Trwa ładowanie...

Odmiedniczkowe zapalenie nerek u dorosłych

Avatar placeholder
26.05.2017 23:26
Odmiedniczkowe zapalenie nerek u dorosłych
Odmiedniczkowe zapalenie nerek u dorosłych

Wynikiem nieleczonej lub źle leczonej infekcji pęcherza moczowego lub cewki moczowej może być odmiedniczkowe zapalenie nerek. Najczęściej to w wyniku złego leczenia taka infekcja rozprzestrzenia się do nerek. Najważniejsza jest odpowiednia diagnoza i szybko wdrożone leczenie. W niektórych przypadkach początkowe objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek mogą być mylone z objawami przeziębienia. Zamiast więc leczyć odmiedniczkowe zapalenie nerek, leczymy przeziębienie. Domowe sposoby w takim przypadku, niestety, się nie sprawdzają. Przy źle wdrożonym leczeniu może dojść do przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek, co prowadzi do niewydolności tego narządu. Należy więc poznać przyczyny i objawy tej choroby oraz sposoby na jej leczenie.

spis treści

1. Przyczyny odmiedniczkowego zapalenia nerek

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć wszelkiego rodzaju zakażenia.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn
Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Mogą to być:

• Zakażenia pochodzenia bakteryjnego. Odpowiadają one za większość, bo aż 80 proc., przypadków ostrego odmiedniczkowego zapalenie nerek. Bakterie pochodzą z dolnych dróg moczowych i do nerek dostają się drogą wstępującą przez moczowody. Najczęściej są to bakterie E. Coli, rzadziej są to bakterie gronkowca. Za zakażenie dróg moczowych odpowiadają też bakterie mikoplazmy i dwoinka rzeżączki.

• Zakażenia pochodzenia wirusowego. Za zakażenie odpowiedzialne są najczęściej wirusy z rodziny Herpes, w tym m. in. wirus opryszczki. Zarazić się nim można podczas przypadkowych kontaktów seksualnych.

• Zakażenia pochodzenia grzybiczego. Najczęściej dotykają one chorych mających obniżoną odporność, będących w trakcie antybiotykoterapii, leczonych lekami immunosupresyjnymi i długotrwale cewnikowanych. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek może być wynikiem przedostania się drobnoustrojów chorobotwórczych do nerek przez krew.

2. Czynniki sprzyjające zachorowaniu

Oprócz przyczyn bezpośrednio odpowiedzialnych za pojawienie się choroby, należy wspomnieć o czynnikach, które sprzyjają pojawieniu i rozwojowi tej choroby.

Zaliczamy do nich:

• Wady rozwojowe i zaburzenia odpływu z układu moczowo-płciowego. Powodem mogą być zmiany nowotworowe, kamienie nerkowe, przerost prostaty.

• Ciąża, a także cukrzyca, które sprzyjają pojawieniu się tego schorzenia.

• Cofanie się moczu z pęcherza do nerek, zwane refluksem pęcherzowo-moczowym.

• Zaburzenia neurologiczne. Szczególnie te, które przebiegają z zaburzeniami opróżniania pęcherza moczowego.

• Niebezpieczne kontakty seksualne.

• Niektóre schorzenia, które wymagają posiadania cewnika w pęcherzu moczowym.

Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować
Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować [4 zdjęcia]

Ból zaczyna się z prawej strony, a z czasem zaczyna promieniować nawet na plecy? To może być zapalenie

zobacz galerię

3. Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek

Jeśli choroba ma postać ostrą, podstawowym objawem jest nagły, ostry ból w okolicy lędźwiowej. Może to być ból jedno- lub dwustronny i może on promieniować do pachwiny. Pojawiają się także objawy, które są charakterystyczne dla zapalenia dolnych dróg moczowych:

Stan podgorączkowy lub pojawienie się gorączki. Może to być mylnie odbierane jako przeziębienie.

• Ogólne osłabienie, którego objawy mogą być także mylone z przeziębieniem.

• Pojawienie się nadciśnienia tętniczego.

• Dolegliwości ze strony okładu pokarmowego, takie jak ból brzucha, wymioty i nudności.

• Ból podczas oddawania moczu, częstomocz, częste parcie na mocz połączone z pieczeniem, krwiomocz.

Bardzo charakterystycznym objawem, który najczęściej wskazuje na stan zapalny nerek, jest dodatni objaw Goldflama. Aby go zdiagnozować, lekarz uderza w okolicę lędźwiową pleców chorego, który odczuwa wtedy przejmujący ból. Jeśli zapalenie jest wynikiem niewyleczonego zapalenia pęcherza, chory może czuć dyskomfort, kiedy uciska się jego okolicę nadłonową. Postać przewlekła odmiedniczkowego zapalenia nerek przebiega bez widocznych objawów lub z niewielkimi symptomami, ale zazwyczaj przechodzi do zaawansowanego stadium, w którym pojawia się przewlekła niewydolność nerek i wtedy można zauważyć powyższe objawy.

4. Diagnoza odmiedniczkowego zapalenia nerek

Niezwykle ważna jest szybka i dokładna diagnoza, gdyż nieleczone odmiedniczkowe zapalenie nerek może skutkować pojawianiem się przewlekłej niewydolności nerek. To z kolei może skutkować dializami, a nawet przeszczepem nerki.

Aby postawić odpowiednią diagnozę, należy wykonać badania moczu. Dzięki nim można zdiagnozować zaburzenia w pracy nerek lub ich uszkodzenie. Lekarz, który podejrzewa, że jego pacjent choruje na odmiedniczkowe zapalenie nerek, może skierować chorego na badania ultradźwiękowe. Obrazują one nerki i pozwalają na postawienie odpowiedniej diagnozy. W niektórych przypadkach może być konieczna biopsja nerki.

5. Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek

W procesie leczenia odmiedniczkowego zapalenia nerek stosuje się antybiotyki. Taka kuracja przy użyciu antybiotyków trwa około dwóch tygodni. Bakterioterapia składa się z dwóch etapów:

• Chory zażywa antybiotyki, które stosuje się przy zakażeniu dróg moczowych.

• Opierając się na wynikach badań moczu, lekarz dobiera właściwe antybiotyki.

Podczas leczenia zalecane jest przyjmowanie lekarstw przeciwgorączkowych i – jeśli to konieczne – przeciwbólowych. Należy też dużo pić, minimum dwa litry płynów dziennie. Czasem niezbędne może być leczenie operacyjne. Odbywa się ono albo przez umieszczenie cewnika w pęcherzu moczowym, albo wprowadzenie cewnika do moczowodu. Odbywa się to przez cewkę moczową. W niektórych przypadkach może być konieczne nakłucie nerki.

Musisz to wiedzieć

6. Zapobieganie odmiedniczkowemu zapaleniu nerek

Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek bardzo ważne jest właśnie zapobieganie. Nie jest ono zbyt skomplikowane, gdyż w większości przypadków wystarczy dbać o higienę intymną, czyli stosować specjalne żele do higieny intymnej. Należy też zrezygnować z antykoncepcji, która oparta jest na środkach chemicznych. Może ona bowiem zaburzać florę bakteryjną pochwy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze