Trwa ładowanie...

Objawy alergii u niemowląt

Avatar placeholder
03.06.2017 15:34
Objawy alergii u niemowląt
Objawy alergii u niemowląt

Alergia u noworodka może się ujawnić już w pierwszych dniach życia. Pierwsze objawy reakcji alergicznej to wysypka na brzuchu i buzi. Nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących zmian na skórze dziecka, ponieważ wtedy można szybko i trafnie zdiagnozować dolegliwość i zminimalizować jej objawy. Symptomy uczulenia można łatwo pomylić z innymi, dlatego przed wizytą u alergologa należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.

spis treści
Alergia u niemowląt może objawiać się na różne sposoby
Alergia u niemowląt może objawiać się na różne sposoby

1. Jakie są objawy alergii u dziecka?

  • Przy alergii mogą pojawić się problemy żołądkowe, maluch może ulewać, wymiotować, mogą pojawić się luźne stolce. Niektóre dzieci nie chcą jeść lub płaczą zaraz po posiłku.
  • Jednym z głównych objawów są zmiany na skórze, np. jej zaczerwienienie, krosty, ale tego typu zmiany nie zawsze są przyczyną alergii, drobne krostki to mogą być potówki.
  • Przy alergii dziecko jest zaniepokojone, trudne je uspokoić, dużo płacze.
Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Zobacz także:

2. Dziecko karmione piersią

Alergia wpływa negatywnie na funkcjonowanie i rozwój dziecka. Jest to dolegliwość, która może być dziedziczona przez malucha – jeśli jeden z rodziców czy oboje są alergikami, istnieje duże ryzyko, że dziecko również będzie uczulone. Przy atopowym zapaleniu skóry prawdopodobieństwo zachorowania wynosi 90 proc. Najczęściej diagnozowana jest alergia na krowie mleko. W takim przypadku maluch musi zacząć pić mleko modyfikowane czy inne mleko dla alergików, a kiedy będzie starsze, jego dieta musi być bezmleczna. Gdy maluch jest alergikiem, ale reakcja alergiczna nie jest wywołana mlekiem krowim, to i tak należy ograniczyć nabiał w jego jadłospisie. Oczywiście białko to źródło wapnia, który jest budulcem kości. Pierwiastek wymagany jest w diecie dziecka, ale nie wolno przesadzać, bo w nadmiarze może spowodować alergię pokarmową.

Co należy zrobić, gdy uczulenie już zostało zdiagnozowane? Przede wszystkim trzeba wyeliminować produkty alergenne, np. orzechy, cytrusy, kakao, truskawki. W przypadku innego rodzaju alergii należy dbać o czystość w mieszkaniu, ponieważ regularne wycieranie kurzu czy pranie dywanów zlikwiduje nie tylko kurz, ale i roztocza będące przyczyną uczulenia. Mieszkanie musi być systematycznie wietrzone, a temperatura w domu powinna być na stałym poziomie i nie powinna przekraczać 21 stopni. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, to bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta matki. Kiedy dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja i dobór specjalistycznych hipoalergicznych kosmetyków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze