Trwa ładowanie...

Objawy zapalenia zatoki klinowej

Objawy zapalenia zatoki klinowej
Objawy zapalenia zatoki klinowej

Zatoka klinowa jest to jama położona najgłębiej w stosunku do pozostałych zatok przynosowych. Jej umiejscowienie nastręcza trudności w diagnostyce zapalenia zatoki klinowej, jak i w leczeniu schorzenia. Do podstawowych objawów stanu zapalnego tej zatoki zalicza się długotrwały ból głowy promieniujący do potylicy, skroni i oczu, a także problemy ze wzrokiem i mdłości. Zapalenia zatoki klinowej nie wolno bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do zagrażających życiu chorób, takich jak zapalenie opon mózgowych.

spis treści

1. Co to jest zatoka klinowa?

Zatoka klinowa, to jama upowietrzona
Zatoka klinowa, to jama upowietrzona (123RF)

Zatoki klinowe to parzyste jamy upowietrzone, które znajdują się w środku kości klinowej o kształcie przypominającym skrzydła motyla. Są usytuowane na wysokości oczu człowieka. Nazywa się je zatokami drugorzędowymi, ponieważ są położone najgłębiej ze wszystkich zatok przynosowych. Położenie zatok klinowych stanowi utrudnienie dla wirusów i bakterii, dlatego stan zapalny zatok klinowych pojawia się rzadko. Jednak, gdy drobnoustroje już wywołają zapalenie zatoki klinowej, diagnostyka i leczenie są utrudnione właśnie ze względu na ich usytuowanie. Ulokowanie nieopodal zatoki jamistej i nerwu wzrokowego powoduje, że w trakcie operacji czasami bywa konieczne zniszczenie niektórych struktur anatomicznych, na przykład przegrody nosa.

2. Przyczyny zapalenia zatoki klinowej

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Czynniki, które sprzyjają zapaleniom zatoki klinowej, to:

• zaburzenia budowy anatomicznej nosa (krzywa przegroda nosowa),

polipy,

alergie,

mukowiscydoza.

3. Najważniejsze symptomy zapalenia zatoki klinowej

Jako podstawowe objawy zapalenia zatoki klinowej wskazuje się:

• permanentny ból głowy doskwierający zarówno w dzień, jak i w nocy, który nie znika po zastosowaniu leków przeciwbólowych,

• silny ból głowy promieniujący w kierunku potylicy, a także na oczy i skronie, który przybiera na sile po pochyleniu głowy do przodu,

• zaburzenia widzenia,

• chwilowe mdłości,

• gęsta wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła,

• cienie pod oczami.

Dolegliwości zapalenia zatoki klinowej nie mijają tuż po zabiegu. Rekonwalescencja może trwać kilka miesięcy i choć po operacji ból nie ustępuje od razu, pacjent odczuwa wyraźną zmianę i ulgę. Bywa, że konieczne jest zażywanie leków przeciwbólowych i dożylnych antybiotyków. Pacjent musi odpoczywać i zrezygnować z wysiłku fizycznego.

Musisz to wiedzieć

4. Powikłania po zapaleniu zatoki klinowej

Zapalenie zatoki klinowej diagnozuje się przypadkowo w czasie badań służących stwierdzeniu innych chorób w obszarze czaszki człowieka, na przykład podczas rezonansu głowy czy tomografii komputerowej. Zapalenie zatoki klinowej, które nie daje objawów, nosi nazwę zapalenia radiologicznego ze względu na okoliczności wykrycia. W terapii tego zapalenia stosuje się leczenie zachowawcze, a czasem operacyjne. W przypadku jawnego klinicznie zapalenia zatoki klinowej objawiającego się gorączką i ciemieniowym bólem głowy może dojść do komplikacji zdrowotnych. Stan zapalny może przenieść się poza zatoki, wywołując zapalenie opon mózgowych. Powikłania po stanie zapalnym zatoki klinowej zagrażają życiu pacjenta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze