Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Paciorkowce w ciąży

Avatar placeholder
19.12.2013 14:12
Paciorkowce w ciąży
Paciorkowce w ciąży

Paciorkowce w ciąży to zagrożenie przede wszystkim dla płodu. Infekcja paciorkowcami nie jest niebezpieczna dla matki. Streptococcus B to bakterie, które występują u wielu osób, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Są one obecne w przewodzie pokarmowym i nie wywołują żadnych objawów. U kobiet w ciąży problem może się pojawić, jeśli bakterie przewędrują z przewodu pokarmowego do pochwy i dróg rodnych.

1. Kiedy paciorkowce w ciąży są niebezpieczne?

Zakażenie paciorkowcami nie jest zagrożeniem dla dziecka, dopóki bakterie są tylko w układzie pokarmowym. Kiedy pojawią się także w drogach rodnych, podczas porodu może dojść do zakażenia dziecka. Jest ono wtedy szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju infekcje. Do zakażenia paciorkowcami może dojść od momentu pęknięcia błon płodowych (możliwe jest już wtedy wnikanie bakterii do organizmu dziecka), aż do urodzenia się dziecka.

2. Co mogą oznaczać paciorkowce w ciąży?

Paciorkowce w ciąży nie zawsze przedostają się do dziecka, a także nie zawsze wywołują u niego infekcję (dzieje się tak u jednego na dwieście dzieci matek nosicielek paciorkowców). Jednak w niektórych przypadkach pojawiają się u dziecka problemy zdrowotne wywołane paciorkowcami. Mogą pojawić się: sepsa, czyli zakażenie ogólne, choroby nerek, choroby układu pokarmowego, zapalenie płuc, zaburzenia oddychania, choroby serca, zaburzenia ciśnienia krwi, a także zapalenie opon mózgowych.

3. Co robić, kiedy pojawią się paciorkowce w ciąży?

Jeśli w badaniu przed porodem na obecność paciorkowców wykryje się te bakterie, zazwyczaj jest wystarczająco dużo czasu, aby infekcję wyleczyć. Badanie wykonane w terminie między 35. a 37 tygodniem ciąży na to pozwala, pod warunkiem, że poród będzie w terminie. Jeśli posiew w kierunku paciorkowców wyszedł pozytywnie, dobrze jest zrobić od razu antybiogram, czyli sprawdzić, na jakie antybiotyki ten konkretny szczep jest wrażliwy.

W leczeniu zakażeń paciorkowcami stosuje się leki przeciwbakteryjne, czyli antybiotyki. Podaje się je najczęściej dopochwowo. W ciąży bezpieczne są antybiotyki z grupy penicylin, pod warunkiem, że kobieta nie jest uczulona na tę grupę leków. Leczenie tą metodą powinno skończyć się przed porodem. Istnieje także praktyka, aby podawać antybiotyki dożylnie na początku porodu. Taka forma leczenia jest dużo krótsza, gdyż kilka czy kilkanaście godzin przed porodem właściwym, bakterie nie zagrażają już dziecku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze