Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agata Pacia (Katulska)

Odpowiednia dieta dla pacjentów z chorobą refluksową żołądkowo-przełykową

Avatar placeholder
24.05.2017 11:14
Odpowiednia dieta dla pacjentów z chorobą refluksową żołądkowo-przełykową
Odpowiednia dieta dla pacjentów z chorobą refluksową żołądkowo-przełykową

Kiedy treść żołądkowa zarzucana jest do przełyku, możemy mówić o chorobie refluksowej. Dokładnie rzecz ujmując, jest to refluks żołądkowo-przełykowy. Cofanie się treści żołądkowej do przełyku może powodować zmiany zapalne w jego błonie. A to prowadzi do pogorszenia jakości życia. Pierwszym odruchem w przypadku pojawienia się refluksu jest szukanie odpowiedniego lekarstwa. Na szczęście, leki na refluks są ogólnodostępne i można z powodzeniem leczyć nimi objawy tej choroby.

spis treści

1. Objawy refluksu

Typowymi objawami refluksu żołądkowo-przełykowego są zgaga i kwaśne odbijanie. Do objawów mniej typowych można zaliczyć bóle w nadbrzuszu, nudności połączone z wymiotami, bóle w klatce piersiowej, chrypkę, a nawet przewlekły kaszel.

Objawą refluksu może być zgaga
Objawą refluksu może być zgaga (123RF)

2. Przyczyny powstawania refluksu

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Najczęściej nie ma jednej podstawowej przyczyny powstawania refluksu. Składa się na niego kilka przyczyn. Najważniejszą z nich jest spożywanie zbyt obfitych posiłków. Także zaburzenia funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku oraz przejściowe, spontaniczne relaksacje tego zwieracza są uważane za przyczynę powstawania choroby. Zaburzenie motoryki przełyku, zaleganie pokarmu w żołądku, przepuklina rozworu przełykowego przepony, stres i źle zbilansowana dieta są częstymi przyczynami powstawania refluksu. Nieleczony może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak przełyk Barretta, który jest zmianą przednowotworową i, w większości przypadków, może prowadzić do powstania raka przełyku.

3. Jak pozbyć się refluksu?

Najskuteczniejszą metodą leczenia refluksu jest zmiana diety i stylu życia. Zredukowanie stresu i modyfikacja diety pozwalają na znaczne zmniejszenie objawów choroby. Zgaga pojawia się rzadziej i trwa znacznie krócej. Jednak czasem zachodzi potrzeba, aby dieta była wspomagana przez odpowiednie leki na refluks.

4. Dieta i zmiana trybu życia

Osoby, które zmagają się z nadwagą i refluksem, powinny obowiązkowo schudnąć. Dowiedziono, że otyłość sprzyja powstawaniu refluksu, a nawet nasila jego dolegliwości. Należy nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także zmienić sposób odżywiania.

Należy spożywać w ciągu dnia niewielkie posiłki w ilości 5–6. Powinny być one spożywane mniej więcej o jednakowych porach. Podczas posiłku warto zadbać o wolne tempo jedzenia i spokojną atmosferę. Bardzo ważne jest dokładne przeżuwanie pożywienia.

Po jedzeniu nie należy przyjmować pozycji leżącej. Warto też zadbać o to, aby poduszka była wyżej o 15–20 centymetrów niż materac. Takie ułożenie wpływa na zmniejszenie objawów chorobowych, gdyż sprzyja oczyszczaniu przełyku podczas snu.

Refluks pojawia się bardzo często po intensywnym wysiłku fizycznym lub długotrwałym schylaniu. Szczególnie, kiedy aktywność fizyczna ma miejsce bezpośrednio po spożyciu posiłku. Dlatego zaleca się odpoczynek po jedzeniu i unikanie zbyt intensywnej aktywności fizycznej oraz schylania. Wskazana za to jest umiarkowana aktywność fizyczna, np. spokojny spacer.

Odpowiednia dieta jest kluczowym elementem walki z chorobą refluksową. Osoby chore powinny unikać produktów i potraw, które zwiększają wydzielanie kwasu żołądkowego, drażnią receptory czuciowe w przełyku i powodują zaleganie jedzenia w żołądku. Należy unikać zwłaszcza:

• produktów i potraw tłustych, przygotowywanych na głębokim tłuszczu,

• produktów i potraw ciężkostrawnych, smażonych,

• cebuli, warzyw cebulowych, szparagów, pomidorów i ich przetworów,

• owoców cytrusowych i soków wyciskanych z tych owoców,

• czekolady i wyrobów czekoladowych,

• mocnej herbaty, kawy, napojów gazowanych i alkoholu,

• ostrych przypraw, octu, musztardy, pieprzu, papryki.

Musisz to wiedzieć

Aby złagodzić objawy zgagi, można pić chude mleko, napoje mleczne, np. kefir lub wodę – ale niegazowaną.
Warto wspomnieć, że poszczególne organizmy różnie reagują na określone pokarmy. Może się okazać, że objawy chorobowe wystąpią po produktach spożywczych, których nie wymieniono w tekście. Dlatego też każdy chory musi obserwować swoje reakcje na spożywanie określonych produktów spożywczych i eliminować z jadłospisu te, które powodują lub nasilają refluks.

Nieodzownym elementem walki z refluksem jest także rzucenie palenia, gdyż papierosy powodują częstsze pojawianie się objawów tej choroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze