Odra

Odra u niemowląt współcześnie pojawia się bardzo rzadko. Zawdzięczamy to szeroko rozpowszechnionym obowiązkowym szczepieniom niemowląt. Jednak czasem zdarza się, że dzieci po ukończeniu 6 roku życia chorują. Jakie są objawy i sposoby leczenia tej choroby zakaźnej?

 

1. Objawy odry

Odra to choroba, która jest przenoszona drogą kropelkową. Zarazić można się nawet przez kontakt ze łzami lub moczem zainfekowanej osoby.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Przebieg odry możemy podzielić na 3 etapy:

  • Pierwszy etap – od wylęgania się choroby po zarażeniu wirusem. Trwa zazwyczaj od 9 do 14 dni. W tym czasie chory jest osłabiony i ma nieustępujący stan podgorączkowy.
  • Drugi etap – trwa zazwyczaj do 4 dni. Odra może zostać pomylona ze zwykłą infekcją wirusową. Osoba chora zaczyna gorączkować, nawet do 40 st. C, kicha, męczy ją katar i suchy kaszel. Chore dziecko jest wrażliwe na światło, łzawi i ma zaczerwienione oczy. Czasem na zębach pojawiają się niebieskobiałe plamki, rodzice mogą zauważyć nalot na języku chorego dziecka, nalot obecny jest również na migdałkach.
  • Trzeci etap – w tym czasie pojawia się charakterystyczna wysypka. Wysypka początkowo atakuje twarz, szyję, uszy i w trakcie choroby przesuwa się ku reszcie ciała. Krostki utrzymują się na ciele około tygodnia. Gdy wysypka ustępuje, to dzieje się to w tej samej kolejności, w jakiej zaatakowała, czyli od głowy do nóg. Krostki najpierw mają kolor bladoróżowy i stopniowo zmieniają swoją barwę na ciemnoróżową, aż w końcu osiągają brunatny kolor i łuszczą się. Wtedy gorączka zaczyna opadać.

U każdego dziecka odra przebiega inaczej, w niektórych przypadkach wysypka nie pojawia się. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy odry u dziecka, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

2. Leczenie odry

Lekarz diagnozuje chorobę i w zależności od jej przebiegu pozwala dziecku zostać w domu albo kieruje je do szpitala. Choroba ****wymaga ciągłego leżenia w łóżku, do którego trudno nakłonić małe dzieci. Jeśli maluch leczy się w domu, nie należy  zapominać o innych domownikach i wprowadzić w życie zasady izolacji. Dziecko musi przebywać w osobnym i ciemnym pokoju, warto zwracać uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, wirus jest wrażliwy na zbyt niską i zbyt wysoką. Optymalna to 20-21 st. C.

Pokój należy często wietrzyć i zadbać o to, aby maluch nie przebywał w wysuszonym pomieszczeniu, gdyż to jeszcze bardziej podrażni jego błony śluzowe. Dziecko powinno zjadać tylko to, co łatwo mu przełknąć. Dziecko powinno zażywać witaminę A i jeśli gorączka przekracza 38 st. C, można podać mu środek przeciwgorączkowy. Silny kaszel można zwalczać syropem. Jeśli pojawi się sztywność karku, nagłe podwyższenie temperatury i krwawienie z dziąseł, trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Szczepienia na odrę dla niemowląt są formą najskuteczniejszej ochrony przed wirusem odry. Nie można lekceważ tych szczepień i trzeba zabierać dziecko na zalecane szczepienia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.