Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy ciąży cz. 2/2

Czasami może dojść do rzadkiego zjawiska tzw. ciąży rzekomej. Jest to zaburzenie psychiczne, w którym mimo braku zapłodnienia występują somatyczne zmiany towarzyszące ciąży, takie jak: powiększanie obwodu brzucha i piersi, brak miesiączki itd. Zjawisko to może być związane z silnym pragnieniem posiadania dziecka lub obawą przed nim.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

spis treści

1. Test ciążowy

Jeżeli podejrzewasz u siebie ciążę, najprościej jest wykonać domowy test ciążowy. Możesz go kupić w każdej aptece. Zasada działania tego typu testów polega na wykazaniu obecności w moczu kobiety tzw. „hormonu ciążowego”, tj. gonadotropiny kosmówkowej. Test najlepiej jest wykonać rano w tzw. „moczu porannym”, ponieważ wówczas stężenie powyższego hormonu jest najwyższe.

Teoretycznie za pomocą współczesnych testów możemy uzyskać miarodajny wynik już na 4 dni przed spodziewaną miesiączką. W tym czasie jednak poziom hCG w organizmie kobiety jest niski i może nie zostać jeszcze wykryty. Dlatego najlepiej wykonać go w dniu spodziewanej miesiączki lub później, jeśli się ona nie pojawi. Dobrze wykonany test daje nam 90-99% pewności tego, czy jest prawdopodobieństwo istnienia ciąży, czy go nie ma. W przypadku kobiet o nieregularnych cyklach, określenie dokładnego dnia wykonania testu jest trudne. W tej grupie zaleca się wykonanie go 14 dni po stosunku, w którym mogło dojść do zapłodnienia.

Należy pamiętać, że testy ciążowe mogą dawać czasami wyniki fałszywie ujemnie, dlatego lepszym sposobem jest laboratoryjne oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi kobiety. W przypadku dodatniego testu lub podwyższonego stężenia hormonu hCG w badaniu krwi, należy zgłosić się do lekarza ginekologa, aby mógł w 100% potwierdzić istnienie ciąży. Ponadto określi on przypuszczalny wiek ciąży w badaniu USG (zarodek można uwidocznić już około 6 tygodnia ciąży liczonego od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Zbyt wczesna ciąża może nie być widoczna.
Wynik testu ciążowego może być również fałszywie dodatni, tzn. wynik jest „+” mimo braku ciąży. Dzieje się tak m.in. w przypadku chorób trofoblastycznych, np. zaśniad groniasty, kosmówczak itd., które muszą zostać wykluczone.

Większość faktycznych objawów ciąży przychodzi z czasem, w miarę rozwoju ciąży. Każda kobieta jest inna i każda inaczej przechodzi ciążę. Nie ma zatem sensu doszukiwać się u siebie spektakularnych objawów ciąży, zwłaszcza w krótkim okresie po stosunku płciowym z partnerem. Jedyną pewność da ci badający cię lekarz ginekolog, do którego powinnaś się udać, jeśli podejrzewasz, że mogłaś zajść w ciążę.

Strona 2/2

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.