Trwa ładowanie...

Objawy napięciowego bólu głowy

Avatar placeholder
30.05.2017 10:52
Objawy napięciowego bólu głowy
Objawy napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy to jeden z najczęściej występujących rodzajów samoistnego bólu głowy. Może mieć różne przyczyny. Występuje niemal tak często jak migrena, jednak objawy tej drugiej są inne. Napięciowy ból głowy może występować okresowo i trwać przez kilka godzin lub dni, wtedy jest to epizodyczny napięciowy ból głowy. Kiedy bóle trwają stale przez miesiące i lata, wtedy jest to przewlekły napięciowy ból głowy. Najczęściej spotykany jest ból mający postać epizodyczną. Jest to dobra wiadomość dla większości chorych.

spis treści

1. Co jest przyczyną napięciowego bólu głowy?

Główną przyczyną pojawiania się napięciowego bólu głowy jest zwiększenie napięcia mięśni w okolicach głowy. Jednak tylko u części osób cierpiących na taki ból udaje się stwierdzić fakt występowania większego napięcia mięśni podczas badań dodatkowych. Przyczyną przewlekłego bólu głowy może być też depresja, która nie musi się objawiać tylko zaburzeniami nastroju. Taki ból głowy może być tzw. maską depresji, która, jak sama nazwa wskazuje, ukrywa rzeczywistą przyczynę powstawania bólu. Kolejną przyczyną mogą być także zmiany w zakresie stawu skroniowo-żuchwowego. Zmiany te powodują długotrwałe utrzymywanie się większego napięcia mięśni skroniowych. To napięcie rozszerza się później na inne mięśnie głowy i twarzy, co skutkuje bólem głowy.

Migrena to bardzo silny ból głowy
Migrena to bardzo silny ból głowy (123RF)

2. Klasyczne objawy

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Napięciowy ból głowy można poznać po tym, że umiejscowiony jest obustronnie, symetrycznie i obejmuje albo pewne okolice głowy, albo całą głowę. Objawy takiego bólu są inne niż objawy migreny, gdyż jest on ciągły, tępy i uciskający, często opisywany przez chorych jako opasający. Natomiast migrenowy ból głowy jest pulsujący i tętniący. Niezwykle rzadko napięciowemu bólowi głowy towarzyszy światłowstręt lub wymioty, za to nigdy nie pojawiają się objawy aury. Poziom bólu jest niewielki lub średni, natomiast wysiłek fizyczny nie wpływa na jego zwiększenie. Za to emocje, przemęczenie i brak snu mogą powodować jego nasilenie się. W niektórych przypadkach czynnikami nasilającymi są też alkohol lub zmiany pogody.

3. Leczenie napięciowego bólu głowy

Niestety, leczenie tego rodzaju bólu nie dość, że jest trudne, to jego skuteczność jest bardzo niska. Można stosować lekarstwa przeciwbólowe, należy jednak dokładnie zapoznać się z ulotką informacyjną dołączoną do nich. U niektórych osób cierpiących na ten rodzaj bólu ulgę przynoszą ćwiczenia relaksacyjne i spokojny sen.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze