Trwa ładowanie...

O czym świadczą skurcze i bóle brzucha w czasie ciąży?

O czym świadczą skurcze i bóle brzucha w czasie ciąży?
O czym świadczą skurcze i bóle brzucha w czasie ciąży?

Ból brzucha w ciąży jest powszechną dolegliwością. Należy jednak zachować czujność i obserwować towarzyszące objawy, ponieważ może być symptomem m.in. poronienia i niedotlenienia macicy. Z kolei skurcze występujące po 20 tygodniu ciąży sygnalizują, że macica przygotowuje się do porodu, zaś na 2 tygodnie przed terminem rozwiązania kobieta odczuwa skurcze porodowe.

spis treści

1. Przyczyny bólu brzucha w ciąży

Ból brzucha może towarzyszyć kobiecie od pierwszego trymestru ciąży. Wówczas bywa związany z ryzykiem poronienia. Jeżeli dolegliwości bólowe występują regularnie, a towarzyszy im plamienie, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Ból brzucha w czasie ciąży to częsta dolegliwość
Ból brzucha w czasie ciąży to częsta dolegliwość (123RF)
Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Ból brzucha w czasie ciąży można odczuwać jako kłucie w podbrzuszu, wrażenie rozrywania w kroku. Może on doskwierać raz z jednej, raz z drugiej strony brzucha, czasem pojawiać się w pachwinach. Jest to ból o różnym nasileniu. Dolegliwości o takim charakterze mają źródło w rozrastającej się macicy, która rozciąga wiązania maciczne. Z kolei zwiększone stężenie progesteronu we krwi ciężarnej kobiety wpływa na przekrwienie tkanek, przez co są nabrzmiałe i tkliwe.

Niejednokrotnie rosnąca macica uciska na ścianki narządów wewnętrznych: wątroby i jelita, co również powoduje bóle brzucha i problemy z trawieniem. Wówczas ból sytuuje się w prawym podżebrzu, a kobieta skarży się na nudności i zgagę.

W czasie ciąży pojawiają się również wzdęcia objawiające się kłuciem brzucha, co wynika ze spowolnionej pracy jelit. Ponadto dziecko może uciskać na moczowody, co prowadzi do kolki nerkowej. Wówczas ból promieniuje od krzyża wzdłuż talerza biodrowego po cewkę moczową.

Im mniej czasu pozostało do porodu, tym częściej kobieta może obserwować skurcze macicy i bóle brzucha. Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży jest związany ze zwiększającą swe rozmiary macicą i rozwojem dziecka (jego kopnięcia mogą być bolesne). Czasami ból w dole brzucha może świadczyć o niedotlenieniu mięśnia macicy, które wynika z jej nieprawidłowej budowy (u kobiet z macicą dwurożną lub podwójną).

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

Niebezpieczne są bóle brzucha, które objawiają się drętwieniem. Gdy ból ustąpi, kobieta podczas zmiany pozycji z siedzącej na stojącą (na przykład po nocnym odpoczynku) ma wrażenie, że skóra na brzuchu jest zbyt mocno naciągnięta. Przypadłość tę powinna skonsultować z lekarzem.

Choć bóle krzyża w ciąży są powszechną przypadłością, mogą być niebezpieczne. Gdy występują w drugim i trzecim trymestrze, mogą sygnalizować odklejanie się łożyska, co następuje stopniowo i nie musi objawiać się krwawieniem. Z kolei bóle w dole brzucha w czasie ciąży mogą świadczyć o zaburzeniach elektrolitowych. Wówczas kobieta powinna przyjmować duże ilości płynów i uzupełniać niedobór soli mineralnych.

Musisz to wiedzieć

2. Skurcze przepowiadające

Po 20 tygodniu ciąży pojawiają się skurcze Johna Braxtona-Hicksa, które są świadectwem przygotowywania się macicy do porodu. Na początku są nieregularne i bezbolesne – występują 1-2 razy na godzinę. Nazywa się je nieskoordynowaną czynnością skurczową macicy. Około 38 tygodnia ciąży kobieta zaczyna odczuwać skurcze przepowiadające (z częstotliwością jednego skurczu na 10 minut). Im bliżej terminu porodu, tym bóle przepowiadające stają się silniejsze.

Dwa tygodnie przed porodem pojawiają się wyraźne skurcze macicy (nie wywołują jeszcze rozwarcia szyjki macicy). Z kolei dwa dni przed terminem rozwiązania dochodzi do odejścia czopu śluzowego, który zamyka wejście do macicy (kolorem i konsystencją przypomina białko jaja kurzego), co wywołuje ból brzucha i rytmiczne, częste skurcze porodowe. Towarzyszy im ból usytuowany w okolicy krzyża.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze