Trwa ładowanie...

Parawan dekoracyjny - niebanalne rozwiązanie, które wzbogaci każde wnętrze

Avatar placeholder
09.08.2017 09:34
Parawan dekoracyjny - niebanalne rozwiązanie, które wzbogaci każde wnętrze
Parawan dekoracyjny - niebanalne rozwiązanie, które wzbogaci każde wnętrze

Parawan to oryginalny i modny sposób na modyfikowanie przestrzeni pomieszczenia oraz zmianę jego wystroju. Dzięki niemu szybko odgraniczymy studio od salonu czy wydzielimy różne strefy w pokoju dziecięcym. Modne parawany przedstawiają przeróżne nadruki, które pokrywają jedną lub dwie ich strony. Parawany z modnym wzorem to niedrogie rozwiązanie, zapewniające efektowną metamorfozę wnętrza i błyskawiczne zmiany w aranżacji przestrzeni. Górski pejzaż lub kwitnące róże, a nawet geometryczne wzory do nowoczesnych mieszkań - możliwości są liczne. Wybraliśmy te najciekawsze.

Zobacz film: "Małe mieszkanie nie musi być nudne. Zobacz, jak je mądrze i modnie urządzić"
spis treści

1. Parawan dekoracyjny – zabawa przestrzenią i stylem

Parawan mobilny daje nam dwie możliwości: modelujemy nim przestrzeń i zmieniamy wygląd wnętrza. Szeroki wybór parawanów pozwala wykorzystać je w salonach, łazienkach, garderobach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Mamy do wyboru różne style i opcje parawanów: parawany dwu-, trzy- i pięcioskrzydłowe z materiałów takich jak szkło, drewno i tworzywo.

Parawan dekoracyjny do pomysłowe i stylowe rozwiązanie do sypiani, które pozwoli wydzielić w nim np. mini przebieralnię
Parawan dekoracyjny do pomysłowe i stylowe rozwiązanie do sypiani, które pozwoli wydzielić w nim np. mini przebieralnię (123RF)

Większość z nich jest obecnie wyposażona w zawiasy o kącie 360 stopni, dzięki czemu ich ustawienie jest dowolne. Dzięki bogatemu wzornictwu bez trudu dopasujemy parawan do mebli lub dywanu.

Parawan możemy też szybko złożyć i rozłożyć, dzięki czemu wydzielona strefa może mieć charakter tymczasowy. Praktyczny parawan to więcej niż sztywna "ściana", warto wykorzystać go jako przenośną dekorację, która ukryje lekki nieład, kiedy pojawią się niespodziewani goście. Motywów jest mnóstwo, więc bez problemu znajdziemy coś co nam się spodoba, od parawanów gładkich, przez wzory geometryczne, aż po zdjęcia przyrody.

2. Parawan dekoracyjny, czyli jak wydzielić strefy w salonie z kuchnią i mieszkaniu typu studio

Parawan pozwoli nam podzielić przestrzeń popularnych we współczesnym budownictwie salonów połączonych z kuchnią, loftów lub mieszkań typu studio. To duże i często otwarte przestrzenie, gdzie parawanem oddzielimy część dzienną od sypialnej czy roboczej. Tego rodzaju mieszkania i pomieszczenia skupiają życie towarzyskie i rodzinne. Warto pomyśleć o parawanie w azylu, gdzie po całym dniu mama poczyta książkę, a tata posłucha muzyki lub odpowie na pilne wiadomości bez obawy o zakłócenie spokoju pozostałych domowników.

Warto zaplanować ustawienie parawanu tak, aby wszystkie strefy miały dostęp do dobrego źródła światła. Wydzielenie strefy relaksu blisko jedynego okna, może sprawić, że w pozostałej części będzie zbyt ciemno. Parawan to świetna opcja na zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu, bo jego wysokość to najczęściej około 1,5 metra, co pozwala ustawić go blisko ścian kolankowych.

3. Parawan dekoracyjny – strefa snu, relaksu i wyciszenia

Dzięki parawanom możemy zmienić wystrój pomieszczenia na dowolny styl. Spokojne barwy i odpowiedni nadruk stworzą miejsce, gdzie świetnie odpoczniemy. Parawany kojarzą się nam z wnętrzami niezwykle klimatycznymi i stylowymi. Zwłaszcza we wnętrzach utrzymanych w kobiecej stylistyce doskonale sprawdzą się parawany z motywem kwiatowym. Spokojna, wysublimowana tonacja parawanu, miękkie kształty wzoru oraz przytulność — parawanu nie może zabraknąć w przytulnej sypialni oraz mieszkaniu w stylu glamour. Co ciekawe bardzo dobrze wygląda parawan jako zagłówek łóżka .

Parawan pasuje do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Szczególnie modne lofty i mieszkania typu studio dają dużo możliwości – geometryczne parawany z oryginalnymi wzorami to czasem prawdziwe dzieła sztuki. Parawany pozwalają nam zmienić styl wnętrza bez potrzeby kosztownego i długotrwałego remontu - dopasowują się do obecnych mebli i koloru ścian.

4. Parawan do małego wnętrza

Parawan nie musi być stosowany wyłącznie we wnętrzach o dużym metrażu. Możemy stosować parawan jako element, który dodaje wnętrzu przytulności bądź stanowi akcent dekoracyjny lub kolorystyczny. Parawan może nawiązywać do preferowanych stylów w sztuce lub wymarzonych wakacji. Do małego wnętrza nie wstawiajmy jednak parawanów z dużym wzorem o kontrastowych kolorach, które mogą zdominować wnętrze.

5. Parawan dekoracyjny w pokoju dziecięcym

Dowolność wzorów i motywów pozwala zastosować parawan jako ściankę działową w pokoju, który dzieli rodzeństwo. Nawet jeśli mieszkańcy pokoju mają wyjątkowo żywiołowe charaktery i do tego skrajnie różne zainteresowania, możemy to pogodzić i zapewnić komfort każdemu z nich. Do dyspozycji mamy szeroki asortyment wzorów do pokojów dziecięcych i młodzieżowych.

Ciekawą alternatywą do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego jest też dwustronny parawan ze zdjęciem lub motywem nawiązującym do zainteresowań dzieci. Motyw piratów czy księżniczek stworzy miejsce do zabawy, a stonowany obraz - kącik do nauki. Uniwersalne będą także motywy zwierzęce.

Dobrym rozwiązaniem, które nie przytłoczy wnętrza będzie neutralny parawan w kolorach ułatwiających relaks i koncentrację. Takie miejsce będzie sprzyjać nauce i rozwojowi kreatywności.

6. Parawan dekoracyjny – przejście do drugiego wymiaru

Niebanalnym rozwiązaniem jest parawan z nadrukiem dowolnego zdjęcia. Możemy zamówić parawan, który przyozdobią zdjęcia wymarzonego kurortu, do którego mamy możliwość wybrać się tylko latem. W ten sposób parawan ze zdjęciem przeniesie nas w dowolne miejsce świata. Szczególne możliwości dają nam parawany drukowane na płótnie z dowolnym zdjęciem, co, w zależności od potrzeb, pozwala stworzyć kącik czytelniczy, muzyczny lub miejsce do pracy.

Polecane dla Ciebie