Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Bezpieczne zabawki

Avatar placeholder
25.04.2019 13:15
Bezpieczne zabawki
Bezpieczne zabawki (123rf)

Bezpieczne zabawki muszą spełniać normy zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów, a także w dyrektywach Unii Europejskiej. Uwzględnione są tam wskazania mechaniczne, fizyczne i chemiczne, którymi powinni kierować się producenci zabawek.

Bezpieczne produkty dla dzieci posiadają odpowiednie certyfikaty. Zabawki pomagają maluchowi ukołysać się do snu, ułatwiają zrozumienie i poznanie rzeczywistości, dodatkowo aktywizują dziecko do działania i zabawy.

1. Po czym poznać bezpieczne zabawki?

Bezpieczne zabawki dla dzieci do trzech lat
Bezpieczne zabawki dla dzieci do trzech lat

Kupno zabawki dla dziecka poniżej trzeciego roku życia to niemałe wyzwanie. Mimo iż półki sklepowe wręcz

zobacz galerię

Kupując zabawkę dla malucha, zwróć uwagę na jej opakowanie. Powinny znajdować się na nim następujące informacje:

Zobacz film: "Jak kupować zabawki, aby były bezpieczne dla dzieci?"
  • Znak CE – CE to obowiązkowe oznakowanie.
  • Nazwa i adres producenta lub importera zabawek – powinien znajdować się na opakowaniu.
  • Ostrzeżenia – na metce powinna znajdować się informacja, czy zabawka jest przeznaczona dla dzieci do lat 3, czy jest przeznaczona do użytku jedynie pod opieką dorosłych lub czy jest bezpieczna.
  • Informacje o przeznaczeniu zabawki.
  • Instrukcja obsługi (w języku polskim).
  • Informacja o sposobie konserwacji.

Odpowiednie produkty dla dzieci są dobierane do wieku dziecka i jego typowych zachowań. Rodzic przed zakupem powinien wyobrazić sobie, co maluch może z zabawką zrobić. Bezpieczne zabawki muszą dostarczyć twojej pociesze radości i przyjemności, a nie ją znudzić. Rodzic powinien też przeanalizować wpływ produktu na psychikę malucha. Zabawki dla dzieci do lat 3 nie mogą zawierać elementów na tyle małych, by dziecko je połknęło.

2. Bezpieczne produkty i zabawki dla dziecka

Przeznaczeniem zabawek dla dzieci jest nie tylko umilanie maluchom czasu. Produkty dla dzieci mają uczyć przez zabawę, dlatego doskonałym wyborem są zabawki edukacyjne, na przykład klocki, kule interaktywne i maty edukacyjne (np. mata z alfabetem).

Oczywistym wyborem zabawki dla malucha są przytulanki, widok dziecka przytulającego się do ulubionego misia rozczula bowiem każdego rodzica. Należy jednak pamiętać, że maskotka wykonana niestarannie, z materiału niskiej jakości, może stanowić zagrożenie dla dziecka.

Ciekawy świata maluch może oderwać ozdobne elementy maskotki (oczy, guziki) i połknąć je. Z tego powodu zaleca się, by kupować wyłącznie te pluszaki, które spełniają normy europejskie. Wskazana jest także krytyczna ocena zabawki - dokonując zakupu, rodzic powinien użyć wyobraźni i zastanowić się, czy dany przedmiot jest na tyle wytrzymały, by zwycięsko wyjść ze spotkania z pomysłowym malcem.

Gdy dziecko zaczyna chodzić, polecane są maty gumowe antypoślizgowe. Uchronią one malucha przed upadkiem i zwiększą jego bezpieczeństwo. Z czasem dziecko zaczyna interesować się kredkami i malowaniem. Dzieje się tak około 20 miesiąca.

Należy kupować wyłącznie te produkty do rysowania, które są wykonane z przetestowanych, bezpiecznych materiałów. Możemy mieć bowiem pewność, że dziecko przynajmniej raz zechce sprawdzić, jak smakują kredki. Nie wolno więc dopuścić do sytuacji, w której maluch podgryza kredki zawierające ołów.

Dom bezpieczny dla dzieci nie musi być nudnym miejscem. Zadbaj o to, by zabawy angażowały wyobraźnię malucha. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup gier dla dzieci. Oprócz popularnych gier planszowych dużą popularnością cieszą się gry komputerowe dla dzieci. Obecnie dostępne są ciekawe gry interaktywne dla najmłodszych, które stymulują rozwój dziecka i są świetną rozrywką dla całej rodziny.

Niektóre zabawki dla dzieci są mało estetyczne. Czasami to przez nie maluch budzi się z krzykiem w nocy lub w ogóle nie może zasnąć. Zabawki z kreskówek również nie są polecane, gdyż mają z góry ustaloną rolę i nie rozwijają wyobraźni dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze