Trwa ładowanie...

Policjanci: prosty trik uratuje życie twojego dziecka

Trik policjantów
Trik policjantów (Facebook)

Panika, strach. Te uczucia towarzyszą rodzicowi, który w tłumie stracił dziecko z oczu. To dramat dwustronny — maluch też przeżywa ogromny stres. Każdego roku policjanci odnotowują ok. 4 tys. zaginięć osób nieletnich. Latem ta liczba znacząco rośnie. Kalifornijscy funkcjonariusze podpowiadają, jak przygotować się na wypadek zgubienia się dziecka.

W okresie wakacyjnym częściej zabieramy dzieci w zatłoczone miejsca. Wyjeżdżamy z nimi na urlop nad polskie morze lub w góry albo za granicę. Chodzimy na koncerty, do centrów handlowych i parków rozrywki. Te miejsca oferują świetną zabawę, ale są też bardzo niebezpieczne. Wiążą się z wysokim ryzykiem oddzielenia się dziecka od rodziców, co może skutkować zaginięciem. Policjanci mają rozwiązanie, które pomoże odnaleźć je szybciej.

1. Prosty trik

Żeby w przypadku utraty dziecka z pola widzenia zmniejszyć ryzyko jego zaginięcia w tłumie i zwiększyć szanse na szybkie odnalezienie, policja w Clovis w Kalifornii radzi rodzicom zastosować prostą sztuczkę. Trikiem tym podzieliła się z użytkownikami na Facebooku.

Prosty sposób, który pomoże szybciej odnaleźć dziecko
Prosty sposób, który pomoże szybciej odnaleźć dziecko (Facebook)
Zobacz film: "Pięć tysięcy zaginionych Polaków"

Policjanci radzą rodzicom, by przed wyruszeniem do zatłoczonego miejsca zapisali nazwisko i swój numer telefonu komórkowego na ręce dziecka, a następnie zabezpieczyli te dane bezbarwnym lakierem do paznokci (przedtem warto wykonać test alergiczny na innym fragmencie ciała, by sprawdzić, czy kosmetyk nie wywoła u niego podrażnienia skóry). W ten sposób w przypadku deszczu napis nie zniknie z powierzchni skóry malucha. Wówczas wystarczy, że dziecko pokaże życzliwej osobie (np. policjantowi) rękę, a ona wykona telefon.

Dodatkowo warto tego dnia zrobić dziecku zdjęcie. W przypadku zaginięcia będzie można szybciej je odnaleźć, ponieważ będziemy dysponować aktualną fotografią z informacjami o stroju i fryzurze. Tym samym ułatwimy poszukiwania sobie i innym osobom.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu?
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu? [7 zdjęć]

To w domu dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem dzieci w wieku od 1 do 5 lat. Wielu najmłodszych

zobacz galerię

2. Jak zapobiec zagubieniu?

Przed wyjściem z domu warto poinformować dziecko, by nie oddalało się od rodzica. Można je poinstruować, jak ma się zachować, gdy straci nas z oczu — najlepiej, żeby stało w miejscu, nie zmieniało położenia (co ułatwi odnalezienie). Warto też (na wszelki wypadek) ustalić punkt zbiórki, do którego maluch trafi bez problemu.

Każdy przedszkolak powinien znać podstawowe informacje — swoje imię i nazwisko, wiek, imiona rodziców, adres zamieszkania i numer telefonu. Możemy też podpowiedzieć dziecku, że w razie zagubienia powinno zgłosić się o pomoc do policjanta albo strażnika miejskiego.

Zobacz także:

Znasz ten sposób? Jeśli nie — zastosuj, a poczujesz się pewniej. Jeżeli tak, podziel się nim z innymi rodzicami. Być może dzięki niemu ich dziecko uniknie niebezpieczeństwa i szybko trafi w objęcia opiekunów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze