Trwa ładowanie...

Opuchlizna nóg w ciąży

Avatar placeholder
13.03.2015 11:22
Opuchlizna nóg w ciąży
Opuchlizna nóg w ciąży

Opuchlizna nóg w ciąży jest jednym z dość uciążliwych objawów ciąży, szczególnie tej zaawansowanej. Szacuje się, że około 75 proc. kobiet ciężarnych cierpi na tę dolegliwość. Jest ona wywołana zatrzymywaniem wody w organizmie. Jest to nie tylko nieestetyczna dolegliwość, ale także spory dyskomfort. Zwykle nie oznacza nic groźnego i jest po prostu jedną z dolegliwości ciążowych.

spis treści

1. Skąd się bierze opuchlizna nóg w ciąży?

U kobiet w zaawansowanej ciąży puchną nie tylko nogi, ale także ręce. Obrzęki ciążowe są wywołane zatrzymywaniem wody w organizmie. Zatrzymywanie wody jest sposobem na przygotowanie się ciała przyszłej matki na poród, podczas którego łatwo byłoby się odwodnić. Hormony wydzielane w organizmie matki pod koniec ciąży mają więc za zadanie, między innymi, zatrzymać w nim wodę.

Inną przyczyną powstawania obrzęków jest fakt, że w zaawansowanej ciąży powiększona macica zaczyna uciskać żyłę główną, która odprowadza krew z nóg z powrotem do serca. Wskutek tego ucisku, krew gromadzi się w kończynach dolnych. Pojawiają się wtedy tzw. „obrzęki zastoinowe”, czyli wywołane „zastaniem się” krwi w kończynach.

2. Jakie są objawy obrzęków ciążowych?

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Obrzęki ciążowe to opuchlizna głównie nóg i rąk, pojawiająca się wieczorem. Towarzyszyć jej może mrowienie i drętwienie kończyn, ale najczęściej jest to po prostu uczucie ciężkich nóg. Objawy te ustępują po dłuższym wypoczynku. Zwykle rano nieprzyjemne dolegliwości ustępują.

Nie u każdej kobiety obrzęki są widoczne. U niektórych przybierają one formę ukrytą. Można to sprawdzić, uciskając nogę z przodu między kolanem a kostką. Jeśli po 5 sekundach na nodze nadal pozostaje wgłębienie, oznacza to, że pojawiły się obrzęki nóg.

Obrzęki nóg zwiększają się i wywołują większy dyskomfort, jeśli kobieta ciężarna:

  • większą część dnia spędza na stojąco;
  • dużo siedzi w jednej pozycji, szczególnie z nogą założoną na nogę;
  • bardzo przytyła w krótkim czasie;
  • spodziewa się wieloraczków;
  • przebywa w wysokich temperaturach.

3. Sposoby na obrzęki nóg podczas ciąży

Aby sobie ulżyć, kobieta w ciąży może zastosować kilka prostych sposobów na obrzęki nóg. Najważniejszy jest odpoczynek, szczególnie z nogami uniesionymi powyżej linii serca. Niewskazane jest przepracowywanie się i dźwiganie w ciąży. Podczas pracy należy często zmieniać pozycje i robić sobie przerwy. Trzeba także uważać na to, aby się nie przegrzewać i nie przebywać zbyt długo na słońcu.

Aby ułatwić przepływ krwi w nogach, warto zwrócić uwagę na to, aby skarpety nie uciskały nóg. Buty z kolei powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Ułatwi to wentylację stóp i zapobiegnie ich przegrzewaniu. Pozycja do spania dla kobiety w ciąży to leżenie na lewym boku, z poduszką między kolanami. Ułatwia to przepływ krwi przez żyłę główną, a więc także odpływ krwi z nóg do serca.

Kobieta w ciąży powinna także uważać na dietę. Niewskazane jest zbyt dużo soli. W rzadszych przypadkach to niedobór soli w diecie powoduje problemy i pogarszanie się obrzęków. Niewątpliwie picie odpowiednich ilości wody w ciąży, czyli około 2 litrów, pomaga w przypadku pojawienia się obrzęków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze