Trwa ładowanie...

Okres w ciąży – czy jest możliwy, przyczyny krwawienia

Czy okres w ciąży jest możliwy? Według większości opinii miesiączka jest oznaką, że kobieta jednak nie jest w ciąży. Jednak coraz więcej ciężarnych kobiet zgłasza się do ginekologa z krwawieniem, które przypomina okres, czy jest to możliwe? Nie jest to typowy objaw ciąży, dlatego jeśli pojawi się jakiekolwiek plamienie czy krwawienie należy udać się do swojego lekarza prowadzącego ciążę, ponieważ taki objaw może być zapowiedzią przykładowo poronienia.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Okres w ciąży – czy jest możliwy

Coraz częściej słyszy się o przypadkach, że kobieta będąc w ciąży miała regularny okres. W Internecie można znaleźć wiele stron, na ten temat, na forach również pojawiają się wypowiedzi ciężarnych, które twierdzą, że miesiączkują. Zatem czy okres w ciąży jest możliwy, czy jest naturalny? Nic bardziej mylnego. Okres w ciąży nie jest możliwy, ponieważ po zapłodnieniu miesiączka ustępuje. To, co kobiety uważają, za okres w ciąży to krwawienie w ciąży z pochwy. Taki objaw może trwać kilka dni i jest intensywny, dlatego kobiety myślą, że jest to okres w ciąży. Każde plamienie, krwawienie powinno być konsultowane z lekarzem.

Plamienie przypominające okres w ciąży nie zawsze jest niepokojącym objawem
Plamienie przypominające okres w ciąży nie zawsze jest niepokojącym objawem

2. Okres w ciąży – przyczyny krwawienia

Jeśli okres w ciąży nie jest możliwy to, o czym może świadczyć krwawienie? Bardzo często kobieta obawia się, że plamienie czy wręcz krwawienie to przyczyna czegoś groźnego, że może to być ciąża wysokiego ryzyka. Jednak nie zawsze taki objaw to nieprawidłowy sygnał. Jakie krwawienie w ciąży jest naturalne? Wczesne krwawienie w ciąży może być objawem implantacji zarodka i występuje w czasie od 2 do 4 tygodni od momentu zapłodnienia. Jeśli krwawienie jest niewielkie i nie towarzyszą mu inne dolegliwości nie powinno być powodów do niepokoju. Najczęściej jednak ginekolog zleca w takim przypadku badanie kontrolne USG. Plamienia w ciąży mogą też wystąpić po stosunku seksualnym.

To też warto wiedzieć

Jeżeli okres w ciąży nie jest możliwy to, o czym jeszcze może świadczyć obfite krwawienie? Przede wszystkim należy zaobserwować, jaka jest konsystencja i kolor plamienia. Duża ilość gęstej krwi o ciemnobrązowym kolorze, zawierająca skrzepy jest niepokojącym objawem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarza. Obfite krwawienie w ciąży może być też połączone z innymi dolegliwościami, które nie są typowymi dolegliwościami w ciąży. Dla przykładu może pojawić się ból podbrzusza, a także mocny ból w dolnej części pleców. Mogą wystąpić też nudności i wymioty, czasem wysoka gorączka.

10 pierwszych oznak ciąży
10 pierwszych oznak ciąży [11 zdjęć]

Minęło kilka tygodni odkąd miałaś ostatnią miesiączkę, a następna nie nadchodzi. Zastanawiasz się, czy...

zobacz galerię

Czego sygnałem może być obfite krwawienie przypominające okres w ciąży? Jednym z powodów jest ciąża pozamaciczna. Tego rodzaju ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki, ponieważ zarodek zagnieżdża się w szyjce macicy czy w jajowodzie. Niestety w każdym przypadku ciąży pozamacicznej konieczne jest usunięcie zarodka. Obite krwawienie, któremu towarzyszy przeszywający ból podbrzusza jest sygnałem poronienia. Każde plamienie przypominające okres w ciąży jest objawem nieprawidłowości i wymaga zbadania kobiety.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.