Trwa ładowanie...

Oto, co naprawdę dzieje się w organizmie kobiety w czasie ciąży

 Anna Krzpiet
15.03.2017 15:04
Oto, co naprawdę dzieje się w organizmie kobiety w czasie ciąży
Oto, co naprawdę dzieje się w organizmie kobiety w czasie ciąży (Yotube)

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co naprawdę dzieje się w organizmie kobiety podczas ciąży? Naukowcy z USA postanowili to zwizualizować. Stworzyli animację, która pokazuje, w jaki sposób organy przesuwają się wewnątrz ciała, dostosowując się do wzrostu dziecka.

1. Zmiany wewnątrz ciała

Ciąża to niesamowity stan. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w ciele przyszłej mamy, bardzo ciekawe jest to, że każdy narząd w organizmie przystosowuje się do rozwoju dziecka. Zewnętrzne, fizyczne zmiany związane z ciążą są dobrze udokumentowane i istnieje wiele wizualizacji ukazujących zmieniające się ciało kobiety. To zaś, co dzieje się wewnątrz ciała jest dużo trudniejsze do wyobrażenia i pokazania. Takiego wyzwania podjęli się artyści i naukowcy z Chicago.

Animacja stworzona przez Muzeum Nauki i Techniki w Chicago daje nam nowe spojrzenie na to, co naprawdę dzieje się wewnątrz ciała w czasie ciąży. Zmiany te są niezwykle fascynujące. Wszyscy wiemy, że macica kobiety ciężarnej rozwija się wraz ze wzrostem płodu. Ale co dzieje się z innymi częściami ciała i organami? Kiedy obejrzysz wideo, dowiesz się skąd te wszystkie ciążowe dolegliwości i bóle.

Film jest częścią interaktywnej wystawy koncentrującej się na ludzkim ciele. Animacja pokazuje nam dokładnie, w jaki sposób organizm zmienia się na każdym etapie ciąży.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Na początku ciąży wszelkie dolegliwości są głównie przyczyną burzy hormonów. Jednak po upływie 20 tygodni kobieta może zacząć odczuwać ruchy dziecka, które zaczyna potrzebować coraz więcej miejsca w łonie matki. To właśnie wtedy narządy muszą ustąpić mu trochę miejsca.

Zobacz także:

Wątroba zaczyna przemieszać się ku górze, w okolicach serca zaczyna się robić coraz ciaśniej. Płuca i przepona są również nieco ściśnięte, a jelita uciskane są przez macicę. Pojemność pęcherza się zmniejsza, a w dodatku jest on narażony na kopnięcia dziecka. Dlatego po obejrzeniu filmiku już nigdy się nie zdziwisz, że ciężarna kobieta często biega do łazienki lub ma problemy z oddychaniem. Pamiętajmy też, że nie ma żadnych powodów do niepokoju, to naturalny proces, wszystkie narządy po porodzie wracają do swojego pierwotnego stanu i ułożenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze