Podsumowanie kampanii i konkursu "Położna na medal"

Profesjonalizm, opanowanie, służenie pomocą, gdy jest to potrzebne a z drugiej strony delikatność – to cechy najlepszej położnej w Polsce – Położnej na medal – wg uzasadnienia jednej z decydentem konkursu.

Zakończyła się I edycja kampanii społecznej zorganizowanej przez Akademię Malucha Alantan pod patronatem parenting.pl.

Celem kampanii był wzrost świadomości położnych na temat nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej i podniesienie standardów pracy w zgodzie z przyjętymi wymaganiami środowiska i oczekiwaniami pacjentów oraz uświadomienie Polakom, jaką ma tak naprawdę rolę położna, jej kompetencje i odpowiedzialność w oparciu o przyjęte standardy pracy, jaką na co dzień ona wykonuje.

W konkursie – który został przeprowadzony w ramach kampanii – na najlepszą położną w Polsce, oddano 43 115 głosów, zgłoszono 705 położnych (najwięcej z województwa śląskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego). Kryteria oceny położnej zostały przygotowane w oparciu o rekomendacje konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. Do udziału w konkursie zgłoszono zarówno położne, które prowadzą szkoły rodzenia, jak i te, które przyjmują porody czy pracują na oddziałach noworodkowych.

Najwięcej głosów (aż 9 333) otrzymała i tym samym wygrała konkurs na najlepszą położną w Polsce pani Edyta Szumska - położna z 11-letnim stażem z Wrocławia. Laureatka konkursu ukończyła Medyczne Studium Zawodowe, Wydział Położnych we Wrocławiu. Pracę zawodową rozpoczęła w Wojewódzkim Szpitalu im. J. Babińskiego, obecnie pracuje w Przychodni Starmed Staromiejskie Centrum Medyczne we Wrocławiu oraz jest położną środowiskową. Prywatnie mężatka i mama 2 dzieci (18-letniego Kamila i 6-letniego Szymona). II miejsce przypadło Pani Halinie Biedroń z Nakła nad Notecią (8 368 głosów), a III miejsce Pani Katarzynie Adamczyk z Pułtuska (8100 głosów).

Najlepsze położne w województwach:

 • Dolnośląskie – Edyta Szumska, Wrocław
 • Kujawsko-pomorskie – Halina Biedroń, Nakło nad Notecią
 • Lubelskie – Elżbieta Szybista, Chełm
 • Lubuskie – Joanna Habura, Zielona Góra
 • Łódzkie – Agnieszka Małolepszy, Łódź
 • Małopolskie – Maria Kaczmarczyk, Kraków
 • Mazowieckie – Katarzyna Adamczyk, Pułtusk
 • Opolskie – Beata Sajboth, Nysa
 • Podkarpackie – Danuta Dąbrowska, Przemyśl
 • Podlaskie – Anna Reszuta, Białystok
 • Pomorskie – Teresa Konkol, Kwidzyn
 • Śląskie – Dorota Kuca, Tychy
 • Świętokrzyskie – Zofia Otwinowska, Kielce
 • Warmińsko-mazurskie – Ewa Czajkowska, Olecko
 • Wielkopolskie – Izabela Okońska, Rzgów
 • Zachodniopomorskie – Bożena Agata Pawlak-Matujzo, Choszczno

Wszystkich uczestnikom gratulujemy. Mamy nadzieję, że dzięki takim właśnie akcjom, polskie położnictwo dalej będzie się zmieniać.

Redakcja parenting.pl, 8 miesięcy temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Dzień Dziecka w Multikinie

Dzień Dziecka w Multikinie

Patronat Parenting.pl Czy Dzień Dziecka może trwać dłużej? W Multikinie na pewno! Aż 4 dni doskonałej zabawy i wiele atrakcji.

Patronaty

Śniadaniowa Klasa

Śniadaniowa Klasa

Program edukacyjny "Śniadaniowa Klasa" ma na celu propagowanie zdrowego odżywiania. W konkursie "Śniadanie się opłaca" można wygrać atrakcyjne nagrody.

Patronaty

6 faktów o talentach

6 faktów o talentach

Obserwujmy, czym dzieci chętnie się zajmują i nie przeoczmy talentu malucha. Talentu, który trzeba rozwijać i pielęgnować!

Patronaty

Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie

Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie

Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie - widok historyczny Sala porodowa w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w...

Patronaty

Fundacja Rodzice Przyszłości

Fundacja Rodzice Przyszłości

Fundacja Rodzice Przyszłości prowadzi kampanię mającą na celu wspieranie dorosłych w jakże trudnej roli rodzica.