Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Opryszczka wargowa – fakty i mity

Avatar placeholder
31.03.2021 16:36
Opryszczka wargowa – fakty i mity
Opryszczka wargowa – fakty i mity

Opryszczka jest chorobą, która nie tylko wygląda mało estetycznie, ale również wiąże się z bardzo dokuczliwymi objawami. W trakcie choroby zazwyczaj pojawiają się zmiany skórne w okolicy ust, którym towarzyszą: pieczenie, świąd oraz ból. Dolegliwości te utrudniają spożywanie pokarmów oraz swobodne mówienie. Aby skutecznie chronić się przed opryszczką, należy wiedzieć, która informacja jest faktem, a która mitem.

spis treści

1. Czy opryszczkę można wyleczyć?

Według badań ponad połowa osób cierpiących na to schorzenie zaraziła się wirusem HSV1 w dzieciństwie. Niestety, gdy dostanie się on do organizmu, pozostaje w nim na stałe. Właśnie dlatego opryszczka ma tendencje do nawracania. Przez większość czasu wirus pozostaje uśpiony i czeka na sprzyjający moment, by wywołać chorobę. Do tej pory nie został opracowany preparat umożliwiający jego całkowite wyeliminowanie. Obecnie stosowane leczenie ma charakter jedynie objawowy.

Nie wymyślono skutecznego sposoby na pozbycie się na stałe wirusa opryszczki
Nie wymyślono skutecznego sposoby na pozbycie się na stałe wirusa opryszczki (123RF)

2. Czy domowe metody na opryszczkę są skuteczne?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Istnieje wiele domowych sposobów walki z tą chorobą zakaźną. Wiele z nich było stosowanych jeszcze przez nasze babcie. Najpopularniejsze polegają między innymi na robieniu okładów z octu lub czosnku. Jednak takie działania nie dają oczekiwanego efektu. Niektóre osoby mogą subiektywnie odczuwać, że to pomaga, jednak jest to uczucie przejściowe. Zazwyczaj domowe metody jedynie przyczyniają się do podrażnienia i tak już bolesnych zmian chorobowych.

3. Czy z opryszczką należy zgłosić się do lekarza?

Wiele osób sądzi, że z opryszczką nie warto zgłaszać się do lekarza. Jest to jednak błędem. Lekarz w przypadku tej choroby może przepisać leki o działaniu przeciwwirusowym, łagodzące objawy oraz hamujące rozwój choroby. Jeśli zgłosimy się do specjalisty odpowiednio wcześnie, może nie dojść do pojawienia się zmian skórnych. Konsultacja lekarska jest szczególnie zalecana w przypadku dzieci i osób, które maja z nimi kontakt.

Wirus opryszczki - drogi zarażenia
Wirus opryszczki - drogi zarażenia

Wyróżnia się dwie odmiany wirusa opryszczki pospolitej: HSV-1 (atakujący okolice warg) i HSV-2 (występujący

zobacz galerię

4. Czy opryszczka występuje tylko w okolicy ust?

Opryszczka może być wywołana przez dwa rodzaje wirusów: HSV1 odpowiedzialnego za opryszczkę wargową oraz HSV2 wywołującego stany zapalne w okolicach narządów płciowych. W przypadku tego drugiego do zakażenia dochodzi poprzez kontakt seksualny.

5. Czy opryszczka to choroba?

Wiele osób sądzi, że opryszczka to tylko problem kosmetyczny. Jednak jest ona poważną chorobą zakaźną. W niektórych przypadkach objawy towarzyszące zmianom skórnym mogą wywołać groźne powikłania. Na przykład, gdy zainfekowane zostaną oczy, może dojść do uszkodzenia rogówki. W wyniku opryszczki rośnie również ryzyko zapalenia opon mózgowych.

6. Jak można zarazić się opryszczką wargową?

Panuje ogólne przeświadczenie, że opryszczką można zarazić się tylko przez pocałunek. Jednak wirusa HSV1 można przekazać w rożny sposób. Pocałunek oczywiście stanowi jeden z nich. Wirus może znajdować się między innymi na sztućcach, naczyniach oraz innych przedmiotach używanych przez zakażoną osobę. Gdy istnieje ryzyko kontaktu z osobą chorą, zalecane jest bardzo częste mycie rąk.

7. Czy każda zakażona osoba będzie miała opryszczkę?

Według ostatnio przeprowadzonych badań zdecydowana większość osób jest nosicielami wirusa odpowiedzialnego za opryszczkę. Natomiast liczba osób cierpiących na opryszczkę jest zdecydowanie mniejsza. Objawy chorobowe pojawiają się zaledwie u dwudziestu procent.

Musisz to wiedzieć

8. Jak zabezpieczyć się przed zarażeniem wirusem HSV?

Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest ograniczenie kontaktu z osobami chorymi. Należy unikać całowania takiej osoby oraz korzystania z tych samach naczyń i ręcznika. Jednak nie można całkowicie uniknąć kontaktu z wirusem, ponieważ jego nosicielami jest większość osób.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze