.

Wśród nastolatków, u których wykryto wirus HIV, dziewczynki stanowiły aż 2/3 zarażonych. Dlaczego? To wina zaniedbań w edukacji – młode kobiety nie wiedzą o chorobach przenoszonych drogą płciową i nie znają sposobów na zapobieganie tym schorzeniom.

Dziewczęta nie są posyłane do szkół, za to bardzo często zmuszane są do małżeństw. Jak podaje UNICEF, w 2012 roku prawie 17 proc. kobiet wyszło za mąż przed ukończeniem 20. roku życia.

Jak można pomóc?

Organizacja apeluje do społeczności międzynarodowej o podjęcie działań. Wyrównanie szans między dziewczętami a chłopcami to trudne wyzwanie, ale dzięki odpowiedniej pomocy można to zmienić.

UNICEF proponuje zainwestować w edukację. Dzięki dostępowi do wiedzy i możliwości kształcenia się, młode kobiety będą mieć większe szanse na niezależność. Zdobycie kwalifikacji umożliwi im podjęcie zatrudnienia.

Organizacja zwraca uwagę na to, że przekaz dotyczący braku tolerancji wobec przemocy powinien być czytelny na całym świecie. Nie można przymykać oczu na przypadki gwałtów, handlu żywym towarem i zmuszania dziewcząt do prostytucji.

UNICEF wzywa rządy, aby włączyły się w walkę z powszechną w niektórych rejonach praktyką zawierania małżeństw w bardzo młodym wieku. Należy też wciąż przypominać o okaleczeniach żeńskich narządów płciowych i robić wszystko, aby zaprzestano tych rytuałów.

11 października warto pamiętać, że w krajach rozwijających się dziewczynki często są ofiarami nierówności i złego traktowania. UNICEF przypomina, że warto mówić głośno o ich problemach i szukać rozwiązań, które dadzą im szansę na rozwój i lepsze życie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój ucznia
Rozwój ucznia

Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w szkole jest zawsze bardzo ekscytujący, ale też stresujący dla dziecka.

Rozwój ucznia

Rozwój społeczny ucznia

Rozwój społeczny ucznia w dużej mierze jest stymulowany przez fakt, iż dziecko staje się członkiem formalnej grupy, jaką jest klasa szkolna (...) życia człowieka, t. 2, PWN, Warszawa 2006, ISBN 83-01-14151-4., Herbert...

Rozwój ucznia

Hurra! Idę do szkoły!

Zabawna lektura dla dzieci, które właśnie wybierają się do pierwszej klasy. Lekkie, humorystyczne historyjki przedstawiają szkolne realia, widziane oczyma rezolutnej małej Niny i jej przyjaciół z Ia. Książka nie tylko rozśmieszy młodych czytelników...

Rozwój ucznia

Cyfrowi tubylcy wśród nas

Cyfrowi tubylcy wśród nas

nowych mediów to ich wielka szansa na odnalezienie się na rynku pracy. Ponieważ z łatwością przystosowują się do rozwoju technologicznego, intuicyjnie (...) będą wiedzieć, jak używać najnowszych aplikacji i narzędzi, które będą mogli...

Rozwój ucznia

Rozpoczęcie nauki szkolnej

Rozpoczęcie nauki szkolnej

Początek nauki szkolnej nie musi być stresujący - dzięki książce "Hurra! Idę do szkoły!" dziecko może oswoić się z nowymi doświadczeniami.

Rozwój ucznia

W szkole nie nauczysz się...

W szkole nie nauczysz się...

placówce edukacyjnej, zaczynając od szkoły podstawowej, to materiał, który realizują, nie zawsze idzie wraz z duchem czasu i rozwojem nowych (...) z wychowania fizycznego mają zapewnić prawidłowy rozwój fizyczny, nie...

Rozwój ucznia

Rozwój fizyczny ucznia

Rozwój fizyczny ucznia

obowiązków. Rozwój somatyczny ucznia Dziecko kończące edukację przedszkolną jest na tyle rozwinięte, że może spokojnie podołać obowiązkom szkolnym (...) . U dziewczynek pod koniec okresu wczesnoszkolnego można zauważyć...