Trwa ładowanie...

11 kg na plecach - uczniowie dźwigają ciężary

11 kg na plecach - uczniowie dźwigają ciężary
11 kg na plecach - uczniowie dźwigają ciężary (123RF)

Co drugie dziecko w klasach I-III ma za ciężki plecak, a uczniowie dźwigają na plecach nawet 11 kg – wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Plecak Rafała Golma, ucznia trzeciej klasy szkoły podstawowej w Lublinie, nosi po lekcjach do domu mama albo babcia. Jest za ciężki na jego drobne plecy.

  • Zważyłam tornister z wyposażeniem, dokładnie 5 kg i 250 g. Syn nosi codziennie 7 książek, do tego materiały plastyczne, kilka zabawek, pudełko ze śniadaniem, niewiele więcej się już mu mieści - mówi Magda, mama Rafała.

Niedługo urwą mu się szelki w plecaku. Sprawę ilości książek poruszę na zebraniu. Nie wierzę, że syn musi nosić codziennie wszystkie. Zabawki i zbędne rzeczy staram się wyjmować. To nie jest możliwe, by tak małe dzieci nosiły tak ciężkie plecaki - zastanawia się mama Rafała.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Plecaki natomiast są nawet cztery razy cięższe. Inspektorzy w czerwcu w całej Polsce ważyli tornistry.

Wnioski? - 58 proc. uczniów klas I-III ma plecaki o wadze przekraczającej 10 proc. masy ich ciała - tłumaczy Irmina Nikiel, lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

  • Najcięższy tornister należał do ucznia III klasy i ważył 11 kg, a waga ucznia to 20 kg. 65 proc. uczniów klas pierwszych ma za ciężkie plecaki. Rekordzista miał tornister, który ważył 8,9 kg - dodaje __Irmina Nikiel.

1. Kilogram zbędnych rzeczy

Fundacja Rosa, która od kilku lat w całej Polsce w ramach akcji Lekki Tornister waży uczniom plecaki i edukuje, apeluje do rodziców, a także wychowawców, by sprawdzali zawartość tornistrów. Znajduje się w nich ponad kilogram zbędnych przedmiotów.

  • Oprócz książek uczniowie noszą po dwa ciężkie piórniki, materiały plastyczne, zapas mleka, zabawki, zdarza się, że rzeczy z poprzedniego semestru. Często pakują tornistry niezgodnie z planem lekcji - wyjaśnia Katarzyna Galewska, rzecznik prasowy Fundacji Rosa.

Czym grozi noszenie zbyt ciężkiego tornistra? - **_Zmniejsza się objętość płuc, dziecko cierpi na bóle pleców, a w przyszłości ma skrzywiony kręgosłup.** Uczeń w wieku 7-10 lat rozwija się najszybciej, a jego kręgosłup jest jeszcze słaby_ -wyjaśnia Galewska.

2. Źle pakują i krzywo noszą

Uczniowie nie tylko mają ciężkie plecaki. Noszą je i pakują nieprawidłowo. Specjaliści przypominają, że tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców. Jego ciężar musi być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy umieszczamy na dnie, a  lżejsze  wyżej. Powinien mieć również szerokie szelki.

_- Dzieci często noszą plecaki na jednym ramieniu, co jest niedopuszczalne. Zdarza się, że zamiast tornistrów ciągną za sobą wózek na kółkach, to też jest niezdrowe dla kręgosłupa. Jedna strona ciała jest wówczas bardziej skrzywiona -_mówi Galewska.

Fundacja Rosa przypomina również, że szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych.

  • Jeżeli nie ma szafek, to w klasach powinno być wyznaczone specjalne miejsce -podkreśla Galewska.
Następny artykuł: Anoreksja u nastolatek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze