Plan porodu - przydatność, co zawiera

Plan porodu to dokument, który sporządza przyszła mama, mający pomóc jej na porodówce. Jak przed wyjazdem przygotowujesz plan zakupów i rzeczy niezbędnych do zabrania, tak przed porodem warto zastanowić się nad czekającym cię wydarzeniem – narodzinami dziecka. Pomocny może okazać się plan porodu, który pozwala poznać własne potrzeby i wymagania, a także obawy i wątpliwości. Plan porodu może stać się inspiracją do rozmów z mężem lub inną osobą, która ma ci towarzyszyć przy porodzie. Dobrze sporządzony plan porodu pozwala zderzyć własne oczekiwania z tym, co proponuje dany szpital. Jak napisać plan porodu?

Polecane wideo:

Plan porodu - przydatność

Jeśli ciąża przebiega bezproblemowo, zarysy planu porodu można zacząć sporządzać w siódmym-ósmym miesiącu ciąży. Gotowy plan porodu zawiera listę rzeczy i zabiegów, które kobieta uważa za potrzebne podczas rodzenia. Przed napisaniem planu porodu warto porozmawiać z kimś doświadczonym, np. z lekarzem prowadzącym ciążę, położną wybraną do porodu lub z przyjaciółką, która niedawno rodziła.

Po przyjęciu na blok porodowy ze stresu często zapomina się o istotnych rzeczach. Wtedy plan porodu może stanowić niemałą pomoc. Napisanie planu porodu przez kobietę zależy tylko od niej. Jeśli kobieta nie chce rodzić z planem, nie musi go w ogóle sporządzać.

Plan porodu powinien być sporządzony w taki sposób, by położna nie czuła, że ma związane ręce. Poród ma często nieprzewidywalny przebieg. Nie twórz sobie scenariusza porodu w głowie, lecz na papierze – ponieważ jak to często bywa: plany sobie, a życie sobie. W sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia twojego lub dziecka, plan porodu nie będzie odgrywał większej roli. Personel medyczny zastosuje takie zabiegi, które będą konieczne do uchronienia was przed niebezpieczeństwem.

Plan porodu - co zawiera?

  • Dane personalne kobiety rodzącej.
  • Dane lekarza prowadzącego ciążę.
  • Dane osoby towarzyszącej przy porodzie – jeśli chcesz, aby dana osoba była z tobą do końca porodu, zapisz tę informację; jeśli życzysz sobie być sama w trakcie niektórych zabiegów, też to odnotuj.
  • Pozycje porodowe w pierwszej i drugiej fazie porodu – zapisz, w jakich pozycjach chcesz rodzić. Jeśli zależy ci na aktywnym rodzeniu, uwzględnij pozycje wertykalne. Pozycje w fazie parcia zależą w dużej mierze od zwyczajów panujących w danym szpitalu. Jeśli masz dowolność w wyborze pozycji, weź pod uwagę pozycje pionowe, które ułatwiają rozwieranie się szyjki.
  • Zabiegi okołoporodowe – zastanów się, jakie ingerencje medyczne w czasie porodu jesteś w stanie zaakceptować i dlaczego, a których wolałabyś uniknąć. Pamiętaj, że jedna interwencja medyczna pociąga zwykle za sobą kolejną. Do wyboru masz: podanie oksytocyny, przebicie pęcherza płodowego, golenie krocza, lewatywę, masaż szyjki macicy, nacięcie krocza, stałe monitorowanie KTG, kleszcze i próżnociąg, znieczulenie do porodu.
  • Pomoce w łagodzeniu bólu – pomyśl, czy chcesz skorzystać z alternatywnych form pomocy, które relaksują i łagodzą ból porodowy: worek sako, piłka gimnastyczna, chusta, drabinki, wanna do porodu, aromaterapia, masaż.
  • Przecinanie pępowiny – zastanów się, kto ma to zrobić. Jeśli przebieg porodu i stan dziecka na to pozwalają, pępowinę może odciąć tata. W niektórych szpitalach robi to położna.
  • Pierwsze godziny po porodzie – pomyśl nad tym, czy noworodek ma być kąpany, w jakie ubranka ma zostać ubrany, czy zamierzasz karmić piersią już na sali porodowej.
  • Pierwsze szczepienia dziecka – możesz nie zgodzić się na szczepienie noworodka zaraz po porodzie. Musisz wtedy przedstawić oświadczenie, w którym napiszesz, że nie życzysz sobie podawania dziecku szczepionek i masz świadomość konsekwencji tej decyzji.

W planie porodu możesz również uwzględnić, czy chcesz albo nie chcesz obecności podczas porodu studentów. Jeśli czujesz się skrępowana, masz prawo do zachowania pewnej prywatności. Plan porodu miej ze sobą podczas przyjmowania na izbę. Pokaż dokument osobie towarzyszącej przy porodzie, by mogła na bloku porodowym przedstawić go położnej. Plan może pomóc zrozumieć personelowi medycznemu twoje życzenia i potrzeby związane z rodzeniem.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Karta ciąży
Karta ciąży

Karta ruchów płodu

wyznacznikiem stanu dziecka. Karta ruchów płodu bądź samo liczenie ruchów płodu przez ciężarną stanowi cenną wskazówkę dla lekarza położnika prowadzącego (...) ciążę. Do oceny ruchów płodu można zastosować metody jakościowe...

Karta ciąży

Zdrowie w ciąży

„Zdrowie, zdrowie, niech każdy się dowie, że najważniejsze jest, albowiem (…)": Będąc w ciąży, musisz o zdrowie dbać podwójnie. Jesteś odpowiedzialna (...) ? Jak dbać o zdrowie w czasie ciąży? Kieruj się następującymi...

Prawa kobiety rodzącej

Siedem słów, które warto znać przed porodem

Siedem słów, które warto znać przed porodem

Plan porodu Zanim rozpocznie się poród, warto byś zaopatrzyła się w jego plan. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie opieki (...) spełnić twoich oczekiwań - powiadomi cię o każdym swoim...

Poród naturalny

Porodowe niezbędniki

Porodowe niezbędniki

Niejedna ciężarna kobieta zastanawia się, jakie są potrzebne rzeczy do porodu. Co spakować do torby? O czym nie można zapomnieć? Do szpitala warto spakować się najlepiej na sześć tygodni przed planowanym terminem porodu.

Wychowanie malucha

Plan dnia rodziny

Plan dnia rodziny

Tak jak każdej kobiecie, szczególnie tej, która poświęciła pracę i opiekuje się dzieckiem w domu, jest potrzebny plan dnia. Dzięki czemu nie siedzi w koszuli nocnej i nie wygląda tak, by przestraszyć listonosza.

Błędy dietetyczne ciężarnych

Zioła, których nie może przyjmować kobieta w ciąży

Zioła, których nie może przyjmować kobieta w ciąży

napary w umiarkowanych ilościach. Bez obaw można sięgać po pokrzywę (działa moczopędnie), mniszek lekarski (zawiera żelazo i pomaga usuwać wodę (...) -links&utmcampaign=traffic-redirection). Zawiera ponadto przeciwutleniacze,...

Wychowanie i psychologia ucznia

Depresja u dzieci

Depresja u dzieci Odtwórz wideo

życia rodziców, brak poczucia bezpieczeństwa, osamotnienie, spychanie dzieci na dalszy plan czy zaniedbywanie ich podstawowych potrzeb psychicznych