Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Picie coli do obiadu jest gorsze niż możesz to sobie wyobrazić!

W wielu domach kotlet z ziemniakami i surówką nierozłącznie wiąże się z postawieniem na stole butelki słodkiego napoju gazowanego. Robią to zarówno mamy, jak i babcie chcące przypodobać się ukochanym wnuczkom. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w ten sposób przyczyniają się do powstania poważnych problemów zdrowotnych wśród najbliższych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Od kiedy możemy mówić o otyłości u dziecka?"

1. Białko + cukier = nadwaga

Według najnowszego badania opublikowanego przez "BMC Nutrition" wysokobiałkowy posiłek w połączeniu ze słodkim napojem zmniejsza sprawność metaboliczną organizmu, co może skutkować magazynowaniem większych ilości tłuszczu w tkankach.

Wszyscy wiemy, że picie gazowanych napojów nie jest dobre ani dla twojej talii, ani dla zębów, a już na pewno nie dla zdrowia. Jednak najnowsze odkrycie zdecydowanie pokazuje, że cukier zmienia sposób, w jaki organizm rozkłada jedzenie.

Co powinny pić dzieci, a jakie napoje są dla nich niewskazane?
Co powinny pić dzieci, a jakie napoje są dla nich niewskazane? [7 zdjęć]

Organizm dorosłego człowieka składa się w ok. 60 proc. z wody, dziecka – nawet w 75 proc. Dlatego tak...

zobacz galerię

Badania przeprowadzone przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wykazały, że napoje słodzone cukrem spożywane z posiłkiem zmniejszają utlenianie tłuszczu o ok. 8 proc. Oznacza to, że jeżeli nasz posiłek w 30 proc. składa się z białka, to utlenianie tłuszczu zmniejsza się średnio o 12,6 g.

Okazuje się, że ta kombinacja wpływa także na nasz wybór kolejnego posiłku. Gdy obiad popijemy słodkim napojem, to po 4 godzinach chętniej sięgniemy po pikantną i słoną żywność, którą jak wiemy, w większości przypadków stanowią fast-foody i przekąski.

Zobacz także:

2. Nadwaga i otyłość – problem współczesnego świata

Do tych odkryć posłużył badaczom pewien eksperyment, do którego zaprosili 27 zdrowych, dorosłych osób w wieku 23 lat. Badali ich w dwóch 24-godzinnych etapach. W pierwszym badaniu spędzili 24-godziny w kalorymetrze, który badał ich ruch, poziom tlenu i dwutlenku węgla w pokoju oraz temperaturę i ciśnienie w celu określenia ich wydolności energetycznej i metabolizmu. Na tym etapie otrzymali dwa posiłki, w których 15 proc. stanowiło białko.

Picie coli do obiadu jest gorsze niż możesz to sobie wyobrazić!
Picie coli do obiadu jest gorsze niż możesz to sobie wyobrazić!

Drugi etap niczym nie różnił się od pierwszego poza tym, że badani otrzymali 2 posiłki, składające się w 30 proc. z białka. Okazało się, że niezależnie od tego, jaką ilość białka otrzymali młodzi ludzie, na każdym etapie popicie posiłku słodkim napojem skutkowało słabszym utlenianiem tłuszczu, a to – odkładaniem go w organizmach badanych.

Powyższe badania dostarczają ekspertom kolejnych informacji na temat szkodliwego wpływu gazowanych napojów na ludzki organizm. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ są one jednym z głównych produktów, które znajdują się w diecie współczesnej młodzieży. Zwłaszcza, że już 10 proc. dzieci między 5. a 17. rokiem życia zmaga się z nadwagą i otyłością.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.