Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Pęcherz w ciąży

Avatar placeholder
28.05.2017 15:38
Pęcherz w ciąży
Pęcherz w ciąży

Pęcherz w ciąży przysparza sporo kłopotów i skrępowania przyszłej mamie. Częste bieganie do łazienki jest naturalnym objawem ciąży, występującym u każdej kobiety ciężarnej, szczególnie w trzecim trymestrze, a także na samym jej początku. W zaawansowanej ciąży może się pojawić także wysiłkowe nietrzymanie moczu, co również jest całkowicie normalne.

1. Problemy z pęcherzem w czasie ciąży

Głównym problemem z pęcherzem w czasie ciąży jest częste oddawanie moczu. Jest to charakterystyczne dla początku ciąży oraz dla ostatniego, trzeciego trymestru. Pod koniec ciąży jest to szczególnie uciążliwe – kobieta musi biegać do łazienki nawet kilka razy w nocy i wiele razy w ciągu dnia.

W zaawansowanej ciąży dochodzi także często do nietrzymania moczu. Dobrze jest więc mieć w pogotowiu porządne podpaski. „Popuszczanie” może się zdarzyć np. podczas kichania, kaszlu lub śmiechu – jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest to naturalny skutek uciskania powiększającej się macicy na narządy wewnętrzne, w tym na pęcherz moczowy.

2. Zapalenie pęcherza w ciąży

Bardzo wiele kobiet zastanawia się, czy z nimi wszystko w porządku, skoro pęcherz aż tak daje im się we znaki. Problemy z pęcherzem, a nawet nietrzymanie moczu, są jednak naturalnymi skutkami ciąży. Zapalenie pęcherza natomiast jest stanem patologicznym i wymagającym leczenia. Każda infekcja powinna być zgłoszona do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na zapalenie pęcherza ze względu na to, że hormony ciążowe rozluźniają mięśnie, co rozluźnia także cewkę moczową. W związku z takim stanem, mocz może zalegać wewnątrz pęcherza, co jest idealnym miejscem dla namnażania się bakterii. Zapalenie pęcherza dość łatwo jest jednak wykryć. Objawia się nie tylko uczuciem pełności pęcherza, ale także niewielkimi ilościami oddawanego jednorazowo moczu. Oprócz tego, kobieta odczuwa także pieczenie podczas oddawania moczu.

Każda infekcja w okolicach dróg rodnych jest niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do pęknięcia błon płodowych i przedwczesnego porodu. Dlatego właśnie bardzo ważne jest szybkie leczenie wszelkich infekcji, szczególnie tych umiejscowionych w okolicach narządów rodnych.

3. Jak zmniejszyć problemy z pęcherzem w ciąży?

Sposobem na niespodzianki ze strony pęcherza jest ćwiczenie mięśni Kegla. Dobrze jest je zacząć, zanim pojawią się problemy z częstym oddawaniem moczu i jego nietrzymaniem. Ćwiczenia mięśni Kegla to nic innego jak napinanie i rozluźnianie mięśni okolic krocza. Można „wybadać”, które to mięśnie, zatrzymując strumień moczu podczas wizyty w toalecie. Jednak ćwiczenia należy wykonywać przy pustym pęcherzu.

Aby zminimalizować ryzyko infekcji okolic dróg rodnych, trzeba przede wszystkim dbać o higienę intymną w czasie ciąży. Środowisko w pochwie ze względu na działanie hormonów ciążowych zmienia się z kwaśnego na zasadowe, co ułatwia dostęp bakteriom. Warto także zadbać o układ odpornościowy, stosując zdrową dietę bogatą w świeże warzywa i owoce, a także nabiał i niewielkie ilości mięsa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze