Trwa ładowanie...

Okres w ciąży. Czym naprawdę jest krwawienie w ciąży?

Gdy kobieta w ciąży zauważy u siebie plamienia powinna udać się do lekarza na kontrolę
Gdy kobieta w ciąży zauważy u siebie plamienia powinna udać się do lekarza na kontrolę (Shutterstock)

Okres w ciąży jest z definicji niemożliwy. Jednak na forach internetowych można znaleźć bardzo dużo wpisów, w których przyszłe mamy twierdzą, że późno zorientowały się o ciąży, ponieważ miały okres przez pierwsze miesiące. Brak okresu w ciąży jest jej pierwszym objawem i nie dzieje się tak bez powodu, natomiast krwawienie w pierwszych miesiącach ciąży ma inne, mniej lub bardziej poważne przyczyny.

spis treści

1. Czy okres w ciąży jest możliwy?

Zapewne wiele z nas słyszało o przypadkach, kiedy kobieta będąc w ciąży miała regularny okres. W sieci można znaleźć wiele stron na ten temat, na forach również pojawiają się wypowiedzi ciężarnych, które twierdzą, że miesiączkują.

Czy okres w ciąży jest zatem możliwy, czy jest naturalny? Nic bardziej mylnego. Nie jest możliwy, ponieważ po zapłodnieniu miesiączka ustępuje. Okres oznacza, że kobieta nie jest w ciąży, a jej organizm właśnie przygotowuje się do zapłodnienia. To sprawia, że gdy do niego dojdzie, kobieta przestaje miesiączkować.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

To, co kobiety uważają, za okres w ciąży to krwawienie z pochwy, które często jest na tyle długie i obfite, że można uznać je właśnie za miesiączkę. Taki objaw może trwać kilka dni i jest intensywny, dlatego kobiety myślą, że jest to okres. Warto pamiętać, że każde plamienie, krwawienie powinno być konsultowane z lekarzem.

2. Okres w ciąży - niegroźne krwawienie

Krwawienie w ciąży nie zawsze musi mieć groźne dla ciąży konsekwencje, jednak nigdy nie należy go lekceważyć. W każdym wypadku należy skonsultować się ze swoim ginekologiem, który szybko znajdzie przyczynę krwawienia.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

Krwawienie, które można uznać za okres w ciąży to np. krwawienie na początku ciąży. Może się ono pojawić między 2 a 4 tygodniem od zapłodnienia, jednak nie zdarza się zbyt często. Jest nazywane krwawieniem implantacyjnym.

Należy zauważyć, że krwawienie to jest zazwyczaj bardzo skąpe i nie towarzyszą mu żadne bóle w podbrzuszu.

Zdarza się również, że w ciąży dochodzi do krwawień np. po stosunkach seksualnych.

3. Okres w ciąży - plamienia niebezpieczne dla ciąży

Okres w ciąży, czyli plamienia pojawiające się w jej czasie powinny zaniepokoić przyszłą mamę, jeśli:

  • plamienia są obfite i gęste, a krew zawiera skrzepy;
  • krwawieniu towarzyszy silny ból w podbrzuszu;
  • kobieta czuje ból w dole pleców;
  • plamienia są intensywne i długotrwałe;
  • pojawią się wymioty i mdłości.

Takie objawy towarzyszące plamieniom, które kobieta początkowo uznaje za okres, powinny skłonić do udania się do szpitala, w celu poszerzenia diagnostyki.

ZOBACZ TAKŻE:

3.1. Krwawienie w ciąży - ciąża pozamaciczna

Krwawienie w ciąży może wynikać także z ciąży pozamacicznej.

Jest ona bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia kobiety. Jajo płodowe zagnieżdża się wówczas poza macicą np. w szyjce macicy.

W przypadku ciąży pozamacicznej mogą również występować zawroty głowy, a nawet bardzo obfity krwotok, który oznacza, że doszło do pęknięcia jajowodu, jeżeli jajeczko zagnieździ się w jajowodzie. Ciąża pozamaciczna niestety w każdym przypadku musi zostać usunięta.

3.2. Krawienie w ciąży - poronienie

Bardzo silne krwawienie z dróg rodnych kobiety może również oznaczać poronienie. Tego typu krwawienie ciężko pomylić z plamieniem implantacyjnym. Krew ma kolor ciemnobrązowy lub bardzo ostrej czerwieni.

W przypadku poronienia kobieta odczuwa ogromy, ostry ból w dolnej części brzucha oraz w dolnej części pleców.

Do poronienia często dochodzi do 8 tygodnia ciąży, dlatego zdarza się, że kobieta nie jest jeszcze świadoma ciąży i jest przekonana, że krwawienie to po prostu bolesny okres.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze