Trwa ładowanie...

Otyłość rodziców może być związana z opóźnieniami w rozwoju dziecka

Avatar placeholder
03.01.2017 14:13
Otyłość rodziców może być związana z opóźnieniami w rozwoju dziecka
Otyłość rodziców może być związana z opóźnieniami w rozwoju dziecka

Dzieci otyłych rodziców mogą być narażone na ryzyko opóźnień rozwojowych, według badań przeprowadzonych przez naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Badacze odkryli, że dzieci otyłych matek częściej odnoszą niepowodzenie w testach sprawdzających umiejętności kontrolowania przepływu małych mięśni, takich jak te w palcach i dłoniach.

Dzieci otyłych ojców są bardziej podatne na uszkodzenia ośrodka kompetencji społecznych, a osoby urodzone w skrajnie otyłych małżeństwach były również bardziej narażone na niepowodzenia w testach zdolności rozwiązywania problemów.

1. Waga ojca również ma wpływ na rozwój dziecka

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka im. Eunice Kennedy Shriver.

"Dotychczasowe badania w tym obszarze koncentrują się na wagą matek przed i po ciąży. Nasze badanie jest jednym z niewielu, który zawiera także informacje na temat ojców, a nasze wyniki sugerują, że masa taty ma również znaczący wpływ na rozwój dziecka" – mówi autor badania, Edwin Yeung, badacz w Zakładzie Badania Zdrowia Publicznego Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka im. Eunice Kennedy Shriver.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"
Również otyłość ojca ma wpływ na rozwój dziecka
Również otyłość ojca ma wpływ na rozwój dziecka (Shutterstock)

W pracy autorzy dokonali przeglądu danych zebranych z badań dzieci, które pierwotnie miało na celu określenie, czy leczenie niepłodności u rodziców może wpłynąć na rozwój dziecka od urodzenia do wieku 3 lat.

W badaniu wzięło udział ponad 5000 kobiet przez około 4 miesiące po porodzie w stanie Nowy Jork w latach 2008 i 2010. Aby ocenić rozwój dzieci, rodzice wypełnili kwestionariusz i wykonali szereg ćwiczeń z pociechami. Test nie służył diagnozowaniu konkretnych trudności, ale służył jako „ekran” dla potencjalnych problemów, dzięki czemu dzieci moły zostać skierowane na dalsze badania.

7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [8 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą

zobacz galerię

W czasie badania przyglądano się dzieciom w wieku 4 miesięcy, a ponownie przebadano je jeszcze 6 razy do czasu, aż ukończyły 3 lata. Gdy do badania włączono matki, umieszczono również informacje na temat ich zdrowia i wagi przed i po ciąży oraz dane o wadze ich partnerów.

W porównaniu do dzieci matek z właściwą wagą, dzieci otyłych kobiet były prawie o 70 procent bardziej narażone na to, że osiągną niższy wskaźnik w teście małej motoryki w wieku 3 lat. Dzieci otyłych ojców były o 75 procent bardziej narażone na gorsze wyniki z testu kompetencji społecznych, który pokazywał, jak dobrze odnoszą się one i współdziałają z innymi ludźmi.

Zobacz także

2. Otyłość powoduje stan zapalny w czasie ciąży

Nie wiadomo, dlaczego otyłość rodziców może zwiększać ryzyko opóźnienia rozwoju u dzieci. Autorzy zauważają, że badania na zwierzętach wskazują, że otyłość podczas ciąży może powodować **stan zapalny, co z kolei może wpływać na mózg płodu**. Mniej informacji jest dostępnych na temat potencjalnych skutków ojcowskiej otyłości na rozwój dziecka. Autorzy dodają, że niektóre badania wykazały, że otyłość może wpływać na ekspresję genów w nasieniu.

Jeżeli związek między otyłością rodzicielską i opóźnieniami rozwojowymi dzieci się potwierdzi, autorzy napisali, że lekarze mogą wymagać wzięcia pod uwagę wagi rodziców małych dzieci, gdy wykonują badania przesiewowe, dotyczące opóźnień i potrzeby wprowadzenia wczesnych terapii wspomagających.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze