Trwa ładowanie...

Operacja zaćmy – kiedy jest konieczna?

Avatar placeholder
21.06.2017 17:38
Operacja zaćmy – kiedy jest konieczna?
Operacja zaćmy – kiedy jest konieczna?

Osoby w podeszłym wieku, czyli w granicy 60–80 lat, najczęściej skarżą się na choroby oczu. Diagnozowana jest u nich zazwyczaj zaćma. Bywa, iż choroba ta jest wrodzona lub pojawia się po urazie oka. Jednak w każdym przypadku to nic innego jak zmętnienie soczewki, na którą jedynym lekarstwem staje się zabieg chirurgiczny.

spis treści

1. Odczuwalne objawy zaćmy

Soczewka to jedno z ważniejszych narzędzi wzroku, które skupia światło dzięki wbudowanym koncentrycznym pierścieniom. Taka budowa oraz miejsce skupienia światła wpływa na jakość wzroku. Jednak, kiedy soczewka zaczyna mętnieć, widzialność staje się coraz gorsza w odbiorze. Są to pierwsze symptomy wskazujące na zaćmę. Jeżeli zmętnienie zaczyna wypełniać całą soczewkę, wówczas dochodzi do ślepoty. Na takim poziomie człowiek będzie mógł jedynie odróżnić dzień od nocy lub światło od cienia.

Soczewka jest bardzo ważnym narzędziem wzroku
Soczewka jest bardzo ważnym narzędziem wzroku (123RF)

2. Predyspozycje do zaćmy

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Każdy człowiek z powodu urazu oka może zachorować na zaćmę. Istnieją także przypadki zaćmy wrodzonej. Jednak najczęściej diagnozuje się zaćmę w starszym wieku. Nie można także zapomnieć o chorobach przewlekłych, typu cukrzyca czy też astma, które swoje skutki uboczne mogą objawiać poważnymi stanami zapalnymi wnętrza oka.

3. Leczenie zaćmy

Jak już zostało wspomniane, jedynym sposobem, który może znacząco polepszyć komfort widzenia w przypadku choroby, jaką jest zaćma, jest leczenie operacyjne. Wszelkie formy wprowadzenia soczewek korygujących czy też farmakologii nie wniosą zmian. Dlatego też należy dobrze przemyśleć wszelkie aspekty poddania się operacji, która ogólnie nie jest uznawana za trudną.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Sam zabieg trwa do 30 minut w znieczuleniu miejscowym. Może on przybierać formę:

• wewnątrztorebkową – rzadko się z niej korzysta,

• zewnątrztorebkową,

• fakoemulsyfikacji.

Wszystko uzależnione jest od sposobu usunięcia soczewki oraz otaczających ją mas korowych. Po usunięciu wadliwej soczewki wprowadza się sztuczną, uszczelnia ranę i nakłada opatrunek. Po około dwóch godzinach od wykonanego zabiegu pacjent może powrócić do domu i na następny dzień stawić się na kontrolę.

W czasie gojenia się rany najważniejsze jest unikanie obciążenia fizycznego, wszelkie czynności życia codziennego należy wykonywać bez znaczących zmian. W początkowych dniach wszystko trzeba robić z opatrunkiem, który codziennie należy wymieniać. Oko ma 6 tygodni na przyzwyczajenie się do nowej soczewki.

Musisz to wiedzieć

Sam zabieg nie musi i rzadko kiedy od razu daje prawidłowy poziom widzenia. Często należy korzystać po nim z okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych lub sztucznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze