Sygnały, które świadczą o zaburzeniach w rozwoju dziecka

Każde dziecko rozwija się inaczej, w swoim tempie. Dopóki rozwój postępuje, nie powinnaś się martwić. Wsłuchaj się w dziecko i podążaj za nim. Co innego – jeśli w procesie rozwoju pewne jego elementy nie wystąpią.

Choć od rodziny lub znajomych usłyszysz wtedy zapewne popularne „panikujesz!” lub „jesteś przewrażliwiona!” - nie patrz na to – działaj. Oto sygnały, jakie świadczą o tym, że rozwój twojego dziecka został zaburzony.

Polecane wideo:

Niemowlę nie przybiera na wadze

Aby dziecko rosło zdrowo i rozwijało się w prawidłowy sposób – musi przybierać na wadze. Odbywa się to raz szybciej, raz wolniej i zależne jest od osobistych uwarunkowań.

Zgodnie z normami podręcznikowymi dziecko karmione mlekiem mamy powinno przybierać od 30 do 50 g dziennie. Te karmione mlekiem modyfikowanym – nieznacznie więcej. Co jednak jeśli waga dziecka stoi w miejscu lub spada?

Zahamowanie przybierania na wadze jest charakterystyczne dla niemowląt ok. piatego miesiąca życia. Wtedy zaczyna ono coraz więcej się ruszać i spalanie kalorii przebiega szybciej. To normalny proces.

Jednak gdy maluch chudnie, nagle i gwałtownie, a trwa to kolejne tygodnie – udaj się do lekarza. Ten powinien zlecić badania.

Co ważne, w takich przypadkach nie należy rezygnować z karmienia piersią, ponieważ mleko mamy lepiej się wchłania i zawiera więcej właściwości odżywczych niż to modyfikowane. A co za tym idzie – dla spadającego na wadze dziecka – będzie lepszym rozwiązaniem.

Niemowlę ciągle przeraźliwie płacze

Płacz to naturalna, fizjologiczna reakcja dziecka na różne niedogodności. Niemowlę, które nie potrafi przecież jeszcze mówić i właśnie w ten sposób komunikuje się z rodzicami. Dlatego w większości przypadków, aby je uspokoić wystarczy odczytać potrzebę dziecka (zmiana pieluszki, przytulenie, karmienie).

Jeśli jednak twoje dziecko płacze bez przerwy po kilka godzin, nie uspokaja go noszenie, przytulanie, jedzenie i inne zabiegi – na pewno je coś boli.

Najczęstszą przyczyną takiego płaczu jest kolka niemowlęca, jednak zdarzają się poważniejsze sytuacje – np. infekcja gardła lub stan zapalny. Udaj się w takim przypadku do pediatry.

Niemowlę nie wykazuje zainteresowania otoczeniem

Około 3-4 miesiąca życia u niemowlęcia powinno pojawić się zainteresowanie światem zewnętrznym. Taki malec zazwyczaj spogląda na zabawki, uśmiecha się, zaczyna głużyć, a kontakt z nim jest możliwy.

Jeśli jednak twoje dziecko w widoczny sposób nie interesuje się otoczeniem, nie reaguje na uśmiechy czy słowa oznacza to, że kontakt z nim może być utrudniony. A to z kolei  może być objawem zaburzeń neurologicznych. Aby je wykluczyć – udaj się do neurologa.

Kilkumiesięczne niemowlę nie skupia wzroku na zabawkach

Pierwszy rok życia dziecka jest czasem niesamowicie intensywnego rozwoju. Średnio około czwartego miesiąca życia dziecko umie już skupić na chwilę wzrok na przedmiocie znajdującym się obok. I choć jedno dziecko robi to już w trzecim miesiącu, a inne w piatym – jest to prawidłowe.

Jeśli natomiast nie będzie potrafiło zrobić tego dziecko, które ukończyło szósty miesiąc życia – jest to oznaką nieprawidłowości, a nie indywidualną cechą rozwojową.

W takim przypadku może być to objawem niedowidzenia – dlatego skonsultuj się z pediatrą bądź okulistą dziecięcym.

Niemowlę obficie ulewa

Ulewanie u noworodka i niemowlęcia również jest częstym i fizjologicznym objawem. Najczęściej oznacza po prostu nierozwinięty układ pokarmowy i zanika z czasem.

Są jednak dzieci, które ulewają po każdym posiłku, nawet tym, który zjadły nawet trzy godziny wcześniej, partiami. W takim wypadku zwróć uwagę na ilości ulewanego pokarmu.

Jeśli są niepokojąco duże – umów wizytę u pediatry. Może się okazać, że twoje dziecko cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy.

Aby potwierdzić te diagnozę, należy wykonać serię badań. W przypadku refluksu należy jak najdłużej karmić piersią i podawać mieszanki zagęszczające.

Dziecko chodzi na palcach

Choć większość rodziców w chodzeniu na palcach nie widzi niczego złego, może ono być objawem przykurczu ścięgna Achillesa lub obniżonego napięcia mięśniowego.

Aby tak było muszą jednak zaistnieć pewne warunki. Po pierwsze chodzenie na palcach powinno być częste, po drugie – objaw występuje na długo po postawieniu samodzielnych kroków.

Jeśli tak nie jest – chodzenie na palcach zapewne sprawia dziecku frajdę.

Półtoraroczniak nie reaguje na własne imię

Zdrowo rozwijający się półtoraroczny brzdąc automatycznie odkręci głowę, gdy ktoś wymówi jego imię. Na dodatek – rozumie, gdy się o nim mówi.

Jeśli starsze dziecko nie reaguje na własne imię, jest to oznaką zaburzeń neurologicznych lub związanych ze słuchem. Uda się w takim przypadku do lekarza. Ten powinien zlecić lub sam wykonać podstawowe badanie słuchu oraz skierować cię do neurologa, by wykluczyć zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Dwulatek nie potrafi mówić

Neurolodzy i psychologowie już lata temu dowiedli, że prawidłowo rozwijający się dwulatek powinien mówić. I nie słuchaj twierdzeń, że chłopcy mówią później lub, że „taka jego uroda”. Owszem, nie chodzi o to, by każdy dwulatek mówił pełnymi zdaniami lub posiadał bogaty zakres słownictwa.

Prawidłowo będzie się rozwijało dziecko, które umie na tym etapie rozwoju powiedzieć kilka słów i komunikuje się za pomocą gestów oraz takie, które opowiada krótkie bajki.

Nieprawidłowością jest brak jakiegokolwiek słownictwa i posługiwania się gestami. W takim przypadku należy udać się do logopedy i pediatry.

Trzylatek na słabą koordynację ruchową

Trzyletnie dziecko, które prawidłowo się rozwija powinno umieć biegać i skakać. Jeśli natomiast często się potyka, przewraca, ma problemy z wejściem na schody i zejściem z nich, niewyraźnie mówi – umów wizytę u neurologa.

Takie objawy mogą wskazywać na kłopoty ze wzrokiem lub problemy z napięciem mięśniowym.

Trzylatek ma kłopoty ze skupieniem uwagi

Gdy dziecko dobiega trzeciego roku życia zaczyna wykazywać chęć do zabawy w grupie, nauki rysowania, malowania. Na wykonywaniu jednej czynności potrafi się skupić nawet przez pół godziny. Jeśli twoje dziecko nie wykazuje podobnych chęci, reaguj.

Trzylatek, który nie chce rysować, bawić się w towarzystwie, nie wykazuje zainteresowania zabawkami i nie potrafi skupić uwagi na kilka minut musi być skonsultowany z pediatrą bądź neurologiem. Warto odwiedzić poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Imiona dłużników Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej „zadłużonych"... imion, czyli takich, których właścicielami są najbardziej zadłużeni Polacy. Wśród kobiet znalazły się Katarzyna, Agnieszka i Małgorzata, a rekordzistką została Anna....

Niemowlę

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Najczęstsze choroby u dzieci latem Lato kojarzy się z beztroskim czasem zabaw, przebywaniem na świeżym powietrzu i częstymi kąpielami w basenie. Rodzice małych dzieci wiedzą jednak, że jest to także okres częstszych zatruć pokarmowych czy poparzeń słonecznych....

Niemowlę

Letnie owoce w diecie dziecka

Letnie owoce w diecie dziecka

Sezon na witaminy Latem bardzo łatwo o świeże warzywa i owoce. O tej porze roku są one nie tylko najsmaczniejsze, ale i najzdrowsze (o ile dojrzewały w pełnym słońcu i bez chemicznych dodatków). Warto nimi wzbogacić dietę dziecka, zwłaszcza że dostarczają...

Niemowlę

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Wybieramy najlepszy jogurt Zalet jogurtów jest wiele. Są lepiej przyswajalne od mleka, pozytywnie wpływają na układ trawienia, zawierają cenne dla organizmu bakterie i często to probiotyki. Jednak jogurt jogurtowi nie równy. Na półkach w sklepie znajdziemy...

Niemowlę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Pielęgnacja skóry dziecka zimą Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej ochrony w każdych warunkach pogodowych.

Niemowlę

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Nowotwory wieku dziecięcego Nowotwory dziecięce rozwijają się w błyskawicznym tempie. Są drugą co do częstości przyczyną śmierci najmłodszych. W przypadku dzieci nowotwory dają zupełnie inne objawy niż u dorosłych. Są one często niecharakterystyczne. Najczęściej...

Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.