Trwa ładowanie...

Okulary progresywne

Okulary progresywne
Okulary progresywne

Osoby krótkowidzące, u których rozwinęła się starczowzroczność, są zobowiązane nosić okulary progresywne. Szkła tych okularów są wyposażone w zmienną ogniskową, dzięki czemu można je nosić w trakcie jazdy samochodem i w czasie czytania – wystarczy jedynie patrzeć odpowiednio w górną lub dolną część szkła okularowego.

spis treści

1. Jakie są wady wzroku?

Wśród wad wzroku wymienia się m.in. krótkowzroczność, dalekowzroczność i starczowzroczność. Dla krótkowzroczności typowe jest skupianie się obrazu przed siatkówką. Aby temu przeciwdziałać, niezbędne jest zastosowanie szkieł rozpraszających, które rozproszą promienie tak, by ogniskowały się na siatkówce. Osoba z krótkowzrocznością musi nosić soczewki wklęsłe, czyli „minusy”.

Istnieje kilka wad wzroku, każda z nich wymaga innego leczenia
Istnieje kilka wad wzroku, każda z nich wymaga innego leczenia (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Odwrotnie jest w przypadku nadwzroczności. Układ optyczny oka ma zbyt małą moc w stosunku do długości gałki ocznej, co skutkuje skupianiem obrazu za siatkówką. Z pomocą przychodzą soczewki skupiające promienie. Dalekowidzom rekomendowane są szkła skupiająco-wypukłe, zwane „plusami”.

Specyfika starczowzroczności jest podobna do nadwzroczności z zastrzeżeniem, że zbyt słabe skupianie promieni dotyczy wyłącznie patrzenia na niewielkie odległości. Przyczyną starczowzroczności są zaburzenia akomodacji u osób dojrzałych. Mimo to ta wada wzroku również jest korygowana z wykorzystaniem soczewek skupiających, których używa się do czytania lub pracy przed monitorem komputera.

2. Co to są okulary progresywne?

Noszenie szkieł okularowych to jedna z najbardziej popularnych metod leczenia wad wzroku. Oprócz okularów na rynku dostępne są również soczewki kontaktowe. Niektóre osoby decydują się na chirurgiczną metodę korekcji wady wzroku, czyli zabieg chirurgii refrakcyjnej.

Popularność okularów korekcyjnych wynika z łatwości ich użytkowania oraz tego, że nie wymagają zachowania szczególnej higieny, której zasad są zobowiązane przestrzegać osoby z wadami wzroku preferujące soczewki kontaktowe. Soczewki stosowane w okularach korekcyjnych dzieli się na soczewki cylindryczne i soczewki sferyczne.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Okulary progresywne to jeden z typów okularów, które są wyposażone w szkła ze zmienną ogniskową. Charakterystyczne są dla nich szkła z płynnym przejściem z soczewki minusowej na soczewkę plusową. Są alternatywą dla okularów, które posiadają szkła ze skokową zmianą z „minusów” na „plusy” rozdzieloną za pomocą środkowej linii. Dolna część okularów progresywnych jest zaopatrzona w soczewkę skupiającą, więc wystarczy skierować wzrok w dół, by z powodzeniem móc oddać się lekturze książki. W kolei w celu patrzenia w dal należy wykorzystywać górną część okularów (jest wyposażona w soczewkę rozpraszającą).

Musisz to wiedzieć

3. Okulary progresywne – dla kogo?

Okulary progresywne są zalecane osobom z krótkowzrocznością, u których rozwinęła się starczowzroczność. Zazwyczaj są one zmuszone korzystać z dwóch par okularów, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Stosują one „minusy” na stałe, m.in. do jazdy samochodem, a także „plusy”, gdy chcą przeczytać gazetę lub pracują przed monitorem komputera. W niektórych sytuacjach konieczność zmiany okularów może być kłopotliwa, dlatego można zdecydować się na soczewki ze zmienną ogniskową, które zapewniają korekcję obu wad wzroku jednocześnie. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból i zawroty głowy, należy nauczyć się używać okularów progresywnych. Ich użytkownik musi oswoić się z gwałtownymi zmianami dioptrii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze