Trwa ładowanie...

Picie coli do obiadu jest gorsze niż możesz to sobie wyobrazić!

 Aleksandra Miłosz
30.11.2018 18:57
Picie coli do obiadu jest gorsze niż możesz to sobie wyobrazić!
Picie coli do obiadu jest gorsze niż możesz to sobie wyobrazić!

W wielu domach kotlet z ziemniakami i surówką nierozłącznie wiąże się z postawieniem na stole butelki słodkiego napoju gazowanego. Robią to zarówno mamy, jak i babcie chcące przypodobać się ukochanym wnuczkom. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w ten sposób przyczyniają się do powstania poważnych problemów zdrowotnych wśród najbliższych.

1. Białko + cukier = nadwaga

Według najnowszego badania opublikowanego przez "BMC Nutrition" wysokobiałkowy posiłek w połączeniu ze słodkim napojem zmniejsza sprawność metaboliczną organizmu, co może skutkować magazynowaniem większych ilości tłuszczu w tkankach.

Wszyscy wiemy, że picie gazowanych napojów nie jest dobre ani dla twojej talii, ani dla zębów, a już na pewno nie dla zdrowia. Jednak najnowsze odkrycie zdecydowanie pokazuje, że cukier zmienia sposób, w jaki organizm rozkłada jedzenie.

Badania przeprowadzone przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wykazały, że napoje słodzone cukrem spożywane z posiłkiem zmniejszają utlenianie tłuszczu o ok. 8 proc. Oznacza to, że jeżeli nasz posiłek w 30 proc. składa się z białka, to utlenianie tłuszczu zmniejsza się średnio o 12,6 g.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Od kiedy możemy mówić o otyłości u dziecka?"

Okazuje się, że ta kombinacja wpływa także na nasz wybór kolejnego posiłku. Gdy obiad popijemy słodkim napojem, to po 4 godzinach chętniej sięgniemy po pikantną i słoną żywność, którą jak wiemy, w większości przypadków stanowią fast-foody i przekąski.

Zobacz także:

2. Nadwaga i otyłość – problem współczesnego świata

Do tych odkryć posłużył badaczom pewien eksperyment, do którego zaprosili 27 zdrowych, dorosłych osób w wieku 23 lat. Badali ich w dwóch 24-godzinnych etapach. W pierwszym badaniu spędzili 24-godziny w kalorymetrze, który badał ich ruch, poziom tlenu i dwutlenku węgla w pokoju oraz temperaturę i ciśnienie w celu określenia ich wydolności energetycznej i metabolizmu. Na tym etapie otrzymali dwa posiłki, w których 15 proc. stanowiło białko.

Drugi etap niczym nie różnił się od pierwszego poza tym, że badani otrzymali 2 posiłki, składające się w 30 proc. z białka. Okazało się, że niezależnie od tego, jaką ilość białka otrzymali młodzi ludzie, na każdym etapie popicie posiłku słodkim napojem skutkowało słabszym utlenianiem tłuszczu, a to – odkładaniem go w organizmach badanych.

Powyższe badania dostarczają ekspertom kolejnych informacji na temat szkodliwego wpływu gazowanych napojów na ludzki organizm. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ są one jednym z głównych produktów, które znajdują się w diecie współczesnej młodzieży. Zwłaszcza, że już 10 proc. dzieci między 5. a 17. rokiem życia zmaga się z nadwagą i otyłością.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze