Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Krwawienie po stosunku - plamienie w ciąży, przyczyny, wizyta u lekarza

Avatar placeholder
27.08.2017 23:24
Krwawienie po stosunku - plamienie w ciąży, przyczyny, wizyta u lekarza
Krwawienie po stosunku - plamienie w ciąży, przyczyny, wizyta u lekarza

Krwawienie w ciąży po stosunku najczęściej nie jest powodem do niepokoju. Zdarza się u wielu ciężarnych kobiet i wiąże się z faktem, że w czasie ciąży ilość krwi w organizmie matki się zwiększa, przez co naczynia krwionośne są bardziej „obciążone” i podatne na pęknięcia. W bardzo rzadkich przypadkach, krwawienie po stosunku może oznaczać poronienie, jednak jest to mało prawdopodobne po dwunastym tygodniu ciąży.

1. Krwawienie po stosunku - skąd się bierze?

Samo plamienie to bardzo niewielkie ilości wydzieliny, podobnej do tej, jaką wiele kobiet zauważa na początku i na końcu krwawień miesięcznych. Wydzielina może mieć kolor różowawy, czerwonawy, a nawet brązowy. Plamienie lub krwawienie może się pojawić nawet dwadzieścia cztery godziny po stosunku. Najczęściej jest to niegroźna dolegliwość, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Jeśli nie ma żadnych innych niepokojących objawów, oznacza ona, że zwiększony dopływ krwi do macicy zwiększa podatność naczyń krwionośnych na pęknięcia.

U jednej czwartej ciężarnych kobiet pojawia się plamienie lub krwawienie we wczesnej ciąży. U połowy z nich dochodzi do poronienia.

2. Krwawienie po stosunku - wizyta u lekarza

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Samo krwawienie po stosunku, jeśli nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, nie wymaga wizyty u lekarza. Jednak należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli:

  • krwawienie po stosunku lub plamienie trwa długo (ponad trzy doby);
  • krwawienie po stosunku jest obfite (wtedy mówimy o krwawieniu);
  • plamieniu lub krwawieniu po stosunku towarzyszy ból i skurcze w dole brzucha;
  • w wydzielinie z pochwy pojawiają się strzępki tkanki.

Takie objawy przed dwunastym tygodniem ciąży mogą świadczyć o poronieniu lub ciąży pozamacicznej, a w drugim i trzecim trymestrze ciąży – o przedwczesnym odklejaniu się łożyska, późnym poronieniu (między trzynastym tygodniem a połową ciąży), łożysku przodującym lub przedwczesnym porodzie (między połową ciąży a trzydziestym siódmym tygodniem ciąży). Aby stwierdzić, co jest przyczyną krwawienia po stosunku, konieczna będzie jak najszybsza interwencja lekarska, a także badanie ultrasonograficzne. Wydzielina zabarwiona krwią pojawiająca się na kilka dni przed terminem porodu to czop śluzowy. Jest to naturalne zjawisko, niezagrażające ciąży.

Musisz to wiedzieć

3. Krwawienie postosunku - co robić, aby się nie pojawiało?

Krwawienie po stosunku w ciąży zawsze wywołuje pewien niepokój. Aby go uniknąć, można wybierać pozycje seksualne bezpieczne w ciąży, czyli nieobciążające organizmu matki. Mogą to być pozycje „od tyłu”, na przykład pozycja od tyłu, kiedy oboje partnerzy leżą na boku. Jeśli partnerom nie odpowiadają takie pozycje – zawsze mogą poprzestać na delikatnym pettingu, wspólnym prysznicu czy pieszczotach lub masażu.

Seks w ciąży jest, ogólnie rzecz biorąc, bezpieczny, jeśli matka czuje się dobrze, a ciąża nie jest zagrożona. Dla wielu kobiet seks w ciąży jest przyjemniejszy niż w innych momentach życia, co jest związane z lepszym ukrwieniem i większą wrażliwością okolic intymnych. Seks nie zagraża dziecku i daje satysfakcję przyszłym rodzicom. Nie trzeba z niego rezygnować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze