Trwa ładowanie...

Odmiany migreny

Avatar placeholder
23.05.2017 22:40
Odmiany migreny
Odmiany migreny

Migrena to choroba, która stanowi wyzwanie dla medycyny. Jeśli chodzi o choroby układu nerwowego, migrena należy do jednej z najczęściej występujących. Ma ona wiele rodzajów i bardzo często dopiero wizyta u lekarza i zlecona przez niego tomografia komputerowa głowy jest w stanie dokładnie określić, na jaki rodzaj migreny cierpi dana osoba. Można określić podstawowe rodzaje dolegliwości, ale kluczowym elementem jej leczenia jest wizyta u specjalisty. Odpowiedni wywiad pozwoli bowiem dobrać skuteczne leki do danego rodzaju migreny.

spis treści

1. Rodzaje migreny

Kryteria diagnostyczne przyjęte przez International Headache Society pozwalają na lepsze sklasyfikowanie chorób z grupy migreny. Można wymienić kilka podstawowych i najbardziej znanych jej rodzajów. Migrena bez aury lub migrena z aurą – jest to podstawowy podział migreny. O migrenie bez aury można mówić, kiedy u chorego występuje przynajmniej pięć napadów bólowych.

Istnieje kilka rodzajów bóli migrenowych
Istnieje kilka rodzajów bóli migrenowych (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Napady te powinny spełniać następujące kryteria:

• ból musi mieć charakter napadowy, trwać nie krócejniż 4 godziny, ale nie dłużej niż trzy doby,

• aby ją zaklasyfikować do migreny bez aury, muszą wystąpić przynajmniej dwa objawy z poniższej listy:

  • tylko jedna połowa głowy narażona jest na ból;

  • ból ma charakter pulsujący;

  • ból jest tak intensywny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności;

  • objawy nasilają się podczas zwykłej, codziennej aktywności fizycznej.

• bólowi towarzyszą nudności, które mogą często przechodzić w wymioty,

• występuje nadwrażliwość na światło lub nadwrażliwość na dźwięki.

Migrena bez aury występuje u nawet 75 proc. wszystkich cierpiących na tę dolegliwość. Może ona wystąpić u kobiet, gdzie jest skorelowana z cyklem menstruacyjnym i pojawia się przed krwawieniem. Pomimo że taka migrena nosi nazwę migreny miesiączkowej, jest ona zaliczana do migren bez aury.

Drugim najpopularniejszym rodzajem migreny jest migrena z aurą, zwana też migreną klasyczną. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj charakteryzuje się występowaniem aury, czyli ogniskowych objawów neurologicznych, które występują przed atakiem migreny. Pojawiają się nie więcej niż na godzinę przed atakiem migreny. Czasem aura może rozpocząć się dopiero podczas bólów głowy.

Objawy aury to najczęściej objawy wzrokowe. Mogą to być jasne plamy, błyskające światła, widzenie tunelowe, mroczki, a nawet całkowita ślepota. Wszystkie rodzaje tych dolegliwości mogą występować jednocześnie podczas jednego napadu aury, przy czym najczęściej ich działanie się nasila. Rodzaj występującej aury zależy od pacjenta i każdy cierpiący na taką migrenę zna jej charakterystykę. Aura może występować też jako objawy czuciowe, ruchowe, zaburzenia równowagi i mowy.

Migrena z aurą, w zależności od charakterystyki aury i czasu jej trwania, dzieli się na następujące podtypy:

• Migrena z aurą o ostrym początku. W tym przypadku aura rozwija się w ciągu czterech minut. Naśladuje atak przejściowego niedokrwienia lub udar mózgu.

• Migrena z typową aurą. Aura się rozwija i trwa od pięciu minut do godziny.

• Migrena z przedłużoną aurą. Tutaj aura trwa od godziny do nawet tygodnia.

• Migrena powikłana lub migrenowy zawał mózgu. Możemy o tym typie migreny mówić, kiedy objawy aury utrzymują się przez dłużej niż tydzień.

• Migrena podstawna. Bardzo rzadko występuje. Jej objawy to podwójne widzenie, obuoczna ślepota, zawroty głowy, szum w uszach, a nawet utrata słuchu.

• Rodzinna migrena połowiczoporaźna. Ból głowy występuje razem z niedowładem mięśniowym połowy ciała. Charakterystyczne jest występowanie tego schorzenia u innych członków rodziny chorego.

• Aura migrenowa bez bólu głowy.

Musisz to wiedzieć

Migrena bez aury i migrena z aurą to najpopularniejsze rodzaje migreny, ale nie jedyne. Warto wspomnieć o rzadziej występujących migrenach, takich jak:

• migrena okoporaźna,

• migrena siatkówkowa – zwana też migreną oczną,

dziecięce zespoły okresowe – zwane ekwiwalentami migreny,

• powikłania migreny, które też należą do klasyfikacji migrenowej,

• migrena prawdopodobna. Są to zaburzenia migrenowe, które nie spełniają wszystkich kryteriów migrenowych.

Najczęściej charakteryzują się mniejszą liczbą napadów bólowych, ale inne objawy są takie same.
Trzeba pamiętać, że migrena to choroba przewlekła. Na dodatek nie jest ona łatwa w leczeniu. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie sklasyfikowanie i współpraca z lekarzem podczas procesu leczenia. Wizyta u lekarza neurologa, przeprowadzona tomografia komputerowa głowy pozwolą na postawienie odpowiedniej diagnozy i lepszą kontrolę nad przebiegiem choroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze