Trwa ładowanie...

Okres w ciąży – objaw ciąży, niegroźne krwawienia, plamienia niebezpieczne dla ciąży

Okres w ciąży jest z definicji niemożliwy. Jednak na forach internetowych można znaleźć bardzo dużo wpisów, gdzie przyszłe mamy twierdzą, że późno zorientowały się o ciąży, ponieważ miały okres przez pierwsze miesiące. Brak okresu w ciąży jest jej pierwszym objawem i nie dzieje się tak bez powodu, natomiast okres w pierwszych miesiącach ciąży ma inne mniej lub bardziej poważne przyczyny.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

spis treści

1. Okres w ciąży - objaw ciąży

Okres w ciąży nie jest możliwy. Dlatego kobiety, które krwawienie w ciąży określają mianem okresu, popełniają spory błąd, ponieważ tzw. okres w ciąży ma zazwyczaj podłoże chorobowe.

Okres oznacza, że kobieta nie jest w ciąży, a jej organizm właśnie przygotowuje się do zapłodnienia. To sprawia, że gdy dojdzie do zapłodnienia, okres w ciąży nie jest potrzebny. Okres w ciąży to krwawienie z pochwy, które często jest na tyle długie i obfite, że można uznać je za okres w ciąży.

2. Okres w ciąży - niegroźne krwawienia

Okres w ciąży nie zawsze musi mieć groźne dla ciąży konsekwencje, jednak nigdy nie należy krwawienia w ciąży lekceważyć. W każdym wypadku należy skonsultować się ze swoim ginekologiem, który szybko znajdzie przyczynę krwawienia.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie...

zobacz galerię

Krwawienie, które można wziąć za okres w ciąży to np. krwawienie na początku ciąży. Może się ono pojawić między 2 a 4 tygodniem od zapłodnienia, jednak nie zdarza się zbyt często. Jest ono nazywane również krwawieniem implantacyjnym. Należy zauważyć, że krwawienie to jest zazwyczaj bardzo skąpe i nie towarzyszą mu żadne bóle w podbrzuszu. Jednak jak w każdym przypadku należy potwierdzić przyczynę krwawienia, które można nazwać okresem w ciąży. Krwawienie to może bowiem pochodzić z ciąży pozamacicznej. Zdarza się również, że w ciąży dochodzi do krwawień np. po stosunkach seksualnych.

3. Okres w ciąży - plamienia niebezpieczne dla ciąży

Okres w ciąży, czyli plamienia pojawiające się w czasie ciąży powinny zaniepokoić przyszłą mamę, jeśli:

  • plamienia są obfite i gęste, a krew zawiera skrzepy;
  • krwawieniu towarzyszy silny ból w podbrzuszu;
  • kobieta czuje również ból w dole pleców;
  • plamienia są intensywne i długotrwałe;
  • pojawią się wymioty i mdłości.

Takie objawy towarzyszące plamieniom, które kobieta z początku bierze za okres w ciąży, powinny skłonić kobietę do udania się do szpitala. Ich przyczyną może być nawet ciąża pozamaciczna.

ZOBACZ TAKŻE:

Ciąża pozamaciczna jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia kobiety. Jajo płodowe zagnieżdża się wówczas poza macicą np. w szyjce macicy. Wyżej opisanym objawom mogą również towarzyszyć zawroty głowy, a nawet bardzo obfity krwotok, który oznacza, że doszło do pęknięcia jajowodu, jeżeli jajeczko zagnieździ się w jajowodzie. Ciąża pozamaciczna niestety musi zostać usunięta.

Bardzo silne krwawienie z dróg rodnych kobiety może również oznaczać poronienie. Tego typu krwawienie ciężko pomylić z okresem w czasie ciąży. Krew ma kolor ciemnobrązowy lub bardzo ostrej czerwieni. W przeciwieństwie do okresu w ciąży pojawia się również ogromy, ostry ból w dolnej części brzucha, a także w dolnej części pleców. Niestety do poronienia dochodzi najczęściej do 8 tygodnia ciąży, a kobiety często nie wiedzą nawet o rozwijającej się ciąży, przez co myślą, że dostały okresu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.