Trwa ładowanie...

Opryszczka u noworodka - objawy i leczenie opryszczki wargowej u dzieci

Avatar placeholder
26.09.2022 13:14
Opryszczka u noworodka
Opryszczka u noworodka (Adobe Stock)

Wirus opryszczki u niemowlaka jest odpowiedzialny za zmiany wokół ust. Przypadłość ta jest wysoce zakaźna, przy czym do zarażenia wirusem opryszczki może dojść jeszcze w okresie płodowym. Niektóre dzieci przychodzą na świat z opryszczką – według danych szacunkowych jeden noworodek na 3200 dzieci ma tę infekcję wirusową. Czym grozi zarażenie opryszczką niemowlaka? Jak objawia się opryszczka u dzieci na ustach? Czy istnieje lek na opryszczkę u dziecka? Opryszczka a niemowlę - wszystko, co warto wiedzieć w artykule poniżej.

spis treści

1. Opryszczka u noworodka - jak wygląda?

Opryszczka u niemowlaka (inaczej nazywana zimnem) to choroba przenoszona drogą kropelkową. Wywołana jest przez wirus HSV. Można zarazić się nim przez kontakt ze śliną i błonami śluzowymi nosiciela (także bezobjawowego).

Niemowlę wkłada wszystko, co znajdzie do buzi, szczególnie podczas ząbkowania, dlatego opryszczka u małych dzieci jest dość prawdopodobna.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Jak wygląda opryszczka na ustach dziecka? Opryszczka u niemowląt najczęściej objawia się jako wykwit na wargach, w okolicach błony śluzowej - może więc pojawić się także na nosku dziecka.

Jak wygląda zimno na ustach malucha? Pierwsze objawy opryszczki u niemowlaka można zauważyć na skórze, oczach lub ustach, które mają postać pęcherzykowych guzków z czerwoną podstawą, które mogą występować pojedynczo lub grupami.

Gdy pojawi się zimno u dziecka tak małego, objawy mogą nie wystąpić od razu. Należy jednak bardzo uważać, aby do zarażenia nie doszło, ponieważ opryszczka u małego dziecka może stanowić dla niego duże zagrożenie.

Zakażenie wirusem opryszczki najczęściej dotyka dzieci między 1. a 5. rokiem życia, choć opryszczka w postaci wykwitów pojawia się zwykle dopiero w czasie dojrzewania.

Zakażenie wirusem opryszczki. Niemowlę prawie umarło przez pocałunek (WIDEO)
Zakażenie wirusem opryszczki. Niemowlę prawie umarło przez pocałunek (WIDEO)

Z opryszczką wargową, potocznie nazywaną zimnem, zmaga się wiele osób. Szacuje się, że problem może

przeczytaj artykuł

2. Opryszczka u noworodka - przebieg

Według badań u niemal połowy noworodków dotkniętych wirusem opryszczki symptomy infekcji pojawiają się na skórze, oczach oraz ustach. Na skórze infekcja przybiera postać pęcherzykowych guzków z czerwoną podstawą. Guzki te mogą łączyć się w grupy lub występować pojedynczo.

Opryszczka wargowa u dziecka może powodować również:

Na skórze wokół oczu mogą wystąpić guzki.

Z kolei na brzegach ust, na języku i podniebieniu mogą pojawić się owrzodzenia. Jeśli u noworodka widoczne są objawy wskazujące na opryszczkę, wskazane jest rozpoczęcie leczenia, zanim zmiany rozprzestrzenią się na centralny układ nerwowy.

3. Objawy opryszczki u noworodka

U około jednej trzeciej dzieci opryszczka wargowa u niemowlaka atakuje centralny układ nerwowy. Jak poznać, że do tego doszło?

Opryszczka u niemowlaka - objawy:

Rodzice noworodka nie powinni w żadnym wypadku lekceważyć tych symptomów, zwłaszcza ospałości – nie oznacza ona bowiem senności dziecka. Ospałość oznacza, że występują trudności z obudzeniem dziecka, które wydaje się powolne i bezwolne.

U noworodka mogą pojawić się również problemy z regulacją temperatury ciała – stąd drażliwość oraz drżenie. Sygnałem alarmowym dla rodziców jest także wybrzuszenie ciemiączka na przodzie główki dziecka. Warto pamiętać, że symptomy działania wirusa opryszczki na centralny układ nerwowy pojawiają się zwykle po kilku tygodniach życia dziecka.

Infekcja wirusem opryszczki może rozprzestrzeniać się na całe ciało. Można wówczas zaobserwować u dziecka drażliwość, niezdolność do regulowania temperatury ciała, ospałość oraz gorączkę.

U noworodków może również dojść do epizodów braku oddechu. W miarę jak zimno na ustach dziecka postępuje, w organizmie malucha zachodzą liczne zmiany: podnosi się poziom enzymów wątroby, następuje stan zapalny mózgu, jelita zaczynają obumierać i może rozwinąć się ciężkie zapalenie płuc.

Może także dojść do niewydolności wątroby, wówczas jedyną metodą leczenia jest przeszczep wątroby. Niestety, nawet 80% noworodków dotkniętych tą postacią wirusa opryszczki umiera.

Opryszczka u niemowląt
Opryszczka u niemowląt

Wirus opryszczki jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn zapalenia błony śluzowej u małych dzieci

przeczytaj artykuł

4. Leczenie opryszczki u noworodków

Noworodki z opryszczką wymagają hospitalizacji – w warunkach szpitalnych podaje się im dożylnie leki o działaniu przeciwwirusowym przez 21 dni. Jednak nawet mimo podjęcia leczenia niektóre dzieci doznają uszkodzenia mózgu lub umierają.

Dlatego, jeśli tylko dowiemy się, że maluch miał kontakt z osobą zarażoną opryszczką, lub zaobserwujemy wykwity na skórze dziecka, od razu powinniśmy udać się do lekarza. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym lepsze będą jego rezultaty i być może uda się uniknąć innych objawów zakażenia wirusem opryszczki u noworodka.

Co na opryszczkę u dziecka? Leczenie opryszczki u dzieci nie jest na szczęście jednak skomplikowane - polega na stosowaniu preparatów na chorobowo zmienione miejsca - na błony śluzowe, na skórę lub w formie doustnych tabletek

Jeśli dziecko ma owrzodzenia na skórze lub w jamie ustnej, można zastosować miejscowe leki przeciwwirusowe.

W przypadku pojawienia się gorączki powinniśmy zbijać ją syropami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi, które są przeznaczone dla najmłodszych dzieci. W ciężkich przypadkach, gdy pojawi się opryszczka na ustach u niemowlaka, stosowana jest hospitalizacja i dożylne kroplówki.

Antybiotykoterapia ma sens tylko wtedy, gdy zakażenie wirusem opryszczki u niemowlaka jest wtórne, ponieważ leczenie antybiotykiem osłabia odporność.

5. Opryszczka u noworodka - jak jej zapobiegać?

Wirusowi opryszczki można skutecznie zapobiegać. Jeśli ciężarna kobieta miała w przeszłości opryszczkę narządów płciowych, powinna poinformować o tym swojego ginekologa.

W takiej sytuacji zaleca się bowiem przeprowadzenie cesarskiego cięcia, by zmniejszyć ryzyko zarażenia dziecka opryszczką w czasie porodu. Wszystkie osoby dotykające dziecka powinny mieć dokładnie umyte ręce. Należy również powstrzymać się od całowania dziecka, mając owrzodzenia na ustach lub w jamie ustnej.

6. Czy opryszczka jest niebezpieczna dla niemowląt?

Opryszczka na ustach niemowlaka sugeruje, że jest to zakażenie pierwotne. Poza zmianami wokół ust dziecku towarzyszą zmiany ogólne jak utrata łaknienia czy gorączka. Stąd też opryszczka u niemowlaka to wskazanie do leczenia w szpitalu

Warto także wspomnieć, że dla najmłodszych dzieci typową postacią zakażenia wirusem opryszczki jest wyprysk opryszczkowy. To postać kliniczna, występująca właściwie tylko u maluchów z atopowym zapaleniem skóry. Zmiany te są masywne, dlatego też konieczna jest bezwzględna hospitalizacja.

7. Opryszczka u niemowlaka – kiedy udać się do lekarza?

Warto udać się do lekarza w przypadku każdego podejrzenia opryszczki u niemowlaka. Podobnie, jeśli jest to opryszczka u rocznego dziecka, opryszczka u dwulatka, czy opryszczka u trzylatka.

8. Powikłania opryszczki u niemowlaka

Opryszczka może być groźna dla malutkiego dziecka - nieleczone zimno u niemowlaka lub noworodka może w najgorszym przypadku prowadzić do:

  • ślepoty;
  • zaćmy;
  • zapalenia mózgu;
  • przedwczesnej śmierci dziecka.

Warto zatem każde podejrzenie tej choroby konsultować z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze