Trwa ładowanie...

Olejki eteryczne szkodliwe dla zdrowia twojego dziecka

Avatar placeholder
09.07.2016 11:37
Olejki zapachowe
Olejki zapachowe (123RF)

Olejki eteryczne cieszą się coraz większą popularnością wśród zwolenników medycyny naturalnej. Wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jednak jak się okazuje, te cenne substancje, używane w nadmiarze mogą szkodzić naszemu zdrowiu, a zwłaszcza wrażliwym organizmom dzieci.

 

1. Olejki eteryczne – czym są?

Olejki eteryczne to zapachowe substancje, znajdujące się w komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Pozyskuje się je na skalę przemysłową ze świeżych bądź suszonych roślin. Cechują się płynną konsystencją i przyjemnym zapachem.

Stają się coraz bardziej popularne na różne dolegliwości, np. różnego rodzaju alergie, depresję czy choroby układu pokarmowego. Mogą też działać antyseptycznie, uspokajająco, wykrztuśnie i przeciwzapalnie.

Zobacz film: "Alergie skórne"

Olejki zawierają alkaloidy, dzięki czemu działają dezynfekująco i zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. Poza tym, mają właściwości rozkurczające i rozluźniające. Redukują również napięcie nerwowe, koją zmysły i dają poczucie odprężenia. Oprócz tego wykazują właściwości regeneracyjne. Przyspieszają bowiem proces odnowy komórek i stymulują skórę do odbudowy struktur ceramidowych.

 

2. Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne znalazły szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetyce i kuchni. Wyciągi z substancji wykorzystywane są do balsamów, żeli, peelingów czy szamponów do włosów.

3. Olejki eteryczne szkodliwe dla dzieci

Olejki są powszechnie stosowane do leczenia różnych problemów ze zdrowiem, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Większość rodziców nie zdaje sobie jednak sprawy z możliwego toksycznego działania tych produktów. Często stosują je w celu łagodzenia wielu dolegliwości występujących u dzieci.

Tymczasem maluchy, bardziej niż dorośli, mogą być narażone na zatrucie olejkami eterycznymi. Niebezpieczeństwo stwarzają nawet te powszechnie używane i uchodzące za bezpieczne olejki - kamforowy, goździkowy, eukaliptusowy i z drzewa herbacianego.

Płyn zamknięty w małej, szklanej buteleczce ma przyjemny zapach, dlatego wydaje się dzieciom atrakcyjny do wypicia. Rodzice muszą pamiętać o przechowywaniu olejków eterycznych w miejscach niedostępnych dla dzieci - spożycie grozi poważnym zatruciem.

 

Olejki eteryczne / 123RF
Olejki eteryczne / 123RF

4. Przedawkowanie olejków eterycznych – co wywołuje?

Dlaczego jeszcze dzieci powinny uważać na olejki? Otóż mają one bardziej delikatną i podatną na podrażnienia skórę. Nadmierna ilość preparatu nałożona bezpośrednio na naskórek może doprowadzić do silnego uczulenia, a nawet oparzenia.

 

Niepożądane reakcje mogą się pojawić zarówno po wdychaniu aromatów, jak i po spożyciu mikstur z ich dodatkiem. Przedawkowanie olejków eterycznych u maluchów może wywołać drgawki, problemy z oddychaniem, niewydolność wątroby, nudności, zawroty głowy, bóle brzucha, a nawet obrzęk mózgu.

Jeśli więc podejrzewasz, że twoje dziecko zatruło się, udaj się jak najszybciej do lekarza.

5. Jak używać olejki eteryczne?

Przed zastosowaniem olejku sprawdź, czy twoje dziecko nie ma uczulenia. Zaaplikuj odrobinę rozcieńczonej z kilkoma kroplami oleju roślinnego substancji (np. na zgięcie łokcia), po czym obserwuj, czy w ciągu doby nie pojawi się zaczerwienienie czy uczulenie.

Jeśli nie wystąpią objawy alergiczne, możesz spokojnie zastosować olejek u swojego dziecka. Warto dodać kilka kropli do kąpieli lub wykorzystać je do przygotowania inhalacji, np. z oleju eukaliptusowego. Wystarczy, że do miski z gorącą wodą dolejesz cztery krople specyfiku, na głowę nałożysz ręcznik i zaczniesz wdychać unoszącą się parę. Pamiętaj jednak, by produkty stosować z rozwagą.

Wybieraj olejki eteryczne naturalnego pochodzenia. Dostaniesz je w każdej aptece i sklepie zielarskim. Pamiętaj też o tym, że te przeznaczone do kominków zapachowych, nie nadają się do stosowania na skórę.

6. Kto nie powinien stosować olejków eterycznych?

Mimo że olejki eteryczne są wykorzystywane do łagodzenia różnych dolegliwości, to nie wszyscy mogą ich używać. Kto powinien zachować ostrożność? Preparatów nie powinny stosować osoby cierpiące na astmę, alergię, epilepsję, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze