Trwa ładowanie...

Objawy alergii na jajka

Uczulenie na jajka jest jedną z częstych alergii pokarmowych. Nie dotyczy ono jednak całego jajka, a zwykle jego białka. Jednak w przypadku alergii na jajko należy unikać obu części. W przeważającej mierze uczulenie dotyka dzieci. Zajmuje już drugie miejsce – po alergii na mleko krowie.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

spis treści
Jajka są jednym z produktów alergizujących
Jajka są jednym z produktów alergizujących

1. Objawy alergii na białko

Spożywanie jajka przez osobę, która jest na nie uczulona, skutkuje:

Alergicy są również narażeni na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego.

10 mało znanych alergenów
10 mało znanych alergenów [11 zdjęć]

Na pewno wszyscy słyszeli o alergii na pyłki, zarodniki pleśni czy zwierzęta. A co z alergią na wodę,...

zobacz galerię

2. Leczenie alergii na jajko

Podstawą jest dieta eliminacyjna, czyli unikanie alergenu, jakim jest jajko. Niestety, produktu należy wystrzegać się również w postaci dodatku (w ciastkach, makaronie, pierogach, naleśnikach, itd.). Jeśli nie możemy jeść jajek, powinniśmy zastępować je innymi produktami ze względu na konieczność uzupełniania białka (chude mięso, nabiał, ryby, fasola).

Zobacz także:

Konieczne jest czytanie etykiet na różnych produktach, gdyż jajko kryje się nawet pod takimi nazwami jak: globulina, albumina, owoglubulina, owoalbumina, lipowitelina. Białka te wywołają uczulenie również u osób z alergią na jajka. Reakcję alergiczną mogłyby wywołać także szczepionki przeciwko odrze, śwince, różyczce czy grypie. Producenci zapewniają jednak, że są bezpieczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.