Trwa ładowanie...

Plamy na twarzy. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

 Ewa Rosiecka
19.01.2021 15:08
Plamy na twarzy. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
Plamy na twarzy. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć? (GettyImages)

Plamy na twarzy stanowią problem wielu kobiet. Mogą pojawić się w każdym wieku, ponieważ przyczyn ich powstawania jest bardzo wiele. Zwykle przybierają postać plamek i przebarwień w kolorze brązowym lub czerwonym. O czym mogą świadczyć? W jaki sposób się ich pozbyć?

spis treści

1. Dlaczego na twarzy pojawiają się plamy?

Przebarwienia i plamy na twarzy są wstydliwym problemem. Nie zawsze mamy jednak możliwość zatuszować je poprzez makijaż. Skąd się biorą? Powodów może być bardzo wiele, między innymi są to:

  • problemy z cerą naczynkową;
  • wybroczyny - brązowe, czerwone i fioletowe plamki przypominające wysypkę. Mogą pojawić się z powodu stanu zapalnego, przy uderzeniu lub przy nasilonym parciu, pojawiają się wskutek wynaczynienia krwi;
  • wskutek trądziku różowatego - są to czerwone wykwity na twarzy, które przypominają rozszerzone naczyńka. Na tego typu chorobę zapadają zwykle kobiety w wieku od 30. do 50. roku życia;
  • naczyniaki płaskie - są to czerwone plamy, które oznaczają nowotwory naczyń krwionośnych.
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Co skóra mówi o naszej kondycji psychicznej?
Co skóra mówi o naszej kondycji psychicznej? [5 zdjęć]

Skóra jest zwierciadłem ciała. To bardzo często właśnie ona pozwala nam zdiagnozować u siebie choroby.

zobacz galerię

2. Inne przyczyny przebarwień na twarzy

Plamy na twarzy mogą również pojawiać się z innych przyczyn. Między innymi mogą wynikać z zaburzenia poziomu melaniny (ciemnego barwnika skóry, który produkowany jest przez melanocyty - komórki barwnikowe), która znajduje się w warstwie podstawnej naskórka.

Jeśli jest rozmieszczona nierównomiernie, skutkiem mogą być właśnie powstawanie ciemniejszych plam. Przebarwienia te obserwowane są najczęściej po ekspozycji na światło słoneczne lub po solarium, gdyż emitowane przez nie promienie UV pobudza komórki barwnikowe do produkcji melaniny.

Plamy na twarzy mogą występować także w przebiegu chorób, takich jak np. schorzenia wątroby czy nadczynność tarczycy. Mogą wiązać się również ze zmianami hormonalnymi, predyspozycjami genetycznymi oraz naturalnym starzeniem się skóry - plamy starcze. Czasem wiążą się z przyjmowaniem niektórych leków, produktów i kosmetyków do pielęgnacji, które zawierają substancje uczulające.

Plamy skórne mogą być również powodowane zmianami skórnymi pojawiającymi się w przypadku trądziku młodzieńczego, różowatego i pospolitego lub innych chorób dermatologicznych. Przebarwienia te pojawią się tam, gdzie wcześniej mieliśmy wypryski - broda, czoło i policzki.

Warto wiedzieć, że plamy na twarzy mogą pojawiać się również w przypadku nagłej reakcji alergicznej na jakiś produkt, co może być nawet zagrożeniem życia. Jeśli dodatkowo czujemy duszność, obserwujemy obrzęk skóry i tkanki podskórnej, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym.

3. Plamy na twarzy w ciąży

W wyniku zaburzeń hormonalnych plamy skórne mogą pojawić się również w czasie ciąży. Przybierają one postać szarych lub różowych przebarwień o nieregularnym kształcie i różnych rozmiarach. Najczęściej występują na policzkach, czole, podbródku i nad górną wargą.

Pod wpływem hormonów, które sprawiają, że komórki produkujące melaninę działają szybciej, nawet niewielka ilość słońca może spowodować, że się pojawią.

4. Domowe sposoby na pozbycie się przebarwień

Sposobem na plamy na twarzy są domowe maseczki pielęgnacyjne. Produkty, z których je wykonany znajdują się zwykle w każdym domu, bez problemu możemy je dostać także w każdym sklepie.

Są to:

  • Maseczka z sody oczyszczonej - soda w sposób widoczny zmniejsza widoczność przebarwień, ponieważ delikatnie i stopniowo rozjaśnia skórę. Dodatkowym plusem takiej maseczki będzie oczyszczenie porów, co szczególnie sprawdzi się wśród posiadaczek cery trądzikowej lub tłustej.

Aby ją przyrządzić, potrzebujemy jedynie zmieszać sodę z wodą mineralną i nałożyć na 5-10 minut na twarz, po czym zmyć.

  • Tonik z cytryny - cytryna także posiada właściwości wybielające i rozjaśniające. Aby szybko i skutecznie pozbyć się plam na twarzy, powinniśmy dwa razy na dzień przecierać skórę twarzy wacikiem nasączonym sokiem z cytryny.

  • Maseczka z ogórka - warzywo to jest doskonale znanym od dawna składnikiem kosmetyków do twarzy. Ogórek nawilża, odżywia, koi i rozjaśnia cerę, a przygotowanie maseczki również jest bardzo proste. Wystarczy zetrzeć ogórka na tarce, dodać kilka kropel cytryny i miksturę tą nałożyć na twarz na około 15 minut. Gotowe!

5. Usunięcie plam na twarzy w salonie kosmetycznym

Jeśli nie chcemy korzystać z domowych sposobów na usunięcie przebarwień na twarzy, możemy skorzystać z oferty salonów kosmetycznych.

Jednym z takich zabiegów, jest specjalny peeling, wykonany z mieszanki środków wybielających i złuszczających. Plamy te można usunąć również przy pomocy lasera, mezoterapii lub krioterapii polegającej na mrożeniu zmian ciekłym azotem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze