11 kg na plecach - uczniowie dźwigają ciężary

Co drugie dziecko w klasach I-III ma za ciężki plecak, a uczniowie dźwigają na plecach nawet 11 kg – wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Plecak Rafała Golma, ucznia trzeciej klasy szkoły podstawowej w Lublinie, nosi po lekcjach do domu mama albo babcia. Jest za ciężki na jego drobne plecy.

Polecane wideo:

- Zważyłam tornister z wyposażeniem, dokładnie 5 kg i 250 g. Syn nosi codziennie 7 książek, do tego materiały plastyczne, kilka zabawek, pudełko ze śniadaniem, niewiele więcej się już mu mieści - mówi Magda, mama Rafała.

Niedługo urwą mu się szelki w plecaku. Sprawę ilości książek poruszę na zebraniu. Nie wierzę, że syn musi nosić codziennie wszystkie. Zabawki i zbędne rzeczy staram się wyjmować. To nie jest możliwe, by tak małe dzieci nosiły tak ciężkie plecaki - zastanawia się mama Rafała.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Plecaki natomiast są nawet cztery razy cięższe. Inspektorzy w czerwcu w całej Polsce ważyli tornistry.

Wnioski? - 58 proc. uczniów klas I-III ma plecaki o wadze przekraczającej 10 proc. masy ich ciała - tłumaczy Irmina Nikiel, lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

- Najcięższy tornister należał do ucznia III klasy i ważył 11 kg, a waga ucznia to 20 kg. 65 proc. uczniów klas pierwszych ma za ciężkie plecaki. Rekordzista miał tornister, który ważył 8,9 kg - dodaje Irmina Nikiel.

Kilogram zbędnych rzeczy

Fundacja Rosa, która od kilku lat w całej Polsce w ramach akcji Lekki Tornister waży uczniom plecaki i edukuje, apeluje do rodziców, a także wychowawców, by sprawdzali zawartość tornistrów. Znajduje się w nich ponad kilogram zbędnych przedmiotów.

- Oprócz książek uczniowie noszą po dwa ciężkie piórniki, materiały plastyczne, zapas mleka, zabawki, zdarza się, że rzeczy z poprzedniego semestru. Często pakują tornistry niezgodnie z planem lekcji - wyjaśnia Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Fundacji Rosa.

Czym grozi noszenie zbyt ciężkiego tornistra? - Zmniejsza się objętość płuc, dziecko cierpi na bóle pleców, a w przyszłości ma skrzywiony kręgosłup. Uczeń w wieku 7-10 lat rozwija się najszybciej, a jego kręgosłup jest jeszcze słaby -wyjaśnia Galewska.

Źle pakują i krzywo noszą

Uczniowie nie tylko mają ciężkie plecaki. Noszą je i pakują nieprawidłowo. Specjaliści przypominają, że tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców. Jego ciężar musi być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy umieszczamy na dnie, a  lżejsze  wyżej. Powinien mieć również szerokie szelki.

- Dzieci często noszą plecaki na jednym ramieniu, co jest niedopuszczalne. Zdarza się, że zamiast tornistrów ciągną za sobą wózek na kółkach, to też jest niezdrowe dla kręgosłupa. Jedna strona ciała jest wówczas bardziej skrzywiona -mówi Galewska.

Fundacja Rosa przypomina również, że szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych.

- Jeżeli nie ma szafek, to w klasach powinno być wyznaczone specjalne miejsce -podkreśla Galewska.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, około miesiąca temu
Ocena: 4.8

Rozwój fizyczny ucznia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój fizyczny ucznia
Rozwój fizyczny ucznia

Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Wiek przedszkolny to czas dużej aktywności fizycznej dzieci. Można zacząć rozwijać preferowane sporty.

Rozwój fizyczny ucznia

Szczepienie przeciwko HPV

rozwój nieprawidłowych komórek, prowadzący do powstania raka szyjki macicy. Pomimo faktu, że typy te są mniej powszechne, w przypadku kontaktu z nimi

Rozwój fizyczny ucznia

Jakie jedzenie nasila ból stawów?

immunologiczny. Powoduje również zwiększenie produkcji kwasu mlekowego, który przyczynia się do silniejszego odczuwania bólu, a także rozwoju groźnych chorób (...) odpowiedzialne za wchłanianie białek potrzebnych do prawidłowej budowy...

Rozwój fizyczny ucznia

Urazy podczas gry w piłkę nożną

Urazy podczas gry w piłkę nożną

po odniesieniu którejś kontuzji powinien przede wszystkim:zrezygnować z aktywności fizycznej (uprawianie sportu mogłoby doprowadzić do dalszego

Rozwój fizyczny ucznia

Nocne zmazy

Nocne zmazy, czyli tak zwane mokre sny u chłopców, pojawiają się w okresie dojrzewania. Oznaczają one, że podczas snu, najczęściej erotycznego, dochodzi do ejakulacji spermy. Polucje nocne nie muszą występować u wszystkich dojrzewających chłopców, niektórzy...

Rozwój fizyczny ucznia

Pierwszy stanik

Nie ma określonego momentu, w którym trzeba kupić pierwszy stanik. Biustonosz dla nastolatki jest potrzebny wtedy, kiedy biust zaczyna mieć swoją wagę. Stanik ma za zadanie wspomóc dziewczynę w utrzymaniu piersi w wygodnej pozycji. Może także pomóc...

Rozwój fizyczny ucznia

Prawidłowy wzrost dziecka

, co jest normą, a co nieprawidłowością w rozwoju? Na co należy zwracać uwagę, oceniając wzrost dziecka na tle rówieśników? Czym (...) noworodka, jego wagi oraz obwodu głowy. Następnie dane zostają zanotowane w karcie dziecka...

Rozwój fizyczny ucznia

Oburęczność - dodatkowa umiejętność czy wada rozwojowa?

Oburęczność - dodatkowa umiejętność czy wada rozwojowa?

. Oburęczność wcale nie jest korzystna dla dziecka i świadczy o zaburzeniu jego rozwoju. Szacuje się, że oburęczność zdarza się jednemu na 100 dzieci (...) , który określa predyspozycje do określonego typu lateralizacji, czyli niesymetrycznego...

Rozwój fizyczny ucznia

Siłę do walki z rakiem biorę z jazdy konnej

Siłę do walki z rakiem biorę z jazdy konnej

Ma dopiero dwanaście lat, a przeżyła więcej niż niejeden dorosły. Kiedy dowiedziała się o raku przyjęła wiadomość z pokorą. Nie płakała, gdy lekarze nie uratowali jej nogi. Nigdy nie skarży się na ból - jest przecież sportowcem, a dla nich to chleb powszedni....