Trwa ładowanie...

Otyłość prowadzi do marskości wątroby już u dzieci - alarmują pediatrzy

 Ewa Rycerz
09.07.2016 19:11
Otyłość prowadzi do marskości wątroby już u dzieci - alarmują pediatrzy
Otyłość prowadzi do marskości wątroby już u dzieci - alarmują pediatrzy (123RF)

Jedno na troje europejskich dzieci w wieku od 6 do 9 lat cierpi na nadwagę lub otyłość – alarmują eksperci. Jednocześnie szacują, że za 10 lat liczba przedszkolaków do 5. roku życia z nadprogramowymi kilogramami wzrośnie z około 41 do 70 milionów na całym świecie.

Przyczyną jest oczywiście nieodpowiednie żywienie i brak ruchu. Eksperci wskazują, że samo karmienie butelką aż trzykrotnie zwiększa u dziecka ryzyko otyłości już w wieku 6 lat.

Autorzy raportu dotyczącego zdrowia układu trawiennego u dzieci zwracają uwagę, że otyłość i nadwaga sieją spustoszenie w młodych organizmach. Aż u 20-30 proc. pacjentów z chorobami zapalnymi jelit problemy zaczynają się w dzieciństwie, a przyczynami są najczęściej niezdrowe jedzenie i dodatkowe kilogramy. 

 

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Konsekwencją stanów zapalnych jelit może być wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, nawracające biegunki, skrajne zmęczenie.

Oprócz tego, u trzylatków z nadwagą i otyłością specjaliści coraz częściej diagnozują stłuszczenie wątroby. Ma to związek z nieodpowiednią dietą, najczęściej zbyt ciężkostrawną i obfitą w tłuszcze trans, cukry i zbyt duże ilości białka.

Nieleczone stłuszczenie wątroby może poważnie uszkodzić narząd, prowadząc w skrajnych przypadkach do marskości. Choroba uważana za zmorę wśród dorosłych coraz częściej dotyka dzieci - w krajach zachodnich coraz więcej małych pacjentó leczonych jest właśnie z powodu przewlekłej choroby wątroby.

Właśnie dlatego problemem tym zajęli się specjaliści: lekarze, dietetycy, politycy. Zgodnie twierdzą, że ustalenie ogólnoświatowych zaleceń dotyczących prawidłowego żywienia dzieci jest priorytetem. Oprócz tego specjaliści zwracają uwagę na potrzebę wdrożenia odpowiednich środków zapobiegania chorobie, jej diagnostyki i leczenia.

Raport dotyczący zdrowia układu trawiennego u dzieci został opracowany przez 22 tysiące specjalistów z całej Europy. Niedługo ma zostać zaprezentowany w Parlamencie Europejskim.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze