Trwa ładowanie...

Objawy i leczenie opryszczki jamy ustnej

Objawy i leczenie opryszczki jamy ustnej
Objawy i leczenie opryszczki jamy ustnej

Na opryszczkę jamy ustnej najczęściej zapadają dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Zapalenie to objawia się pęcherzykami pojawiającymi się na dziąsłach, języku i policzkach. Wykwitom towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej. W leczeniu opryszczki stosuje się leki przeciwwirusowe, które łagodzą dolegliwości.

spis treści

1. Co to jest opryszczka jamy ustnej?

Opryszczka jamy ustnej to choroba, którą najczęściej stwierdza się u dzieci w przedziale wiekowym 1-5 lat. Inna nazwa tego schorzenia to opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, gardła i dziąseł. Jest to niebezpieczna choroba, ponieważ w przypadku dzieci może wiązać się z pojawieniem się powikłań, na przykład infekcji oka, która grozi utratą wzroku.

W przypadku dzieci, wystąpienie opryszczki może być niebezpieczne
W przypadku dzieci, wystąpienie opryszczki może być niebezpieczne (123RF)

2. Przyczyny opryszczki jamy ustnej

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dziąseł i gardła jest postacią pierwotnego zakażenia wirusem Herpes simplex (HSV), którą najczęściej po raz pierwszy diagnozuje się u dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Jako przyczynę opryszczki jamy ustnej wskazuje się wirus opryszczki zwykłej typu 1. Można zarazić się od drugiej osoby dwojako. Po pierwsze, poprzez kontakt ze śliną zarażonej osoby (chorej lub nosiciela wirusa bez widocznych objawów chorobowych), na przykład w trakcie lub na skutek pocałunku. Po drugie, do przeniesienia wirusa może dojść w wyniku kontaktu z przedmiotami, na których on się znajduje (bardzo często są to zabawki).

3. Objawy opryszczki jamy ustnej

W przebiegu opryszczki jamy ustnej objawy pojawiają się dopiero po 6 dniach od zakażenia wirusem. W niektórych przypadkach mogą wystąpić wcześniej – już po 3 dniach od zarażenia. Symptomy opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, gardła i dziąseł to gorączka sięgająca 40 stopni Celsjusza, złe samopoczucie, brak apetytu i dolegliwości bólowe mięśni.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła [10 zdjęć]

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie,

zobacz galerię

U chorego stwierdza się zmiany w obszarze jamy ustnej, takie jak obrzmienie śluzówki jamy ustnej, brzydki zapach z ust (przypominający zgniliznę), nadmierne ślinienie się oraz drobne, liczne, bolesne pęcherzyki na dziąsłach. Pęcherzyki te mogą również pojawić się na powierzchni języka, śluzówce policzków i łukach podniebiennych. Jeżeli pęcherzyk pęknie, tworzy owrzodzenie, które jest pokryte białym nalotem, a jego krawędzie są czerwone. Pęcherzyki mogą pojawić się też po zewnętrznej stronie ust i wokół nosa. Nie pozostawiają blizn.

4. Jak leczyć opryszczkę?

Warto zapamiętać, że przyczyny zapalenia, czyli wirusa opryszczki zwykłej typu 1, nie można wyeliminować. Pozostaje on w organizmie i w przyszłości może ponownie uaktywnić się na skutek stresujących sytuacji albo nadmiernego zmęczenia. W terapii opryszczki jamy ustnej stosuje się zatem leki przeciwwirusowe podawane doustnie, które jedynie łagodzą dolegliwości towarzyszące infekcji. Terapia farmakologiczna ma również skrócić czas trwania symptomów towarzyszących opryszczce.

Musisz to wiedzieć

Dziecko chore na opryszczkę jamy ustnej powinno stosować dietę płynną lub półpłynną. W czasie choroby nie należy pić napojów gazowanych, a także jeść kwaśnych potraw i dań, do których przygotowania wykorzystano ostre przyprawy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze